İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

antivirus programi

titosantana

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Antivirüs testleri

Antivirüs yazılımlarında iki önemli dereceleme kriteri var:

1- Yeni çıkan virüslere karşı ne kadar zamanda güncelleme yapabiliyor?

Kaspersky ve Bitdefender: 4 saat
Antivir, Dr.Web, F-Secure, Panda: 6 saat
McAfee: 14 saat
Norton: 16 saat.

2- Aylık kaç tane güncelleme yayınlıyor?

Kaspersky: 220
Dr.Web: 136
Bitdefender, Panda, F-Secure, Antivir: Sırasıyla 51, 50, 48, 43
McAfee: 10
Norton : 9

Sonuçta her iki kritere göre de Kaspersky birinci, ünlü Norton ise en sonuncu görünüyor. Kaynak: Pc World Dergisi, Mart/2005

Ayrıca Norton'un pazarlama başarısı denilen şeyin tüketiciyi aldatmayı da içereceğini hiç ummazdım ama başıma geldi: Kutusunun üzerinde yazan worm koruması vaadine aldanarak lisanslı Norton 2005 AV aldım ama yükledikten sonra gördümkü bu korumanın aktif olması için ayrıca Norton Firewall almamız da gerekiyormuş. Kutunun üzerinde bu konuda bir uyarı yok, aksine AV'nin tek başına bu korumayı sağlayacağına dair bir grafik var. Şimdi hem worm korumasını kullanamıyorum hem de bilgisayarımı her açtığımda beni Norton Firewall almam için zorlayan kocaman bir uyarı çıkıyor ve bu uyarı penceresi asla kapatılamıyor. Halbuki hem XP Firewall hem de Zone Alarm Firewall'ım var.
Mecburen süresi dolana kadar bu kahrı çekeceğim ve ondan sonra da Norton'la sonsuza kadar vedalaşıp yerine Kaspersy kuracağım.

F

futbol-tr

Misafir
arkadaşlar bende hijackthis var süper bi program bütün virüs, trojen, spy falan hepsini siliyor tavsiye ederim google dan aratın bulursunuz...

Editor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım işte size söylemiştik en iyisi avast bak hergun yeni bir virüsün güncellemesi çıkıyor kesinlikle virüsler kaçmıyor norton veya başkaları halt yemiş yanında...daha demin bir siteye girdim hemen alarm verdi:)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Artık virüsten çok Adware üretildiğinin farkında değiliz galiba. Güncelleme olayınada şöyle bir örnek vereyim.

Benim bir link sitem var ve hergün 1 tane link ekeniyor diyelim. Mail listeme her site eklendiğinde mail atıyorum yeni site eklendi diye.
Başka biride link sitesine 100 tane link eklendiğinde mail atıyor.
Kimin ne yaptığı pek önemli değil. Dediğim gibi artık virüslerden korkmayın. ADware yeni teknoloji. Norton 2005 sürümüyle buna başladı. Anti Spam programında ayrı bir paket olarak sunuyor.

PC dergilerine gelince, Testlerine güvenmeyin. Hepsi reklam amaçlı. Kim daha çok para verirse top 10 da uygun bir liste alıyor. Örnek olarak dvd rw testlerini inceleyebilirsiniz. denediğim 10 farklı dvd den sadece 2 sine yazan LG listede 1. idi. Pioneer ise testte yoktu ne hikmetse.

Neyse, tekrarlıyorum. Memnunsanız virüs programlarınızı değiştirmeyin.

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Kesinlikle Kaspersky, hepsini denedim. En memnun kaldığım yazılım Kaspersky.

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Norton antivirus (NAV) beğenmeyen arkadaşlar,
ilk zarar vermeye başladığı zamanlarda blaster ve diğer etkili diğer bazı viruslerinden NAV sahiplerinin hiç etkilenmediğini biliyor olmalısınız. diğerileri nal toplamıştı... heuristic yapısı güzel. dos tan beri yılların tecrübesi var, gayet iyi ve sorunsuz çalışıyor, buluyor ve siliyor. sistemi yavaşlatması doğru. ama standart kullanıcılardan farkımız burada olmalı : real-time protection bende kapalı :) ve performans sorunu olmuyor.
dos kökenli ve tecrübeli NAV2005 veya yine dos kökenli (eski ismi antiviral toolkit AVP olan) kaspersky tavsiyem. (aynı pc ye ikisini birden kurmayın. sistem korkunç yavaşlar)
microsoft antispyware ise mutlaka olmalı...

titosantana' Alıntı:
Şimdi hem worm korumasını kullanamıyorum hem de bilgisayarımı her açtığımda beni Norton Firewall almam için zorlayan kocaman bir uyarı çıkıyor ve bu uyarı penceresi asla kapatılamıyor.
titosantana: !?!?!?!?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bilgisayarınız risk altında olabilir yazısıdır heralde o. Uyarılar bölümünden 3 seçeneğinde okeyini kaldır. Bidaha çıkmaz.

titosantana

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra arkadaşım, bazı şeyler parayla yapılıyor doğru (hatta önceki yazımda derginin kendisinin yaptığı Heuristic test sonuçlarını almamıştım) ama bu testleri kaynak verdiğim dergi yapmamış, www.av-test.com sitenin testine yazılım firmaları kendi istekleri ile katılmışlar ve güncelleme sunucularının taranmasına izin vermişler. Her dakika yapılan bu taramalarla 2004 yılının ilk 9 ayında 37.000 dosya indirilerek araştırılıp sonucunda bu test yayınlanmış. Bu sitenin ana sayfasında, bu projenin Otto-von-Guericke University Magdeburg (Germany) Üniversitesine bağlı bir enstitü ile AV-Test'in ortak bir çalışması olduğu belirtiliyor. Güvenilir gibi görünüyor...

Bu arada, söylediğiniz gibi, "Norton Firewall'ı kapatmışsınız, Bilgisayarınız risk altında" uyarısı çıkıyor. Ama belirttiğiniz yöntemle kapatamıyorum çünkü o kapama düğmesi Norton Firewall'da var ve benim geçen sene kullandığım NIS 2004 süresi bittiği için açılmıyor, git güncelle diyen başka bir pencere açılıyor Bende mecburen uyarıyı fareyle ekranın en altına sürükleyip gizliyorum.
Başka NAV kullanan arkadaşları bilmiyorum ama Bendekinin Statüs bölümünde "Internet Worm Protection - For added protection, this feature was upgraded to use your symantec firewall program." yazıyor. Sonuç olarak worm koruması çalışmıyor. :(

sitemedya, PcWorld dergisinin kendi yaptığı heuristik tarama testine göre:

Norman, Mc Afee, Bitdefender, Dr.Web: Sırasıyla 39, 30, 25, 21
Norton, F-Secure, Kaspersky, Panda, Antivir: Sırasıyla 16, 11, 11, 8, 3

Bu rakamlar 100 üzerinden ve en başarılısı bile % 39'da kalıyor.

Ben iki yıl NIS kullandım, bu yıl da NAV kullanıyorum, sadece son yaşadığımı anlatayım: bir ay önce, üyesi olduğum bir siteye girip bir forum linkine tıkladıktan sonra NAV iki tane trojan yakaladı ve anında sildi. Kendisini kutlayıp komple tarattım:Temiz. Sitesinden on-line tarattım, temiz. Mc Afee'den on-Line tarama: 2 Trojan daha var.. Bre aman, PC-Cillin on-line tarama: 8 Trojan, Kaspersky'den dosya bazında on-line tarama: 8 Trojan... Sonuçta Kaspersy'nin Trial'ini indirip hepsini temizledim. O kızgınlıkla NAV' ü silmek istedim sildirmedi, Deaktif olmadı, modem şifremi bozdu, bilgisayarımı kilitledi ve beni pes ettirip Kaspersky'i silmem gerektiğine ikna etti :confused:
(Bu örnekte üyesi olduğum sitenin bir kastı yoktu. Sunucusu virüs kaynıyormuş o gün, benimle beraber admin ve diğer üyeler de nasibini almışlar.)

Sonuç olarak NAV'ün süresi bitince Kaspersky yüklerim ayrıca şimdi yaptığım gibi sık sık başka firmaların on-line tarama hizmetlerinden de yararlanmaya devam ederim.
Bence ;)

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bence bitdefender ve antivir piyasadaki iyi antivirüs programları ama norton'un üstüne yok..türkiyeye ziyarete gelen bill gates başbakan'a laptop hediye etmişti hatırlarsanız..içinde norton antivirüs yüklemişler ;)

alca

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
kesinlikle Panda Platinium 2005 internet security kullanmqanı tavsiye ederim aynı zamanda bilgisayrını adware ve spyware gibi reklam ajanlarından da koruyor :)

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sonuc ne simdi. herkes farkli birsey soyluyor.
sanirim herkes alisik oldugu programi kullanmaya devam ediyor.
internette biraz arastirma yaptim. eniyisi hangisi diye. kesinlikle cok farkli bilgiler var. birinin eniyi dedigine digeri enkotu diyor.

ben memnun olmamama ragmen komple bir guvenlik sistemi oldugu icin ( antivirus + antispy + firewall ) kullanmaya devam ediyorum. artik arastirmayi biraktim. arastirdikca kafam iyice karisiyor.

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1. diğer tüm antivirus programları gibi norton da pc yi kastırır. bunu engellemenin tek yolu ise "realtime" modu kapatmak ve cd veya download ettiğiniz programlar gibi dışarıdan pc'nize giren tüm dosyaları kullanmadan önce virus taramasından geçirmek. nortonu hemde realtime kapalı olarak kullanıyorum ve şimdiye kadar hiç virus ve yavaşlık sorunum olmadı.
2. zonealarm ın antivirus modülü, yurt dışında epey bir kaynakta başarısız bulunuyor.
3. NOD32 yi es geçmeyin derim ;)

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anti vir bir hijack tır. dı ? 2 yıl oncesine kadar.
şimdi nedir bilmem belki para kazanınca vazgeçmişlerdir..

A V G kullanın derim. tabi yanlızca tavsiye

H

HeeySen

Misafir
system mechanic pro 6 yı öneririm. paket içerisinde kaspersky 5(bence süper) virüs scan ve anti heker programları da var. System mechanic gerçekten sistemi koruyor. Tavsiye edilir...

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yeni versiyonunu bilmiyorum ama system mechanic in eski versiyonlarini kullanmistim. temizlik yaparken sistem dosyalarini da silmisti. birkac kez windows un coktugune sahit olmustum

D

drnburak

Misafir
mks 2005 yılının en ıyısı secıldı bende kullanıyorum tavsıye ederım.

C

Cyber Coder

Misafir
Mcafee Virusscan Enterprise Kullanıyorum Gayet Güzel Bence. Sistemi de kasmıyor.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Antivirüs Yazılımları Arasında ilk Sırada NOD32 yer almakta Ve Dalında 5 Senedir Lider... Onun arkasından Kaspersky geliyor... Bence Kaspersky NOD32 den daha iyi bir yazılım Ama kötü Tarafı Makineyi Kasıyor ve Pc'nizde Sp2 var ise eğer çok iyi verim alamıyorsunuz... NOD32 de kasma yok gayet rahat Virüs taraması yapmanıza gerek yok sistem otomatik olarak hiç durmadan taramasını yapıyor...Birde Şu boyuttan Bakarsan Diğer yazılımların Free sürümleri hepsinin var ama NOD32 yi göremezsiniz...Bir zamanda bende kullanmıştım ve gayetde iyi yakalıyor W32 leri :)
Şu da bir gerçek Antivirüs bence hikaye...Sp2 yi kuracaksın Deep Freeze yi de C korumalı yapacaksın D: ve E: yi açık bırakacaksın Proğram indirme vs gibi kalıcı şeyleri D: E: sürücülerine yükleyeceksin Tamamen Alın Size Koruma
Şahsen ben 2 Senedir Antivirüs Yazılımı Kullanmıyorum.1-2 ay da bir genel temizlik...
Sözün Kısası Önerim NOD32 2.50 versiyonudur..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5