İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Arama yapma

A

Anonymous

Misafir
Selam sorum şu olacak bir alanda arama yaptırıyorum fakat aradığım değeri yazdığımda çıkması için kayıttaki değerin aynısını girmem gerekiyor.
Yani "ankara" kelimesinin olduğu bir alanda "ank" yazınca veya "ankar" yazınca kayıt bulunamadı yerine bu kelimeyi(eksik kelimeyi ) barındıran bir kayıdı göstermesi mesela ankara kaydını.
Birde "no current record" hatasının çıkmasını engelleyebilirmiyim.Zira ben bu hata yerine zaten bir uyarı çıkarıyorum birde bunun çıkmasının manası kalmıyor...
Acele cevaplarınızı bekliyorum.Herkese kolay gelsin...

A

Anonymous

Misafir
sanirim SQL komutunu deistirmen gerkecek.
anladigim kadariyla senin komutun buna benziyor:
SELECT SehirAdi FROM TabloAdi WHERE SehirAdi = 'AramaString'
eger bunu su sekilde degistirirsen sanirim daha saglikli sonuclar alacaksin
SELECT SehirAdi FROM TabloAdi WHERE SheirAdi LIKE '%AramaString%'

calismalarinda basarilar

A

Anonymous

Misafir
Evet buna benzer bir komut daha görmüştüm ama ben sql kullanmasını bilmem dolayısıyla ilk yazdığınız gibi bir kod yazarak degil data1.recordset.seek "0" ,aranan
şeklinde bir kod kullanıyorum bu yazdığınız kodu kullanabilmek için bazı önşartlar falan gerekiyormu yani sql ile kod yazdığını bilgisayara belirten bir ön ek veya ayar değişikliği yoksa hemen yazsam çalışırmı?

A

Anonymous

Misafir
Arama yapmanın SQL içinde yolu olabilir ama bunu

if left$(BakılanYer,len(aranankelime)) = aranankelime then listele,ekle....

ile de yapabilirsin sanırım

A

Anonymous

Misafir
selam kardiş
biliyormusun asıl sorun orada çıkıyor yani aradığın kelime datafied dekinin aynısı olmazsa hata veriyor.
Yani datada
"Türkiye 1.futbol ligi"
diye bir kayıt varsa ve eger sen sadece "Türkiye 1." yazmışsan bulamıyor illede tam olarak yazacaksın.Benim istediğimde ilgili alanda arama yaparken alandaki bilgilerin bir bölümünde bu aramayı yapabilmek illede bütün satırın bilgisini girmek gerekmemesi

A

Anonymous

Misafir
sunu bi dene

Data1.Recordset.Seek ">=", Text1.Text

text1.text`i istedigin string ile degistirebilirsin, bunun calismasi gerek.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5