İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Aradaki Fark Ne?

F

fatihhk

Misafir
Merhaba .
Yıllardır internet alemiyle iç içeyim.Ve birçok yurtdışı webmaster forumunu takip ediyorum.
Sorunum ve aklımı kurcalayan şey şu.Yabancı webmasterların gerçekleştirdikleri projelere baktığımda hep farklı farklı,hep orjinal çalışmalar görüyorum.
Ve yine baktığımda hepsinin gelirleri yüksek düzeyde.

Dikkatinizi çekmek istediğim konulardan birisi şu:Bu ark adaşların yaratıcılığı,özgün fikirleri nereden geliyor?Bu durumun oluşmasını sağlayan şartlar nelerdir?

Acaba diyorum şu olabilir mi?
Onlar insan odaklı,başarı odaklı düşünürken,buna kafa patlatırken;
bizim gelir sağlama odaklı düşünmemiz mi bu durumu oluşturmaktadır?

Ve onların bu şekilde düşünmeleri onları başarıya ve paraya ulaştırırken;
bizim elimizin boş kalmasının (en azından onlara nazaran) nedeni yine odaklanma meselesimi?

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

yzgulec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Para odaklı düsünmenin payı büyük bu durumda yalnız Itiraf.com gibi Ek$i Sözlük gibi ya da Zuxxi gibi (eskiler hatırlar) özgün fikirler de çıkıyor isteyince. Eksiğimiz yok ancak acele ediyoruz sanırım biraz.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bizdeki mantık basit ...hazırı seven milletiz...heryerde millet ağaca çıkıyor marez script diye, doğal olarakta herkesin yaptıgı aynı oluyor...Yani script neye izin verirse onu yapıyor sitelerde...Ben inanıyorumki bir çok kişini aklında bi sürü şey vr..Ama kendi bilgileri az oldugu için hazır portallar üzerinden gidiyorlar sonundada durum böyle oluyor tabi..

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
fatih hangi forumları takip ediyorsun bize sölermisin şu süper projeleri.
Ayrıca burdaki bir çok internet sitesi sahibinin sitesi yurt dışında olsa gelirleri yüksek olur.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
bizden niye güzel proje çıkmıyor nedenini şöyle ufak bir hikayeyle anlatayım, eski istanbul büyük şehir belediye başkanı rte'nı çinin büyük bir bölgesinin belediye başkanı ziyarete geliyor. amaç belediyler arası paylaşım yaratarak fikir alışverişinde bulunmak. çinli yetkili rte'na soruyor biz asfaltı bulduk, yollarınız bizim sayemizde sorunsuz; peki sizin dünya belediyelerine katkınız nedir? rte 3-4 saniye düşünüp cevabı veriyor: " bizde o asfalta yama yapmayı bulduk!" .

işin özü kolaya kaçmak hep içimizde var olan bir şey. karikatürlerde Türk adam diye bir tabir vardır tembelliği, üşengeçliği temsil eder. yurtdışındaki o projeler kadar kaliteli yeni fikirler biz Türklerin de kafasında var; hem de daha iyileri. fakat sanki biraz korkak gibiyiz. paramıza ve zamanımıza kıyıpta o fikirleri hayata geçiremiyoruz. riskten kaçıyoruz. fikirlerimizi analiz edip projelendiremiyoruz. o işe gönlümüzü veremiyoruz. ama bilselerki risk içinde kazanımda bulundurur. tutan bir projeyi kopyalamak kolayımıza geliyor, nede olsa talep var diyip. kimse düşünmüyorki aynı ürünü herkes sunarsa kalite ve getiri düşer. onun yerine varolan bi fikre yenilik katıp, önceden yapılanların eksiklerini ve hatalarını analiz edip geliştirsek bizden önce yapılanlardan daha popüler daha güzel işler çıkartabiliriz. böylece var olan talebi kendimize çekip pazar payımızı arttırıp gelirleri yükseltebiliriz. netten herkese 3-5 gelir düşer bir şekilde ama bu 300-500 niye olmasın? olur elbet ama çalmadan, kopyalamadan ve üreterek zahmet edip emek harcayarak olur.

F

fatihhk

Misafir
alpaym' Alıntı:
fatih hangi forumları takip ediyorsun bize sölermisin şu süper projeleri.
Ayrıca burdaki bir çok internet sitesi sahibinin sitesi yurt dışında olsa gelirleri yüksek olur.

http://www.webmasterwelt.net/
http://forums.digitalpoint.com/
http://www.webmasterworld.com/
http://www.webhostingtalk.com/
http://webmasterpark.net/forum/
http://www.dnforum.com/
http://www.sitepoint.com/
http://www.dnlodge.com/

mesajınla ilgili fikir belirtmeyeceğim.üslubun harika.kendini çok iyi tanıtmışsın.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben 15-16 yaşındayken önümde çok engeller vardı. Domain almak bu kadar kolay değildi. Hepsindende öte destek çıkan yoktu. İnternetten para mı kazanılır? derlerdi. Eminim birçoğunuzun başına gelmiştir. Ama o zamanlar destek bulsaydım birbirinden güzel projelerde vardı ve domainlerde boştaydı.

Hatta internete bile gizli girerdik çok para geliyor diye :) Hey gidi günler hey..

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
Ben 15-16 yaşındayken önümde çok engeller vardı. Domain almak bu kadar kolay değildi. Hepsindende öte destek çıkan yoktu. İnternetten para mı kazanılır? derlerdi. Eminim birçoğunuzun başına gelmiştir. Ama o zamanlar destek bulsaydım birbirinden güzel projelerde vardı ve domainlerde boştaydı.

Hatta internete bile gizli girerdik çok para geliyor diye ... Hey gidi günler hey..
Anılarım depreşti. Annem kızardı çok girme diye:D Ne günlerdi be.... İmkanlarımız olsaydı güzel projeler yapardık. Türkiye de imkanlar kısıtlı. herşey yeni yeni başlıyor. Önümüz açık, güzel projelerimiz de var. Ki bu marez script kullanmıyacaz anlamında değil. marezde kullanacaksın, kendinde yazacaksın önemliolan en kaliteli çözümü üretmektir...
Yaşımız genç daha çok güzel projeler yapacaz Allah'ın izniyle...

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
İnternetten para mı kazanılır? derlerdi. Eminim birçoğunuzun başına gelmiştir. Ama o zamanlar destek bulsaydım birbirinden güzel projelerde vardı ve domainlerde boştaydı.

Hatta internete bile gizli girerdik çok para geliyor diye :) Hey gidi günler hey..

Hayal hırsızları sürekli çevremizde, bizi aşağıya çekmeye devam ediyorlar. "Manevi" desteği de aldığımızda kimbilir neler yapabiliriz.

F

fatihhk

Misafir
trextra' Alıntı:

Hatta internete bile gizli girerdik çok para geliyor diye Hey gidi günler hey..

buna katılıyorum.
kaldıkı babam hala inanmıyo internetten para kazanılacağına :D

birde şu var.mesela kafamda güzel olduğunu düşündüğüm projelerim var.fakat bunlar tek başıma gerçekleştirebileceğim projeler değil.fakat bunları kimseyede açamıyorum çünkü fikrimin çalınmasından korkuyorum.sanırım buda önemli bir sorun.insanlara güvenemiyoruz.insanlar ortaklaşa birşeyler yapmaktan ziyade ya fikri çalıp tek başına yapıyor yada olmaz diyip kestirip atıyor.

birde şu var ki bu da bence önemli;insanlar başkalarının fikirlerine saygı duymuyor.bir düşüncenizi açıyorsunuz.hadi ya öyle şeymi olur.tutmaz o vs. gibisinden ön yargıyla yaklaşılıyor.

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aynı fikideyim. Bazı projeler var ki ciddi planlama ve ekip istiyor. Bu ekibi kurmak ayrı bir dert, takım arkadaşlarını iyi tanımak ayrı bir dert. Şu an internet Türkiye'de tam anlamıyla gelişmedi ve bolşuklar var (Kaliteli işler açısından) Kötümser olmamak lazım. Sıra bizede gelecek :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
tabi canım kötümser olmak gereksiz zaten, ancak hayali kurarken hedef olarak başlatmak gerekli sanırım, güzel anlar yaşamak için değil...Misal sabah erken kalkan forum açıyor, ya da arkadaşlık portalı için marez arıyor...Daha düne kadar mp3 site sahipleri ortalarda fink atıyodu...
Evet bunların proje olduguna bende katılıyorum ama bunlar soygun projesi, o db yi nasıl patlatırım, şu scripti nasıl araklarım vs...
Alın örnek forumtr...Adamlar başkalırının ütettiklerine sadece link vererek yıllarca ayakta durdular ve bi sürü para kazandılar...Sizce bu yaratacılıkmı yoksa başka bişimi...Bu tarz örnekler bence sadece boşluk doldurmak...Ancak insanlar bunu artık proje olarak görüyor, 10 dakkada bi domain alıp üstüne bi forum çakıp ziyaretçi bekliyolar...Konu ne? Yada sen kimsin?...Neden gelsin adamlar senin sitene...ne biliyim bi sürü örnek...Sonuçta sadece taklit ya da bir nevi distribitörlük başka bişi diil...Bizde bu çoğu zaman böyle gidecek, çünkü altyapımız bu bizim...Yani biz dial-up la bağlanırken insan dsl kullanıyordu, biz asp die bişi duydugumuzda insanlar script paylaşıyordu..Şimdide bir marez akını ortasındayız ve gerçek bir çöplük içindeyiz...Tam anlamıyla köyde evini arsasını satarak istanbulda nalbur dükkanı açıp sandalyeyi ağaç gölgesine koyarak insanların bizden çivi ve matkap ucu almasını bekleyen ve iş yok diye şikayet eden esnaf modundayız.

F

fatihhk

Misafir
venom' Alıntı:
tabi canım kötümser olmak gereksiz zaten, ancak hayali kurarken hedef olarak başlatmak gerekli sanırım, güzel anlar yaşamak için değil...Misal sabah erken kalkan forum açıyor, ya da arkadaşlık portalı için marez arıyor...Daha düne kadar mp3 site sahipleri ortalarda fink atıyodu...
Evet bunların proje olduguna bende katılıyorum ama bunlar soygun projesi, o db yi nasıl patlatırım, şu scripti nasıl araklarım vs...
Alın örnek forumtr...Adamlar başkalırının ütettiklerine sadece link vererek yıllarca ayakta durdular ve bi sürü para kazandılar...Sizce bu yaratacılıkmı yoksa başka bişimi...Bu tarz örnekler bence sadece boşluk doldurmak...Ancak insanlar bunu artık proje olarak görüyor, 10 dakkada bi domain alıp üstüne bi forum çakıp ziyaretçi bekliyolar...Konu ne? Yada sen kimsin?...Neden gelsin adamlar senin sitene...ne biliyim bi sürü örnek...Sonuçta sadece taklit ya da bir nevi distribitörlük başka bişi diil...Bizde bu çoğu zaman böyle gidecek, çünkü altyapımız bu bizim...Yani biz dial-up la bağlanırken insan dsl kullanıyordu, biz asp die bişi duydugumuzda insanlar script paylaşıyordu..Şimdide bir marez akını ortasındayız ve gerçek bir çöplük içindeyiz...Tam anlamıyla köyde evini arsasını satarak istanbulda nalbur dükkanı açıp sandalyeyi ağaç gölgesine koyarak insanların bizden çivi ve matkap ucu almasını bekleyen ve iş yok diye şikayet eden esnaf modundayız.

ve herkes ihtiyacını bauhaus tan giderdiği için biz sadece oturmakla kalıyoruz.ve hatta çoğu zaman bizde malı onlardan tedarik ediyoruz.
ama biz bir bauhaus açmayı başaramıyoruz.aslında bunu yapabilecek heyecan var.ama çoğu zaman imkansızlık,kimi zaman başka bir nedenden dolayı bunu beceremiyoruz.
aslında şöyle bir düşüncede geçmiyor değil aklımdan.biz yıllarca nalbur dukkanını kabullenip,bir bauhaus acmaya cesaret edemediğimizden dolayı bu durumu kabullendik ve hazır a alıştık.ve kendimize tutunacak bir bahane arıyoruz.
buda farklı bir bakış açısı...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5