İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Artık Pes Ediyorum!!

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu ana kadar forumda normal hayattaki gibi köklerine bağlı ve milliyetçiliği her fikrinin işinin hamuruna katan biriydim Nikimdende görüyorsunuz.Artık değiştim.Nedeni yaşadığım olay .Olayı anlatayım benzer tecrübeleri yaşayan arakdaşlardan fikirlerini ve onların o andaki tepkilerini öğrenmek istiyorum.

Ben burada şehrimde insanlarımıza faydalı olmak için çok pahalı programlar için çok ucuz program muadilleri hazırlayarak onları kazıklanmaktan kurtarmak,büyüdüğüm toprağıma hizmet etmek,her kalifiye insanın memleketrni terketmesi durumuuna direnmek istedim.
Yaptığımız çok yetenekli barkodlu satış programına çok talep sunan biizi sürekli acele ettiren ibr marketçi az önce görüştüğümden anladığıma göre kalan taksitleri ödememek için markette yetkileri elimden aldılar vs diyiyor.Program 1 ay içinde kapanacak haberleri yok ancak.Önemli olan onlara ödemelerde çok kolaylık sağlamaama ve çok yetenekli bu programmı bu kadar uygun fiyata vermeme ragmen malesef bu durrumlarla karşılaştım.
Artık memleket (şehrim) canlısı birisi değilim.Yaptığım her işte yine Türkçe isimlerle var olma çabama hala devam edecem.Ama dedikleri gibi yabancı isimlerle işler yapmak daha avantajlı.Ben fırın programı yaparsam "Fırıncı" yada "fırınMuhasebe" derim adamlar ProFırın Fırınsoft yada içinde fırın bile olmayan hiper super bişeyler koyuyorlar ad olarak.Daha profesyonel görünüyor diyorlar.
Artık pes ettim.Kabul ediyorum bizim insanımız kendi insanına güvenmez,belki kendi insanının kazanmasına hainlik besliyor.Böyle toplumlar önce kendi insanlarını tüketir sonra dışarının eline düşerler.Allahın onlara müsibetidir.Bizim insanlarımız nice yatırımcıyı böyle küstürmüş meğer memleketimin hazin durumunun nedini buymuş.Yazık yazık.Bu şehir adına site yapmış büyük projeler düşünmüştüm yıllardır.Onlara da nokta koydum.Değmez!

saygılar...

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sanırım ticarette ilk sorununuz bu.Bu tür sorunlarla daha çooooook karşılaşacaksınız.Ama şunu asla unutmayın..Ticarette duygusallığa yer yoktur.Profesyonel oynamanız lazım.Bu benim hemşehrim bu benim memleketimin adamı demeyeceksiniz.Bu da insan diyeceksiniz.Unutmayın ki ticarette duygularınıza hakim olabildiğiniz derecede başarılı olursunuz..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yok dostum yok.Bende o kadar iyimserdim hep bana bizim insanımız değmez deniyordu.Gerçekten o siyah çöp baya çokmuş.Benim ilk müşterim bir program istesi arkadaşı aracı ederek.Sonra arkadaşla biraz arayı açınca ondan gelecek işide boşverdim.Sonra sürekli haber göndermeye başladı ben size güvendim defterden bilgisayara geçemeye başladım vs..Bu tip ısrarları üzerine programını yaptım beğenmedi.Değişiklikleri konuştuk yapmaya başladım o gün geceleidim ertesi güne % 70 oranında tamamladım.Adam almaktan vazgeçti. Geçen birisi site istediğini söylemiş mesaj yazdım aradan bir sürte geçti, "cevap vermedin sitemizi yapacakmısın" dedi ( bir de tanıdık iyi biri ) cevap yazdım "tamam yaparız" dedim.Yaptım ne zamandır ne isteyi alıyor ne para ödüyor ( üstelik çok ucuza yaptım).Bir diğeri yine aynı şekilde.Siteyi gördü çok beğendi ek bireyler eklemek istediğini söyledi öyle kaldı. Bu sonki vakada adam kendi için ek özellik istedi sabah tel. açıp özelliği tamamladık bugün yükleyebiliriz dedim,yan çizmeye başladı ..
Çok usandım yani bilişime yöenldim diye kendime çok kızıyorum acaba mesleğe geri dönmek için geçmi kaldım.?

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tr de internet ve bilişim konusu baya zor, bende bazı zamanlarda karşılaşıyorum, bilgisayar almış bir güzelde bozmuş ne hikmetse yolda rast geldiğimizde gel bizim pc ye bi bakıver deniyor. teknik servis çağırsa 30-50$ arası rahat servis ücreti ödeyecek ama benle işin hallederse kuru bi teşekkürle kapatıcak. bu birazda insanların iyi niyetini suistimal etme girişimleri. şimdilerde ne yapıyorum. mesleğim olan muhasebeyi icra ediyor, internette sörf yapıyor az kazanıp istekleri geri çevirerek kendime zaman ayırıyorum.

Tr deki internet bilişim ve donanım konuları gelişmedikçe bu tür sorunlar yaşanacak sanırım. ama herşeyin bir zamanı var. sen yinede sıkma tatlı canını herkez bir gün hakettiğini bulur.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok sağolasın. :) Sizin gibi arkadaşlarımız oldukça moralimiz düzeliyor. Birde çok güzel bir haber aldım.Bunu da paylaşmak istiyorum.Bu yüzden bu mesajdan sonra yeni bir başlık açıcam.
Saygılar..

Mohti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkiye'de internet işi yapılmaz beyler, neden sadece Google ile problemsiz çalışıyoruz, adamlarda iş temiz tıkır tıkır. Bizim ticaret anlayaşımızda veresiye defteri diye birşey var :D para takmak diye birşey var. Var da var. müşteri-iş sahibi. kurt-kuzu misali

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama malum bir kayserili fıkrası varya ."iyiki sahte para vermiştim yoksa kazıklayacaktı" :) program satıyorsan en azından ilk kısmını peşin alacan + tam parayı alıncaya kadar süreli versiyon verecen.
Zamanla öğreniyoruz nabza göre şerbet vermeyi.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
walla dostum ticareti öğrenmek ciddi anlamda banada acı veriyor. Bende başımdan geçen olayı kısaca özetliyim...
20 yıldır arkadaşım olan biri büyük bir firma açtı. 2 Ortakla girdiği bu iş için a.ş. kurmayı uygun buldular. Firma kurulumundaki tüm masrafları nakit ödediler. İş ürettiklerini pazarlama aşamasına geldi. Bunun için uygulanması gerekenleri birlikte çıkarmamızı rica etti. (benim yıllardır hatırı sayılır ajanslarda çalıştığımı biliyordu tabi)...
İlk etapta üretilenleri bayilik olarak vermektense küçük corner larda satmayı daha uygun gördük. Bu corner larda %60 hisse firmaya ait diğer hissede kurucu kişiye ait olacaktı. Üretilenler hazır giyimdi ve reklamı yapılmalıydı. Neyse...
Ben bunlar için logo, kurumsal kimlik, web site, p.o.p. ler, 3 adette bina giydirme işini kendim üstlendim. Gerekli kar marjını sıfıra yakın tutarak masrafları talep ettim. Hosting ve domain için kendi panelimi kullnarak paranın bile lafını etmek istemedim. Öyle ya 20 yıldır kankam olan biri için gidip domain ve host parasımı alıcaktım. Diğer çalışmalar içinde sermaye beynim oldugu için bunada para istemedim tabi.Yaklaşık 1 aylık süre içinde bu işlerin hepsi tamamlandı ve ortaya çıkan maliyet 13000ytl tuttu. Bunun için 2 parça çek vereceklerdi. Biri 15 günlük diğeri 2 aylık. 15 günlük olanı ben gerekli malzemeleri temin etmek için kullanacaktım ve basılı materyalleri daha ucuza getirecektik..Bu konulardada çok sağlam çevrem olduğu için piyasanın çok altında fiyatlar alabildik. Piyasadaki tedarikçi olanlarda benim yakın insanlarımdı. En yenisini 5 yıldır tanıyordum ve devamlı hem ticari hem sosyal iletişimdeydik. Bu tedarikçelerle olan konuşmalarımda 15 günlük çek getireceğimi belirtmiş ve içlerinden biride "direk bana ver her işin hallederim yoksa çeki parçalamak için finansa gitmen gerekecek" diyince hak verdim ve çeki ona getireceğimi söyledim. İşin asıl sahibide bana daha çeki vermeden biz 2 binanın dış cephe giydirmesini ve katalogların baskısını tamamlamıştık bile. Aradan 1 hafta geçmesine rağmen henüz çeki alamamıştım. Sonunda aldım tabi ama 15+60 gün olarak belirlediğimiz çek emri vaki olarak kesilmiş bir halde 60+120 gün olarak bana geldi. Bunu kabul edemeyeceğimi söylediğimdede alınan 10 luk iki karnenin bittiğini ve yenisini alamayacağımızı sende biliyosun dediler. Hem kızgın hem üzgün olarak 15günlük ödeme konuştuğum adama utandığım için 3-4 saat oralarda dolaşıp ne diycem ben şimdi diye oyalandıktan sonra ancak cesaretimle gittim. Arkadaşta anladı benim arada mağdur olduğumu ve sorun değil böyle halledeceğini söyledi. Daha işin içinde bir sürü şey var ama en sonunda bu çeklerin hepsi döndü biliyomusunuz...Üstüne çekin son cironto sahibide yazdırdığı için arkadaşımla üstüne papaz oldum...Ve bu stres üstüne birde çocukluk arkadaşımdan böyle bir kazık yemenin psikoljik etkisiyle fabrikayı dağıttım. İnanmayacasanız ama adamlar jandarma bile çağırdılar.

Bundan sonra kim olursa olsun kesinlikle bir firma gibi davranarak işin gerekliliği neyse onu uygulayacağıma ant içtim. Kesinlikle ve kesinlikle bana bugün kim gelirse gelsin iş yapmaktan çok önce mali konuları halletmek bana kuraldan öte ayet gibi oldu. Sizede önerim hayatınızda kim olursa olsun kesinlikle güvenmeyin, konu ticaretse kurallarına uygun yapın. 30 yaşındayım ve babamın çalışma hayatındaki tecrübelerinin hiçbirini dinlemediğime o kadar pişmanımki...Ama geç kalmadım allahtan bol bol onu dinliyorum artık...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geçmiş olsun.Benim kankalarla alakalı problem sizin tam tersi.Beraber iş kurma hayalleriyle ünide okuduk sonra ben işi kurup onları içine dahil etmek istedim.Birisinin okulu devam ettiğinden "sen okulu bitirir o anda firmanın değeri ne olmuşsa onun hissene düşen miktarını öder girersin" dedim. :D ipler koptu diğer arkadaşımda onla beraber girmekten vazgeçtiler.Adım "pro" ya döndü ( bunu açıklarken "arkadaşlar herkes hissesinin değerince bedelini öder herşey profesyonelce olacak,arkadaşlıkta milyarın hesabını yapmam ,ancak işte kuruşun hesabını yaparım . " demiştim :) )
Neyse şimdi tekim.Çok zorlukları oluyor.Ama anlatınca yaşı ermişlr kesinlikle haklısın en doğrusu diyorlar.Şimdi müşterilerimin kaypaklığına maruz kalabiliyorum ama en aından firmamda bu tip şeyler derdim değil.

saygılar..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
açıkçası bende diğer ticarete girecek olan arkadaşlara dip not şekilnde iletmek istedim. Çok geç ödenen, kişilere beni mahçup eden bir girişim olmuş olsada piyasada yıllardır olmanın avantajı ile allaha şükür tedarikçilerle sıkıntım olmadı. Dediğim gibi tek sıkıntım psikolojik olarak yenik düşmemdi...Atlattık tabi bir şekilde.
Ama senin dediğin çok doğru ben bunu en başında yapamadım işte. Ama yapılması gerekli. Çünkü ticari hayatta insanlar kişiliklerinden farklı hareket etmek zorunda kalıyorlar. Yani piyasa onları böyle yapıyor. Ticaret risktir. Güvendiğin iş için riske girmeden para kazanmak bir yana kiranı, stopajını bile ödeyemezsin. Doğal olarakta bana bunu yapanlarda hatalar zincirinin bir parçası aslında. Onlarda 3. veya 4. kişilerden ödemeleri aksayınca mecburen banada yansıtıyolar, yalan söylüyorlar telefonları 1-2 açmıyorlar vs...Hala iyiniyetli düşünüyorum tabi...
Neyse...sonuç olarak kesinlikle kurallar içinde hareket edilmeli. Eskiden yalan değil utanırdım böyle konuşmaktan. Tanıdığım insanlarla ticari ilişkilerde tutuk kalırdım. Ama yaptığım hatayı ödedim :D...Umarım diğer arkadaşlar bu tarz durumlara düşmezler.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
tecrübe yediğin kazıkların blancosudur..

Yapacağın tek indeksde olsa , sen 1 günde yapıyorsan müşteriye 1 hafta demelisin.

Demessem ne olur ?

Demessen , adamın girişi %95 şöyle olur : hemşeriyiz (hemşeri olmasınız bile ) 1 günlük iş yaptın bu kadar para istiyorsun ayıp..

yukarıdakini sana dediginde sen ırın mırın kırın ediyorsun ister istemez. Şoktasın anlaştın yaptın işi teslim etcen pazarlık var ( bizim insanımızın dogasında var ).

En iyisi sabit sözleşme. Kağıt üzerinde rakamlar. Peşinat.

herşeyi yollu yolunda ilerletmeyi öğrenmelisin. tamam abi o fiyata yapıyım 1 ay sonra teslim ediyim. gibi bir cümlede kurarsan yine zararlı cıkarsın.

Prosedür istiyorlar , hoşlarına gidiyor.. sende uygula hocam.. hepsi bu..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Haklısın geç olsada bunları öğreniyoruz.Bazende iyi fiyat verelim derken biz uçuyoruz.Piyasayı çok bulandırıyorlar.Mesela bu forumda en yüksek kaç paraya logo yapanlar vardır.Bunu büyük firmalara kaça yaparlar.Arada büyük uçurumlar var ikiside anlamayana logo görünüyor.
Zamanla arayı bulacaz inş. :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Yabancı bir müşteriye fiyat verdiğinizde, diyelim 100, hiç öğrenciyiz abi 90 olur mu abi cevabı alır mısınız, ya da abi 1 günlük iş için 100 alıyorsun ama nurettin bana 50'ye yapıcam demişti ? Bizim memleketimizde eğer müşteriysen, satıcı kazıkçıdır illa pazarlık yapılmalıdır, eğer satıcıysan müşteri cimridir 3 kuruşun pazarlığını yapar.. Ülkeyi empatiye davet etmek lazım.

5-6 sene önce araba satışında, istediğimiz fiyatı bir türlü vermiyorlardı. Fiyatı hatırlamıyorum ama 5 milyar diyelim. Her gelen 4.90 4.80 olur mu diyordu, sonra etikete 5.20 yazdık ve arabayı ilk gelene 5.00 a sattık. Pazarlık olmazsa olmuyor galiba.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet malesef.Ben bu işi firma kurupta yapmaya çalışıyorum.Birsürü hava parası var resmen.Adam yapıyor kayboluyor.Aslında adamları sitelerini yapmak için ikna etmeye gerek yok yaptırana iyi bir site yapacan .Ucuza yaptıran muhattabı ortalıktan kaybolunca anlayacak firmayla çalışmanın değerini.İşte onu ikna etmeye bile gerek kalmadan satacan.
İnş o döneme kadar bizi yıldırmazlar :)

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu "adi" pazarlık konusu daha çok kayıtdışı ekonomiyle alakalı(bkz. fiş almazsam kaça olur abi, olurunu söyle, yapabileceğiniz birşey yok mu, son kaça olur diyosun). Ekonomi sistemleri iyi oturmamış, alım-satımlarda devlet denetimi düşük ülkelerde görülen birşeydir. Yabancılar da çok dürüst oldukları için kurallar dahilinde hareket ediyor değiller, en büyük nitelikli dolandırıcılıklar(bkz.enron, sayısız borsa vakası) yine yabancılarda oluyor kılıfına uydurunca yapıyorlar bir güzel, bir nevi ne ekersen onu biçersin durumu.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet ben zaten yabancılara bu tür payeler biçilmesini doğru bulmuyorum.Onlar yapıyorlar çünkü sistemleri oturmuş çünkü ekonomileri iyi.
Ekonomisi kötü bir devlette yasadışı işleri hiçbir güç engelleyemez.Açlıktan ölme noktasına gelmiş sürekli sıkınntıda insanı hiçbir kurum kanun durduramaz.

Bizde de zamanla düzelecek inş.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Dolandırıcılık değil ki, bu vizyon meselesi. Hadi onu da geçtim, müslümanlığıyla sürekli övünen bir ülkede iş bir insanın hakkına hukukuna gelince, yazılı kural olmasına çok da gerek olmamalı bence. Bir işin hakkı neyse o verilir, emek sahibine teri kurumadan hakkı neyse o ödenmelidir.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle.Daha geçen bir arkadaş ticaretin ortasında programı kullanmaya devam ederken (etmese de farketmez pazarlık yapılmış program teslim edilmiş) ödemeleri yapmamak için market içinde yetkilerinin alındığından bahsediyor bana.
Yani programı alan o anlaştığımız o ama nedense firma içinde bu işe taş koyan ve tartıştığım kişiyte geçiyor yönetim.Görünüşe göre 450 liramı yaktılar.
Ve malesef daha 30 undan küçük sakalı 1 karış.Bende dinini yaşamaya çalışann insanım ve dinimizden insanları soğutan böyleleri.İşte sakalına bakmadan yapıyor deniyor hep.!
Ticaret çok başka birşey.İşin içine para girince insanlar bambalka oluveriyor .

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5