İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Allah güzeli mi emreder,Allah'ın emrettiği mi güzeldir?

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Arkadaşlar burada ki konu da bir parçası sorulan dinden haberdar olmayan insanın durumu hakkın da iki itikadi (inançsal) mezhebin görüşlerini paylaşıyorum ikisi de dinen haktır.Size hangisi mantıklı gelmişse ona inanabilirsiniz.Hatta İslama inanmıyorsanız ikisi de inanmayabilirsiniz.herzamanki gibi
:İnanca saygı,düşünceye özgürlük diyoruz :)

Soruya mezheplerin bakış açısı bu
(Dikkat, ikisi de ayetlerden alınan derslere binaen ortaya atılıp kabul görmüştür,nasıl ki basit bir resimde herkes aynı şeyi görürken büyük bir tabloya baktığımız da hepimiz farklı farklı şeyler görürüz İslam alimleri de ayetleri ve hadis-i şerifleri farklı farklı yorumlamışlar )

Maturidilere göre,
teklife bağlı bazı hükümlerin bilinmesi, akıl ile mümkündür. Zira akıl, eşyaların güzelliğini ve çirkinliğini bilmek hususunda bir alettir. İmanın lüzumlu olduğu ve Yaratıcı’ya şükretmek, akıl ile idrak olunur. Elbette akıl iman etmeye ileticidir. Çünkü Allah onu iletici yaratmıştır. İşte akıl peygamberlerden işittikten sonra inanmakla mükellef olduğu gibi, işitmeseydi dahi yine velinimeti olan Allah Teala’yı bilmesi gerekliliğini, yine peygamberlerden öğrenir.. Hatta Allah’ın varlığını idrak etmemekte, hiçbir kimse için mazeret yoktur. Çünkü yer, gök ve içindekileri insanoğlu görür. İşte bu kadar eserleri görüp inanmak mecburiyetindedir. Hatta hiçbir peygamber gönderilmemiş olsaydı bile Allah’a inanmak yine lüzumlu ve farz olurdu.

Eşarilere göre,
akıl ile hiçbir şey vacib veya haram olmaz. Vacib veya haram oluş; Allah’ın gönderdiği hukukla, yani kitab ve elçi ile bilinir. Her ne kadar akıl, çirkinliği ve iyiliği idrak etse de, teklife bağlı bütün hükümleri Şari’den işitmek ile idrak eder.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bu sadece bir kelime oyunu.
Yani yazdığın cümle de zaten farklı iki anlam yok.
Allah güzel olanı emreder.Kimseye kötülük yapın diye bir emir göndermedi.
Bu nedenle otomatik olarak Allah azze ve celle nin emrettiği her şey güzel oluyor.
:peh:

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Bu sadece bir kelime oyunu.
Yani yazdığın cümle de zaten farklı iki anlam yok.
Allah güzel olanı emreder.Kimseye kötülük yapın diye bir emir göndermedi.
Bu nedenle otomatik olarak Allah azze ve celle nin emrettiği her şey güzel oluyor.
:peh:

çoook çoooook büyük farkı var anlatmaya benim gücümün yetmeyeceği kadar büyük fark var arada.mezheplerin görüşlerini okuyunca kısmende olsa anlıyor insan.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
çoook çoooook büyük farkı var anlatmaya benim gücümün yetmeyeceği kadar büyük fark var arada.mezheplerin görüşlerini okuyunca kısmende olsa anlıyor insan.
Evet ama sen kendi görüşünü yazmalısın.
Eğer ateistlerin her zaman sorduğu "Allah şeytanı neden yarattı,kötülüğü neden yarattı?" manasında kullanıyorsan bu cümleyi,o zaman hiç tartışmayalım. :)

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Evet ama sen kendi görüşünü yazmalısın.
Eğer ateistlerin her zaman sorduğu "Allah şeytanı neden yarattı,kötülüğü neden yarattı?" manasında kullanıyorsan bu cümleyi,o zaman hiç tartışmayalım. :)

sınavlarda tek seçenek olmaz ki :) doğrular yanlışlar bir arada olmalı ki sınav sınav olmalı :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bunlar itikadi meselelerdir.
Bu yüzden tartışılması uygun değildir.
İmanı zayıf olanları veya hiç olmayanları derinden etkiler.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Bunlar itikadi meselelerdir.
Bu yüzden tartışılması uygun değildir.
İmanı zayıf olanları veya hiç olmayanları derinden etkiler.

işte senin sorduğun soru insanlarda nasıl bir etki bırakıyor hesap et :) burda en azından bilgilendirme amacı var ,yanlış anlama eleştirmiyorum ama cidden merak ettiğin bir konusu ise görüşlerini önemsediğin birisine sorsan daha iyi olurdu bence :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ben konumun cevabını zaten biliyorum.
Mezheb imamımın verdiği cevap benim için doğrudur.

O konunun ağır etki bırakıyor olması şundandır ; cevabı bulunamayan her dini mesela insanda huşu uyandırır.
Lakin bu huşunun sonunda insanın aklına "Acaba Allah var mı?" şeklinde bir soru gelmemelidir.Bu konuda bu risk gayet mevcuttur.

Lakin o mesele ile bu mesele farklıdır.
Orada Allah inancı tartışılmıyor.
Bu konu ise iman meselesidir.
Tavsiye etmiyorum.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Ben konumun cevabını zaten biliyorum.
Mezheb imamımın verdiği cevap benim için doğrudur.

O konunun ağır etki bırakıyor olması şundandır ; cevabı bulunamayan her dini mesela insanda huşu uyandırır.
Lakin bu huşunun sonunda insanın aklına "Acaba Allah var mı?" şeklinde bir soru gelmemelidir.Bu konuda bu risk gayet mevcuttur.

Lakin o mesele ile bu mesele farklıdır.
Orada Allah inancı tartışılmıyor.
Bu konu ise iman meselesidir.
Tavsiye etmiyorum.
o konu ile bu konunun bir farkını göremiyorum :) "Acaba Allah var mı?" şeklinde bir soru ise gayet güzel bir sorudur.insan inanmaya meyilli ise varlığını ispatlamaya yok ise yokluğu isatlamaya çalışır.Allah var deyip geçmek Allah'ın varlığını inkar etmemektir.İnsan ilk önce bunu kendine isatlayabilmelidir diye düşünüyorum

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Allah varmı yokmu diye sormanın altında hinlik ararım.
Bu konu tartışılmaz.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Konu harici yazmayalım.
Zaten konular ateşli,bir de birbirinize girmeyin. :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Kime göre neye göre.Ben eti severim sen sebzeyi.Kim kötü kim iyi :D Bizim düşüncelerimiz bizim çapımız için değerlendirilir.Karışık konular yani :D Beni bayar :hasta:

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Bu konuyla alakalı bir websitesi açılsa; adsense ile genelde aşk-meşk siteleri siteleri ve incil siteleri reklamı çıkar.
Konuya dönersek; Allah sana akıl fikir vermiş; 3-5 asır sonra önceki dinlerde olduğu gibi işine geldiği gibi yorumlarsan, o da olmaz.
Efendi olun efendi...

"Mevlam görelim beyler, neylerse güzel eyler!!"

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5