İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Amd 3000+ 64bit'mi AMD Opteron 148'mi

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba

şöyle birşey merak ediyorum

AMD Opteron 148 işlemcimi serverda yoksa
Amd Athlon 3000+ 64bit işlemcimi tercih edersiniz ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bu konuda teknik bilgisi olanlar hangisini neden sectiklerini aciklayabilirlermi acaba?

L

LNWServers

Misafir
Opteronu seçmemin nedeni dual core olması daha iyi çalışıyor.

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Usta opteron 148 dual core değil :S çift çekirdekte değil :S ondan sordum :D gerçi ben karar verdim gibi.. amd 3200+ 64bit alacağım :p 3000 yerine.. saolun

comma

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba

opteron 148 kullanmadık ama 2 tane sunucumuzda aynı işlemcinin dual core olanı (opteron 248) var ve performanslarının çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bence 148 amd3000 den daha iyi çalışacaktır. Çünkü opteronlar AMD nin özellikle sunucu pazarı için çıkardığı işlemciler. Teknolojileride farklı AMD 3000 bildiğim kadarı ile 754pin ama opteronlar 939pin. Opteron 148 ile en az AMD64 3700 (939 pin) karşılaştırılmalı ki bence o durumda bile opteron 148 üstün gelecektir.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
comma' Alıntı:
Merhaba

opteron 148 kullanmadık ama 2 tane sunucumuzda aynı işlemcinin dual core olanı (opteron 248) var ve performanslarının çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bence 148 amd3000 den daha iyi çalışacaktır. Çünkü opteronlar AMD nin özellikle sunucu pazarı için çıkardığı işlemciler. Teknolojileride farklı AMD 3000 bildiğim kadarı ile 754pin ama opteronlar 939pin. Opteron 148 ile en az AMD64 3700 (939 pin) karşılaştırılmalı ki bence o durumda bile opteron 148 üstün gelecektir.

Yani AMD opteronlar , Intel Xeon gibi demekki?

L

LNWServers

Misafir
Evt bence çok daha iyiler daha iyi performans veriyorlar, virtual serverleri AMD lerden kuruyoruz ve xeona göre %25 daha iyi performans alıyoruz.

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:) kafam takıldı.. ya bunu alacağım yada amd 3200+ 64bit.. :S

comma

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet' Alıntı:
Yani AMD opteronlar , Intel Xeon gibi demekki?

Evet böyle bir benzetme yapabiliriz. Daha iyi fikir verebilmesi açısından bizim yaşadığımız durumu söyleyeyim. Günlük 40.000 - 80.000 tekil ziyaretçisi olan LAMP (Linux+Apache+MySql+PHP) kullanan bir site Dual Xeon 3.2 üzerinde host ediliyordu ve sıkışıyordu. Biz bunu, diğer özellikleri önceki makina ile benzer Dual Opteron 248 makinaya taşıdık ve site epey rahatladı.

Başlangıçta biraz tereddüt etmiştim ama uzun bir araştırma ve epey benchmark sonucu ve forum karıştırdıktan sonra kullanıcıların %90 dan fazlasının opteron demesinin AMD ile gönül veya Maddi bağları sebebi ile olamayacağına kanaat getirdim ve denedik. Sonuç iyi. AMD, sunucu pazarında İnteli zora sokmuş gibi gözüküyor. Yeni nesil masaüstü işlemcileri de epey iyi. Dizüstü işlemcilerde intel halen iyi gibi.

Burada yanlış olan şey İntel in pazarlamayı sürekli saat hızı üzerine yapması. Yani 2.2 ya da 2.4 GHZ bir işlemcinin 3.2 GHZ işlemciden daha iyi çalışması biraz garip bir durum. Fakat bunu gördükten sonra saat hızının herşey demek olmadığı anlaşılıyor. Zaten gördüğüm kadarı ile İntel de bu hatasından çark etmiş gözüküyor. İşlemcilerinin yavaş yavaş yapısı ve isimlendirme politikası da değişiyor. Artık direkt saat hızı ile ifade edilmeyen seriler çıkarıyorlar (AMD nin daha önceden yaptığı gibi). Çünkü saat hızı sadece bir etken ve herşeyi onunla ifade etmek zaten mantıklı değildi.

Konu hakkında internette epey bir benchmark ve karşılaştırma yapılmış durumda. İmkanı olanlar bence denemeli.

twindiablo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
comma' Alıntı:
Evet böyle bir benzetme yapabiliriz. Daha iyi fikir verebilmesi açısından bizim yaşadığımız durumu söyleyeyim. Günlük 40.000 - 80.000 tekil ziyaretçisi olan LAMP (Linux+Apache+MySql+PHP) kullanan bir site Dual Xeon 3.2 üzerinde host ediliyordu ve sıkışıyordu. Biz bunu, diğer özellikleri önceki makina ile benzer Dual Opteron 248 makinaya taşıdık ve site epey rahatladı.

Başlangıçta biraz tereddüt etmiştim ama uzun bir araştırma ve epey benchmark sonucu ve forum karıştırdıktan sonra kullanıcıların %90 dan fazlasının opteron demesinin AMD ile gönül veya Maddi bağları sebebi ile olamayacağına kanaat getirdim ve denedik. Sonuç iyi. AMD, sunucu pazarında İnteli zora sokmuş gibi gözüküyor. Yeni nesil masaüstü işlemcileri de epey iyi. Dizüstü işlemcilerde intel halen iyi gibi.

Burada yanlış olan şey İntel in pazarlamayı sürekli saat hızı üzerine yapması. Yani 2.2 ya da 2.4 GHZ bir işlemcinin 3.2 GHZ işlemciden daha iyi çalışması biraz garip bir durum. Fakat bunu gördükten sonra saat hızının herşey demek olmadığı anlaşılıyor. Zaten gördüğüm kadarı ile İntel de bu hatasından çark etmiş gözüküyor. İşlemcilerinin yavaş yavaş yapısı ve isimlendirme politikası da değişiyor. Artık direkt saat hızı ile ifade edilmeyen seriler çıkarıyorlar (AMD nin daha önceden yaptığı gibi). Çünkü saat hızı sadece bir etken ve herşeyi onunla ifade etmek zaten mantıklı değildi.

Konu hakkında internette epey bir benchmark ve karşılaştırma yapılmış durumda. İmkanı olanlar bence denemeli.

+1 Buna benzer bir açıklama yapmaya hazırlanıyordum ki. yazmış.Teşekkürler.

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zaten kendi desktopumda amd 3000+64bit kullanıyorum ve çok memnunum :)

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
comma açıklaman için çok teşekkürler benim farklı bir sorum olacak konu ile alakalı. Şimdi theplanet DCsinde

Processor: Two Dual Core Opteron 265 Processors
RAM: 2GB RAM
Hard Drive: 2 x 160GB SATA HDD
özellikte makina koymuşlar. sizce bunla

Dual Xeon 2.8ghz
2GB ram
3X 73GB scsi hdd bulunan makina arasında tercihiniz ne olur.?

şuan elimde dual makina varda ona ya 2Gb takviye yapayım bir müddet idare etsin diyorum ya da önerileriniz doğrultusunda bir tanede amd opreton alacam. bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Batu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kutver' Alıntı:
comma açıklaman için çok teşekkürler benim farklı bir sorum olacak konu ile alakalı. Şimdi theplanet DCsinde

Dual Xeon 2.8ghz
2GB ram

şuan elimde dual makina varda ona ya 2Gb takviye yapayım bir müddet idare etsin diyorum ya da önerileriniz doğrultusunda bir tanede amd opreton alacam. bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Tabii ki AMD Dual Core 265 olur. Üstelik çift işlemciymiş

comma

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kutver' Alıntı:

Dual Xeon 2.8ghz
2GB ram

Opteron248 in bile xeon 3.2 den daha iyi çalıştığını göz önünde bulundurursak opteron 265 burada yine galip gelecektir. Fakat önemli olan bir etken daha var xeon makianada diskler scsi, opteronda ise sata. Diskler de makina performansına çok etki ediyor. Özellikle birçok okuma/yazma işlemi olacak işlerde daha da önem kazanıyor. Eğer opteron makinada diskler için raid0 yada en azından raid1 yapabilirseniz bence gayet iyi olacaktır. Diğer takdirde hangisinin iyi çalışacağı görevden göreve değişir. Çünkü xeon makinanın disk avantajı diğerinin işlemci avantajı olacaktır. İşlemci ağırlıklı uygulamalarınız varsa opteronun her halükarda daha iyi çalışacağı açık, arkadaşımızın da belirttiği gibi üstelik 2 tane dual core işlemcisi varmış.

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler bende SCSI ve SATA yönünden çekiniyordum. Ama siparişi geçecem bugün çok teşekkürler comma ve Batu.

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir Kaç Benchmark da görmüş bir arkadaş

amd opteron 148 64bit

xeon 3.2 ye fark atmış :) süper diyor herkez bu işlemci için..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5