İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

AMD Sistem Önerisi (Çok Acil)

cinbaba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,
1200 TL sınırlı tümüyle bir pc toplamak istiyorum.
Ipuçları;
işlemci: Amd
Bellek: Ddr2 (ddr3ün fiyat farkindan başka pek bir getirisini olmadığını düşünüyorum?)
Monitör: 22 LCD
Ekran kartı: Ati'nin HD4770 düşünüyorum(Sapphire, Gigabyte vs. markası size kalmış). Tabii ki başka bir önerinizi dinlerim.
Hoparlör: 2+1 düşünüyorum.
Kasa: Thermaltake sopranos rs101 modelini düşünüyorum beğendim. Yine başka önerilerinizi duymak isterim.
Klavye: Microsoft'un 00018 modelini düşünüyorum(bilgisayar başında uzun süre kalıyorum. Yazılımcıyım. Rahat olabilecek klavye seti önerilerinizi bekliyorum.).
Optik: Sony AD-7240S OB modelini düşünüyorum. Tabii yine başka önerilerinizi bekliyorum.
HDD: WD 1TB 32mb Caviar Black modelini düşünüyorum. Tabii yine başka önerilerinizi dinleyebilirim.
Anakart: yukarıdaki değişmesini istemediğim özelliklere (ddr2 ram, Amd vb.) uygun anakart önerilerinizi bekliyorum.
Bütçe yukarıda da yazdığım gibi 1200 TL civarıdır. Kaç gündür bilgisayarsızım, çıldırmak üzereyim. Biraz acil anlayacağınız. Şimdiden teşekkür ederim...
Dipçe: Pek oyun oynamayacağım. Oynayacağım oyunlar; ara sıra PES ve bağımlısı olduğum Football Manager...

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Limitini aşacaktır ama sende hem etki olsun istiyorsun hem ucuz :p

AMD Phenom II 550 X2 (3.1 GHz) 7MB 938p Black Ed.115,00 USD
Gigabyte MA770T-UD3P /DDR3 1666 S+GL+1394+16X 938p109,00 USD
HI-LEVEL 4 GB (2*2) 1600 MHz DDR3 Dual Kit114,00 USD
WD 1 TB 7200 RPM 32MB SATA2 GP WD10EADS89,00 USD
HIS HD4670 IceQ 1 GB 128Bit GDDR3 HDMI 16X89,00 USD
Philips 220VW9FB 22"LCD Monitör Siyah 5ms182,00 USD
Asus TA861 350W ATX Kasa (Gümüş-Siyah)64,00 USD
OCZ StealthXstream 600W SLI Ready Power Supply109,00 USD
Samsung Dvd-Rw 22X SH-S222A Pata Siyah26,00 USD
OCZ VENDETTA CPU SOGUTUCU INTEL/AMD44,00 USD
MS S82 Value Pack Kablolu Klavye Mouse Siyah18,00 USD
KDV166,38 TL TOPLAM1.619,26 TL

Arslan Tasarım

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende bi donanımcı olarak osahin arkadaşıma katılıyorum. Ancak hdd yi WD yerine "seagate" tercih ederdim ben olsam..

aves

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Bende AMD athlon 64 3500, 4 gb ram, 512 PC express ekran kartı, zalman 400W bi bilgisayar var. Bu bilgisayarı zaman zaman açtığımda 1 uzun 2 kısa düdük sesi geliyor. Bildiğim kadarıyla ekran kartı hatası. Ekran kartı ile uğraşıyorum, söküyorum takıyorum, değiştiriyorum, zaman zaman yine 1 uzun 2 kısa düdük çalıyor. Bu konuda bana ne önerebilirsiniz.
Yoksa Anakart + işlemci + Ram + ekran kartı değişimi mi yapayım. Değiştir derseniz ne önerebilirsiniz. Teşekkürler.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Neden amd alıyorsunuz ?
Önbelleği yüksek bir intel tercih etmelisiniz.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Neden amd alıyorsunuz ?
Önbelleği yüksek bir intel tercih etmelisiniz.

Bir kaç gün içinde bende amd phenom x4 965 c3 rev. alıyorum. Çünkü bir çok testte hız olarak geçtiği en yakın intel temsilcisi i5. Bu işlemciden hem hızlı hemde ucuz. Ayrıca önbelliğide yüksek 6mb...Bu durumda intel tercih etmeye gerek yok. Aradaki 60-70 lira farkla extradan 500gb hdd alıyorum :)

@Aves

Dediğin olay benimde başıma gelmişti. Ram leri kontrol etmeyi dene. Slotların etki yerlerini sildiyle silip tekrar tak.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Darkart,

Ucuz olduğunu iddia ettiğin işlemciyi ve intel işlemciyi özellikleriyle birlikte yazarsan karşılaştırabiliriz.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İddaa etmiyorum hocam öyle oldugu için söylüyorum :)
Sende araştırırsan göreceksin zaten, ben 1 aydır baktım durdum sağa sola sonuç bu oldu.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Tamam işte göster onlar hangisiyse yorumlayalım.
Aradaki farkı göstermiş oluruz.

aves

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sanırım ısınmadan kaynaklanan bişeyler var. Bilgisayarın elektrik kablosunu çıkarıp pencereyi açıp biraz havalandırıp tekrar taktığımda düzeliyor. Bu yüzden de AMD almamayı düşünüyorum. Bana Intel bir sistem önerebilirmisiniz. Teşekkürler.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Tamam işte göster onlar hangisiyse yorumlayalım.
Aradaki farkı göstermiş oluruz.

Benim senin yorumuna ihtiyaç duyduğumu nerden çıkardın :) Öyle bir ihtiyacım olsa konu açardım zaten. Demek ki ihtiyaç duymamışım.

Ayrıca en basit alışveriş sitesine girsen bile fiyatta legalpara etmediğimi öyle oldugunu göreceksin ama bunları ben söylemiyim sana yaa sen düşün o kadarını istersen.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
İnsanlara amd ile intelin farkını göstermek için bunu sormuştum.

Yani ucuz olması iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İnsanlara amd ile intelin farkını göstermek için bunu sormuştum.

Yani ucuz olması iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Öyle ama pahalı olmasıda kaliteli anlamına gelmiyor. Bu yuzden ben son zamanlarda baya araştırdım. Çeşitli forumları okudum ve test sitelerini gezdim. Her ne kadar insanlar 2 marka arasında fanatizm kurmuş olsalarda ben iş odaklı düşünüyorum ve kesemede bakıyorum. Intel i5 ve amd 965 arasında 60-70 lira fiyat farkı varken ve test sitelerindede amd öndeyken neden hem yavaş hemde pahalı olan bir ürün tercih ediyim ki? Intel diyemi? Marka diyemi?...

Ama şuda var tabi. Ben amd için 420 lira civarı bir board tercih ettim. Kalkıpta 100 liralık board alırsan ısınıyorda dersin, yavalşıyorda dersin.. Veya i5 için en ucuzundan 220 li seviyelerde bir board tercih edersen asus maximus alan adamla aynı hızıda göremessin.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Sen özellik vermemekte kararlısın venom. :)

O zaman kendi bilgisayarının özelliklerini yaz onu karşılaştıralım.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Çoğu bilgisayar satıcısı AMD işlemciyi ve AMD sistem toplayıp satmayı sevmez, ben uzun zamandır severek hem satıyorum hem kullanıyorum ama işin aslına bakılırsa AMD' mi Intel' mi denirse kesinlikle Intel, AMD işlemci hızı ve stabilitesi belirli bir süre çok sağlıklı görülebilir ama zaman ilerledikçe sistem kararlılığında Intel' in yanından geçemez.
Daha çok oyun meraklıları için ideal diye düşünüyorum AMD sistemler, 4-5 saat oyunu oynar sistemi kapatır, reset atar vs. oysa bir iş istasyonunda ki benim iş yerimde o şekildedir bazen 3-4 ay açık kalan bilgisayarlar oluyor, bu durumda da AMD ile uğraşmayı kimse istemez. Üstelik AMD bir sistem toplanacaksa mutlaka iş konusunda tecrübeli kişilerin toplaması gerekiyor, ram, anakart, psu gibi bileşenleride işlemciye ayak uydurmak zorunda...
Ama evde kullanılacaksa bence de amd sistem ucuz ve mantıklı, evet hızlı işlemcileri var, evet ucuz ama iş için ideal değil yinede.
Bunun yanında orta düzey bir kullanıcı için şu an çoğu sistem ram desteği sonrasında istediği verimi verecektir, 64bit' lerin geçiş süreci tamamlanana kadar 32bit os kurup işlemcim şöyle olsun, anakartım böyle olsun demenin hiçbir mantığı yok bence. Ne kadar ucuz o kadar iyi mantık bu, zaten piyasada bunu istiyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Sen özellik vermemekte kararlısın venom. :)

O zaman kendi bilgisayarının özelliklerini yaz onu karşılaştıralım.

Yok yahu ne alakası var :D
O zaman içimi dökeyim sana :p

Henüz almadım gerçi takıldıgım noktalar var ama cmts almayı düşünüyorum...

Phenom X4 965 işlemci
Kararım kesinlikle bu. Zaten yıllardır amd kullanıyorum ve paramıda bu sistem üzerinden kazanıyorum. Sıkıntım olmadı hiç. Aynen devam yani...

Asus 790FX board
Evet board bir sorun. Çünkü bu board yaklaşık 430 lira. Benim asıl istediğim asus evo serisindendi ve yaklaşık 220 lira fiyatı vardı. Bunu çok övdüler şu an listemde bu var. Fakat Kadıköy'e gidince bildiğim bir kaç yere sorucam eğer benim için gereksiz özelliklere sahipse evo alırım.

2 adet Kingston 4gb ram (2x2)
Bunun üzerine çok konuşmaya gerek yok. 1333mhz tercih ettim.

Samsung 2370 lcd monitor (dual)
Seri olarak kararımı verdim. 2370 veya 2270 alıcam çünkü ciddi anlamda enerji tasarrufu var. 28 watt civarı tüketimleri mevcut ve bu süper. Benim şu an kullandığım monitörlerin bir tanesi 90watt harcıyor :) Sırf elektrikten kısa sürede kendini amorti edecektir :p Ancak asıl karar veremediğim ekran boyutu. Önümde iki tane 23" nasıl durur şu an için düşünemiyorum sanırım tezgahta yanyana koyarak bir keşif yapıcam olmadı 21.5 alrım aralarında fazla fiyat farkıda yok zaten.
sapphire 3650
İki monitör için çift dvi çıkış lazım oldugundan bu geçici bir çözüm olacak. Bir kay idare etsin yeter. Parçaları peşin alacağım için şimdilik fazla acıtmasın :)

HDD çok var. Onda problem yok.

Alacağım makina bu. Umarım diğeri gibi iyi günlerde kullanırım :)

@osahin
Makinanın şişmesi ve reset istemesi işlemci değil daha çok boardla alakalı bir durum. 100k lık araç alıp 4ü bir arada 500liraya lastik almak gibi bir şey bu...200-300$ işlemciye para verip 50$ lık board alınca iş yapmaya çalışan birini günde 3 reset bile kurtarmaz. Ben 2004 te athlon 3200 alırken 50-60$ lık bir board seçtim. Ancak çalışmak bir yana arka arkaya word excel açsan makina balon gibi şişiyordu. 8-10 saat sonra ise normalde 450mb ram kullnarak açılan makina tüm programlardan çıkınca bile 650-700 lerde geziyordu. Gigabyte ın daha üst modelini alıp takınca inanılmaz farkı oldu ve hala bile kullanıyorum o makinayı.
Şu an üzerinde sunucu kurulu monitör falanda yok. Uzun renderlar olunca ona bırakıyorum işi. After effects veya max teki uzun renderlerı zamanım varsa ona sallıyorum. Yeri geliyor 3 gün boyunca render yapıyor (hoş ben elektirk kesilir diye bunu 6-7 parçaya bölüyorum). Bana o kadar çok iş yaptıki anlatamam. Uzun metrajlı onlarca belgesel montajladı, kısa filmlerin sayısı aklımda bile değil. Ve hiç bir gün makina şişti diye reset atmadım. Aklıma gelirse haftada bir gelmesse elektirik kesilirse reset yiyor makina. Senin dediğin hiç birşeyle karşılaşmadım çünkü anakartımı iyi seçtim.Ama ajansta q6600 tercihimde başıma gelenler aynı senin anlattıgın gibiydi. Sabah gelip b.sayara bakınca yapılan videoyu bile seyredemiyordum ancak reset atmam gerekiyordu, board değişincede sorun morun kalmadı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5