İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ajax ı aşanlar

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
özellikle .Net kullananlar için microsoftun yeni çıkardığı atlas ajax uygulamalarını çok kolaylaştırmış.denedim iki tıkla kodalamayı hayal bile edemediğim şeyleri yapıyor.merak edenler için:
http://atlas.asp.net

S

sinangunay

Misafir
Desenize artık kodlama yapmak çok basit oldu.
Başımıza taş yağacak yakında ajax editor'ü açan coder'ım diye gelecek nasıl bugün eline tornavidayı alanın Teknik Servisim dediği gibi :D

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunun daha başlangıç olduğunu düşünüyorum.AJAX kesinlikle popüler olacak.Microsoftunda Atlas ın üzerine çok fazla eğileceğini zannediyorum.Bütün sitenin Ajax la yapılması çok gerekli olmasada bazı yerlerde çok faydalı bence.Özellikle benim gibi javascript özürlüler için..

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bence Ajax da FLASH gibi, su anda bir patlama yasiyor ve zamanla durulacak.
Biz webmasterlar, cok hosumuza giden bazi araclari, zaman zaman amac haline donustururuz.
Eninde sonunda bunun bir arac oldugunu ve amac olmadigini anlariz ve gercek amacimiza yoneliriz.
Benim dusuncem, sadece Ajax uzerine kodlanmis sitelerin de yakin zamanda, sadece FLASH ile kodlanmis siteler gibi husrana ugrayip, geri donus yapacaklari yonunde.
Yahoo ve Google bu isi olmasi gerektigi gibi yapiyor: ornegin Yahoo da hava durumunu ogrenmek istediginizde, sayfayi refresh etmiyorsunuz. Gmailinizdeyken sayfayi refresh etmeden yeni email geliveriyor posta kutunuza.
Evet Yahoo ve Google yaptigi gibi, Ajax bir arac olarak kullanilacak ve gun gectikce daha cok karsimiza cikacak.
Bu araclari iyi kullanmayanlar, ajax in nimetlerinden faydalanmazken, amac haline getirenler de bosa zaman kaybetmis olacak.
Ek olarak, Ajax bence yakin bir zamanda, en cok guvenlik acigi cikartan ve siterin basina dert olan bir baslik haline de gelecek...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ben bir yere kadar adminin fikrine katılıyorum...yani saman alevi gibi olduguna...ileride aynen falshta oldugu gibi olacak buna eminim. Dhtml effectler ve menülerde ilk zamanlar deli gibi her sitede oluyordu ama.. Ozamanlar bu "işi biliyorum" demek içindi ama zamanla bu sadece ihtiyaç olarak kullanılmaya başlandı...hatta ben ihtiycım olsa bile farklı methodlar üretmeye çalışıyorum.
Ajaxta aynen böyle olacak eminim...zaten şu anki genel kullanımı sadece büyük portallara uyacak biçimde...mesela google account vardı verilen linkte...bunu ben pop ile okuyorum zaten kaldıki mozilla kullanıyorum ve account controlü yapan extension yüklü tarayıcıda...daha olmazsa küçük yazılımlar var bunun için...
Şu an için genelde yapıyorum" demek için yapılmış örnekler gördüm açıkçası, buda beni boşa zaman kaybı olarak düşündürğü için hiç dalmadım bile içine...

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
www.3harf.com/live.asp
www.3harf.com => sol frame canlı butonu

ayrıca, aktif listesi. online mesaj denetleyici. radyoda çalan şarkı. livesearch(sol frame aratalım)
tarafımdan yapılmıştır.

ajax, aslında çok basit bir zımbırtı. abartılıyor.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu ajax degil ki ... Sakin ATLAS olmasin ?

@phantasm onlarin ajax oldugundan emin misin ? Ben emin degilimde ...

@iyinet @venom ajaxin bugun bu kadar populer olmasinin nedenlerinden biri google. Ajax google ile populerlik kazandi. Bende bir kisim soylediginize katilmiyorum. Bence Ajax saman alevi gibi yanip sonradan sonmeyecek. Ilerleyen zamanlarda cok daha fazla ajax gorecegiz. Cunku ziyarete, site ici dolasima hiz katiyor.

bu forumda cevap yazarken gonder dedigimizde sayfanin baska bir adrese yonlenmesi sonra tekrar buraya yonlenmesi mi daha iyi yoksa gonder diyince en son cevabin altina bir cevap eklemesi mi iyi ?

Inancim AJAX 'in artacagi yonunde ...

Saygilar.

redbaron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
KerneL32' Alıntı:
bu ajax degil ki ... Sakin ATLAS olmasin ?

@phantasm onlarin ajax oldugundan emin misin ? Ben emin degilimde ...

@iyinet @venom ajaxin bugun bu kadar populer olmasinin nedenlerinden biri google. Ajax google ile populerlik kazandi. Bende bir kisim soylediginize katilmiyorum. Bence Ajax saman alevi gibi yanip sonradan sonmeyecek. Ilerleyen zamanlarda cok daha fazla ajax gorecegiz. Cunku ziyarete, site ici dolasima hiz katiyor.

bu forumda cevap yazarken gonder dedigimizde sayfanin baska bir adrese yonlenmesi sonra tekrar buraya yonlenmesi mi daha iyi yoksa gonder diyince en son cevabin altina bir cevap eklemesi mi iyi ?

Inancim AJAX 'in artacagi yonunde ...

Saygilar.

kernel32 bilgim fazla yok fakat atlas ile ajax aynı değiil mi ? atlas .net deki adı sadece

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.net te bunlar bir kutuphane ile yapilabiliniyor. Ornek tablolarin kutularin yer degistirmesi yeni bir tab acilmasi vs. Ondan bahsetmek istedim yani.

iyimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konu dışı Kernel32 mesaj kutun dolmuş PM atamadım, swishare hakkında bişeyler yazmıştım..

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konu dışı @iyimi pm kutumu bosalttim tekrar gonderirsen sevinirim.

ssmiley34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım madem ajax çok iyi biliyorsunuz benim bir isteğim var.üyelik sistemi yazdım.mesaj sayısının gösterildiği div alanım var sadece bu div alanını refreh etmek istiyorum.belli bir sn vererek.kodlarını yazbilirmisin?

ssmiley34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güzel oluyor mutlaka ama bana yardım edecek biri lazım
yukarıya isteğimi yazdım bakarmısın

ssmiley34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım sağol ama bu kod da hiçbir hareket yok gibi.refresh etmiyor gibi...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5