İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

amerikadan laptop

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaslar amerikadaki arkadasım bana laptop yollayacak. gümrükcünün biri bana ikinci el laptop ithalatının yasak oldugunu soyledi. bende zaten yeni alıcam. ama gümrükte takılmasını istemiyorum. çünkü kendim için alıyorum.

daha önce amerikadan (elle getirme dışında) birine laptop yollatınız mı ? yollatıysanız yapmam gereken nedir ?

teşekkürler

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
gümrükte tanıdığın var sorun olmaz ben geçen sene 25 kişiyi sevindirmiştim.

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:( kimseyi tanımıyorum. o dediğim gümrükcüyü telefonla internetet buldum. bana biraz yardımcı olabilir misiniz ?

sagduyu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1,5 sene önce ebay dan 200 € ya p3 laptop almıştım.. Gümrükte takılmasın diye her önlemide almıştım ( paket üzerine hediyedir yazdırıp, fiyat olarak 100 $ göstertmiştim falan) ama gümrükte takıldı..Masrafları ödeyeyim dedim 200 € luk laptop a 250 € masraf çıkardılar..Ayrıca bu masrafı yaptıktan sonra alacağımda garanti değilmiş..Vatana millet hayırlı uğurlu olsun diyip bırakmıştım..

bana kalırsa bu işin üstadı Fedex firması...Fedex i arayıp yetkili birisiyle görüş eminim sana daha profesyonel bir yol gösterecektir..

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
caesar senin tanıdığın yardımcı olsun arkadaşa, sevindirdiklerin 26 kişi olur :D

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
leet daha önce getirttin mi ? lütfen tecrübeliysen bu konuda beni aydınlat. zira az once fedexle telde konustum kesin takılır dediler.

leet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
daha önce bir arkadaşım bu konuda araştırma yapıp fedex iLe bu işin bi' cinLiğini buLmuştu. araştırıp kesin çözüm buLmaya çaLışıcam.. ama fedex iLe bir şekiLde gümrüğe takıLmadan sokuLduğunu biLiyorum..

leet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi birkaç yerden okudum, apex iLe getirtirsen sorun oLmaz diyorLar. bir başka arkadaş, üzerine free of charge veya hediyedir damgası bastırabiLirseniz vergi vermezsiniz diyor. yine bir başka arkadaş da eLektronik cihaz getirtecekseniz eLektronik cihaz adı aLtında değiL, meseLa numune adı aLtında getirtin, vergi ödemezsiniz diyor. ama hangisi ne kadar doğrudur emin değiLim. birkaç yerden daha araştırıyorum biLgi edinirsem yazacağım..

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya arkadasım cok sagolda bunların hepsini bende biliyorum. biri numune biri de gift olayı.

ya fedexi aradım orda bir hanımnefendi hemşeri cıktı yardımcı oldu bana durumu anlattı ama kesin kalır diyor :(

ne yaparsam yapayım .. senden aber bekliyorum dostum

F

fatihhk

Misafir
arkadaşlar Türkiye'ye ikinci el elektronik eşyanın girişi "YASAK" tır.
Bu nedenle her türlü gümrüğe takılacaktır.
Eskiden rahattı gümrükte bilgisayardan çok insan ön plandaydı.Ama şuanda o da azaldı çoğu işlem bilgisayar kontrolünde yapılıyor ve kayda geçiyor.
Bu nedenle işiniz zor ama imkansız değil.;)
Mesela mal gelirde gümrükte muayene edilip değer biçilecektir vs. siz orada devreye girebilirsiniz.Gümrük memurunu ayarlarsanız düşük bedel belirler sizde düşük vergi ödersiniz.

leet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
vaLLa benim biLdiğim başka yöntem yok, hepsini yazdım :S

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@fatihhk;

evet aynen oyleymiş.

bu imkansız olmama durumu nasıl oluyor ? gümrük memurunu nasıl ayarlayacam ben istanbulda otyurmuyorum :(

fedexle gelirse bana 1.2bin masraf cıkar dendi :(

apex nedir duyan varmı?

sagduyu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yukarda fedex demiştim nedeni şuydu :

ilk dubai den cep tel geldi fedex ile yollandı ve hiçbir ekstra işlem yapılmadan kendiliğinden geçti..daha sonra ebay dan laptop aldım ve yollayan kişi babasının şirketinin UPS ile anlaşmalı olduğunu ve ordan yollarsa ekstra kargo parası vermeye gerek olmadığını söyledi ve UPS te takıldı..
Bunun üzerine Fedex i aradım UPS den gelip te takılan üründe yardımcı olup olamayacaklarını sorduğumda " gümrükte takıldıktan sonra imkansız olduğunu ama ürün Fedex ile gönderilmiş önceden de haber verilmiş olsa geçme şansının yüksek olduğunu söyledi"

Ben tekrar Fedex diyorum belki tel e çıkan bayanın ince konular hakkında bilgisi yoktur :)
yetkili birisini iste tel e olmadı yakınsa gidip yüz yüze konuş ama o kadar para vericeksin bence kargo ile riske atma..Sonuçta adamlar ok geçiririz diyip te gümrükte takılırsa " Kusura bakma söz verdik beceremedik, masrafları biz ödeyelim veya al sana laptop un parası demezler"

Bence en güzel yöntem ordan gelecek bir yolcuya versin sen burda havaalanında karşıla laptopunu al...

F

fatihhk

Misafir
Gümrüğe takılmaması için en garanti yol UPS.Ama kötünün iyisi diyebiliriz yani hiçbir zaman kesin geçecek diye birşey yok.
UPS ile geçmesi için UPS te iyi bir yerde tanıdığınız olması lazım.(Zaten tanıdık yoksa size telefonda söylediklerini söyleyeceklerdir.)
Malınız gelmeden 1 hafta falan önce ona haber verir, 200-300 dolar'da çorba parası atarsanız geçirirler.
Ama tekrar söylüyorum garantisi yok.
Diğer türlü normal postayla getirmek tam bir delilik.Gümrükte kalırsa ve gümrükten kendiniz çekmeye kalkarsanız hem astarı yüzünden pahalıya gelir hemde laptopu aldıktan sonra artık modası geçmiş olabilir:)

Şahsi görüşüm;
Ya bu tür kargo,gümrük vs. olaylarına girmeden bir tanıdığınız vasıtasıyla getirin.Yada Türkiye'ye gelen tanıdık varsa ona versinler siz burada teslim alın.

Yada kargoya vereceğiniz parayla alın bi uçak bileti Dubai yada Singapur'a hem gezin hem ne alacaksanız alın gelin.

Bir diğer öneride alacağınız laptop 2500-3000 doların üzerinde değilse hiç boşuna yorulmayın.Zaten fiyatlar eşitlendi neredeyse.En azından faturası garantisi olur gözünüz arkada kalmaz.

Şimdi bu fatura-garanti cümlesinden sonra o konuyla ilgili sorular gelecek onlarıda yanıtlayayım ikinci bir iş olmasın:

Yurtdışından alınan laptoplarda bazı firmalar uluslararası garanti verirken bazıları sadece alındığı ülkede geçerli oluyor.
Benim bildiğim Toshiba ve Mac laptoplarda uluslarası garanti var.Ama ondada fatura ibraz etmeniz lazım.
Türkiye'den aldığınız laptopun ise şöyle bir avantajı var; laptopun seri numarası sisteme giriliyor ve çalınması durumunda (ALLAH göstermesin) sistemde kırmızı gözüküyor ve cihaz servise vs. gelirse anında enseleniyor: )

Bu arada telefondakilerin bilmemesi konusuna gelince,herkes biliyor ama herkese söylenmiyor.
Çünkü çok büyük sorumluluk altındalar ve en ufak hatada çok büyük cezalar olduğu için çok iyi ahbaplığınız olması lazım.

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
fatihhk cok sagol arkadasım cevabın için
soyle biri durum var; arkadasım olsa gözümü kırpmıcam bu iş icin amerikada; garanati olayını ben düşündüm zaten; alacağım laptop yüksek fiyatta olacak. bu yüzden alıyorum.

birde ups demişsin. bende kendi tecrübemi soyleyim. normalde fedexin kendi gümrükcüleri yok ama upsin yok. yani gümrükte takılan her ürün için ups kar yapıyor çünkü müşterileri onların gümrückcülerini aramaları boyle bir durumda sart. yani ups birakmak için ugrasir ürünü gümrükte.

sagduyu arkadsım sana da cok tesekkur ediyorum. yanlız bu bahsettiğin durum laptoplarda gecerli olmuyor. laptopun farklı bir durumu soz konusu. ama gene bir kez daha fedexi arayıp konusacagım. ama ben daha once fedexte kutu kaldıgı için gümrükcü ayarladım masrafım 1 milyar olmustu :( sagolsun fedexte bir bey cok yardımcı oldu indirim falan bile yaptılar. (gümrükcünün fedexle alakası yoktu.. ) yani oyle bir durum olsaydı kargoyu geri cekip tekrar yollatırdık adam cok yardımcı oldu ama bana boyle birşey soylememişti..

neyse ben birdaha arayım bu beyi bakalım napabilirz diye. ama bana xxx kargodan bir bayan kargoyu posta ile yollatırsan daha ekonomik olur dedi. hatta kendinden cok emin konusarak söyledi bunu

bir arkadas da dediki bana 100 euro altında tut dedi laptopun değerini; ama gümrük isterse seni davaya verirler hemen dedi. kıllık yapmak isterlerse yani dedi..

bilmiyorum durum böyle hala ccozum yok :(

ugurcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ole getirmekle uğraşmayın gidin kendiniz alın dubai vs ülkelerde çok uygun fiyatalara laptop bulabilirsiniz + gezdiğinizde yanınıza kar kalır bence + sadece laptop değil başka şeylerde getirebilirsiniz orda 1 paket sigara ile arapları kandırabilirsiniz :)(işin gırgırı)

en©in

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Specifications

Inspiron E1405
Intel Core Proc Duo T2500E (2.00GHz/2 X 2MB L2 Cache)

LCD Panel
14.1 inch WXGA+ UltraSharp TFT Display with TrueLife™

Memory
2048MB DDR2 SDRAM at 533MHz

Video Card
Intel® Graphics Media Accelerator 950 with 128MB dynamically allocated shared graphics memory

Hard Drive
120GB Sata Hard Drive

Operating System (Office software not included)
Genuine Windows XP Media Center Edition 2005

Network Card and Modem
Integrated 10/100 Network Card and Modem

Adobe Software
Adobe Acrobat Reader 6.0

Combo/DVD+RW Drives
8X CD/DVD Burner (DVD+/-RW) with double-layer DVD+R write capability

Sound Options
Integrated Audio

Wireless Networking Cards
Intel PRO/Wireless 3945 Internal Wireless

Primary Battery
53 WHr 6-cell Lithium Ion Primary Battery

Hardware Warranty
1Yr Ltd Warranty, 1Yr Mail-In Service, and 1Yr HW Warranty Support

Dial-Up Internet Access
6 Months America Online Internet Access Included

Extra
Bluetooth

Mobile Broadband
Card Reader

Future Operating Systems
Windows Vista™ Capable

Operating System Re-Installation CD
PC Restore recovery system by Symantec

Dell Digital Entertainment
Starter Entertainment Pack - Basic digital Music, Photo and Game experience
ELİMDE BU LAPTOPTAN İKİ TANE VAR SATILIK ARAŞTIRIN TÜRKİYE SATIŞ FİYATINDAN 500 YTL UCUZA VERİYORUM İLGİLİLER PM ATSIN..

en©in

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en©in;270976]Specifications

Inspiron E1405
Intel Core Proc Duo T2500E (2.00GHz/2 X 2MB L2 Cache)

LCD Panel
14.1 inch WXGA+ UltraSharp TFT Display with TrueLife™

Memory
2048MB DDR2 SDRAM at 533MHz

Video Card
Intel® Graphics Media Accelerator 950 with 128MB dynamically allocated shared graphics memory

Hard Drive
120GB Sata Hard Drive

Operating System (Office software not included)
Genuine Windows XP Media Center Edition 2005

Network Card and Modem
Integrated 10/100 Network Card and Modem

Adobe Software
Adobe Acrobat Reader 6.0

Combo/DVD+RW Drives
8X CD/DVD Burner (DVD+/-RW) with double-layer DVD+R write capability

Sound Options
Integrated Audio

Wireless Networking Cards
Intel PRO/Wireless 3945 Internal Wireless

Primary Battery
53 WHr 6-cell Lithium Ion Primary Battery

Hardware Warranty
1Yr Ltd Warranty, 1Yr Mail-In Service, and 1Yr HW Warranty Support

Dial-Up Internet Access
6 Months America Online Internet Access Included

Extra
Bluetooth

Mobile Broadband
Card Reader

Future Operating Systems
Windows Vista™ Capable

Operating System Re-Installation CD
PC Restore recovery system by Symantec

Dell Digital Entertainment
Starter Entertainment Pack - Basic digital Music, Photo and Game experience
ELİMDE BU LAPTOPTAN İKİ TANE VAR SATILIK ARAŞTIRIN TÜRKİYE SATIŞ FİYATINDAN 500 YTL UCUZA VERİYORUM İLGİLİLER PM ATSIN..ÜRÜN 0 OLUP DAHA JELATİNİNDEDİR.AMERİKADAN GELMİŞTİR MARKA GARANTİSİ VARDIR..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5