Arama Motorlarında üst sıralarda çıkmak

D

deja-vu

Misafir
Google arama sonuçları sıralamasında üstte çıkmak için önemli faktörler

Google arama sonuçlarında, sitelerin üst sıralarda çıkması için belli başlı faktörler vardır.

Bu faktörlerden en fazla göze batanı Pagerank 'dır.
Daha sonra domain ismi, domain uzantısı, sayfa adresinin uzantısı gibi değişik faktörler devreye girmektedir.
Bu konuda çeşitli söylentiler vardır. Alexasıralamasının, hatta domainlerin kayıt tarihlerinin bile sıralamada etkili oldugu söylenmektedir. Fakat bu benim bilgilerim ile bağdaşmamakla beraber, yaptıgım gözlemler sonucunda da böyle bir olayın olmadıgı konusunda emin oldugumu belirtmek isterim.
Sitenin eski olması, etkili olabilir. Ancak domain kaydının eski oluşu, bir anlam ifade etmemektedir.
"Sitenin eski olması" cümlesinden kastım, örnegin sevgi kelimesi bir sitenin sıralamada çıkmasını sağlıyorsa, site de bu kelime kaldıgı sürece, bu sitenin sıralamada en azından yerini korumasında etkin rol oynar.

Neden yerini koruması ? ve neden üst sıralara çıkmaması ?

Çünkü her geçen gün, yeni siteler açılmaktadır. Ve bu da rakiplerinizin çoğalması demektir. Bu yüzden en azından yerini koruyacagını yazdım.

Şimdi belli başlı faktörlerden bahsedelim :

Domain uzantısı faktörü :

.com favori domain uzantısıdır. Hem kullanıcıların aklında kalması açısından, hemde arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması .com uzantısını favori domain uzantısı yapmıştır.
.com uzantısı eski oldugu için ve daha çok globalleşmiş bir uzantı oldugu için Google arama sonuçlarında .com uzantılı siteleri üst sıralarda göstermektedir.

Sayfa adresinin uzantısı faktörü :

Sayfa adresi derken ; örnegin sevgi.htm / icerik.php?sevgi gibi uzantılardan bahsediyorum. Bu konuda gözlemlerim sonucunda şunu söyleyebilirim ki, .html , .htm kullanmak yararınıza olacaktır. icerik.php?id4 gibi adres uzantılarını önermiyorum. Eger uzantı o şekilde olacaksa ve sitenizdeki diğer sayfaların da uzantıları icerik.php?id=sevgi gibi olacaksa, kesinlikle sayfaların Title / Desc kısımları aynı olmamalıdır. Örnegin sevgi ile ilgili bir sayfanın titlesinde Sevgi kelimesi mutlaka geçmelidir.

Domain ismi faktörü :

Benim açımdan tartışmasız en önemli faktör domain ismidir. abcd.com adresine bir sevgi sitesi yapıldıgını farzedelim. Birde sevgi.com adresine bir sevgi sitesi yapıldıgını farzedelim. abcd.com domainini sevgi kelimesinin arama sonuçlarında üst sıraya çıkarmak, sevgi.com domainini sevgi kelimesinin arama sonuçlarında çıkarmaktan çok daha zordur.

Pagerank faktörü :
Pagerank faktörüde çok büyük önem taşımaktadır. Pagerank ile ilgili sayfayı okuduktan sonra bunu daha kolay anlayabilirsiniz. Pagerank, sitenizin farklı sitelerden aldıgı Backlink'lere göre verilmektedir. Bunun dışında sayfa optimizasyonuda önemlidir.
Örnegin farklı sitelerden, sizin sitenize link verilmişse, bunun Google açısından anlamı, sitenizin kayda değer bilgiler sundugu yönünde olacaktır. Bu da pagerankınızın yüksek olması anlamına gelmektedir. Böylece, sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarmaktadır.

Link faktörü :

Örnegin herhangi bir sayfanız var. Ve bu sayfada "sevgi" kelimesi hiç kullanılmamış. Title / desc kısımlarında da "sevgi" kelimesinin olmadıgını farzedelim. Bu sayfanın adresi abcd.com/dosya.html olsun. Bu sayfaya, başka sitelerden "sevgi" diye link verildiği taktirde, "sevgi" kelimesi arama sonuçlarında sizin sayfanızda çıkacaktır. Çünkü farklı sitelerin sayfanıza "sevgi" diye link vermesi, o sayfada sevgi ile ilgili dolaylı yoldan da olsa, bilgiler aktarıldıgını göstermektedir. (Google mantığına göre)

Optimizasyon :

Title / Desc gibi kısımlar arama sonuçlarında çok etkilidir.
Bu kısımlar da arama motorunun istediği bazı özellikler vardır.
Örneğin ;
Title kısmının 80 karakterden oluşması, Keywords kısmının 4 kelimeden oluşması, sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasına pozitif etki eder. Fakat sitenin üstüne titremek, herşeyi arama motorlarına göre optimize etmek zararlı olabilir. Unutmamak gerekir ki ; Sadece optimizasyon, tek başına hiç bir işe yaramaz.

Son olarak şunu söylemeliyim ki ; gerçekten bilgi veren, değerli bir sayfanız var ise, mutlaka hakkınızı alırsınız.

Yazar Erhan
Wednesday, 08 February 2006
Yazıların kaynagı, Http://www.Maxiwebmaster.com .
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst