Amişler Kimlerdir ? Nasıl yaşarlar ?

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Katılım
22 Eylül 2017
Mesajlar
404
Reaction score
86
Konum
Kahramanmaraş
Amişler Türklerle sıkı ilişkisi olan Amerika'da yaşayan ilginç bir tarikattır. Amişler ABD'de özel bir statü ile yaşamlarına devam ederler. Öyle ki otomobil, telefon, televizyon vb. teknolojik aletleri kullanmazlar. Hatta elektrik dahi kullanmazlar. Hristiyan bir tarikat olan Amişler, teknolojinin insanı bozduğunu düşünüyorlar. Kadınlar makyaj yapmazlar, oldukça sade bir giyim tarzları vardır. kadınlar erkeklere işlerinde yardım ederler. Kadınların asıl işi ise çocuklara bakmaktır. Çocuklar 18 yaşına geldiğinde Amiş olup olmayacaklarına kendileri karar verirler. Gençlerin %95'i Amiş olmayı tercih ederler.

Kadınlardan evli olanlar beyaz bir örtü giyerken, evli olmayanlar siyah bir örtü takarlar. Kısaca hem erkeklerden hem de kadınlardan kimin evli kimin bekar olduğu çok net anlaşılır. Dışardan birinin Amiş olması çok zor. Çünkü dışarıdan birinin ilkel bir yaşamı sürdürmesi çok zordur. Amişler imece usulü çalışırlar. kasabada evlenecek olanların masraflarını ortaklaşa topladıkları kasabanın kasasından karşılarlar.

Amişler Hz. İsa'nın marangozluk yapmasından dolayı, marangozluğa ayrıca bir önem verirler. ABD'de en iyi marangozlar Amişlerden çıkar. Amişler o kadar usta marangozdurlar ki yaptıkları mobilyalarda asla çivi kullanmazlar. 1600'lü yıllarda ortaya çıkan Amişler, at ve ata arabası kullanırlar. yaşadıkları kasabada özel trafik kuralları geçerlidir.

İlginç ama ciddi insanlar. Amişler günümüzde 300 bin civarındadır. Her evde 7-8 çocuk oluyor. Hızlı çoğalıyorlar. Osmanlı Devleti zamanında osmanlı onlara yaşamaları için yer vermiştir. Hatta günümüzde Kars'ta Amişlerin neslinin devam ettiği iddia edilmektedir.

Amişler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Haziran 2016
Mesajlar
788
Reaction score
112
Konum
Hatay
Bu adamlara helal olsun . Çok ilginç ama güzel bir yaşamları var bence. Kafaları rahat doğal yaşıyorlar.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst