İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Aşırı kazanç düşüşlerine önlem

sermerane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar

Büyük emekler vererek sitelerimizi büyütüyoruz. Kazançlar artıyor ve gün geliyor 1 sene önceki kazandığımız duruma geri dönüyoruz. Sitelerimin çoğu özgün siteler ama reklam tıkları 1 centlere düştü sanırım.

Günde 20 dolar aldığım site aynı hit, tıklamaya 8 dolar veriyor. Diğer sitelerde bunlara yakın oranlarda kazanç düşüşleri var. Bahsedeceğim önlem tek başıma yapabileceğim birşey değil.
Bir kelebek etkisi misali yayılırsa hepimiz uzun vadede kazanırız.

Tüm google reklamlarını sitelerimizden kaldıracağız veya sadece firefox tavsiyesi yayınlayacağız.

Neden yapmalıyız;
Google biz yayıncılara muhtaç, biz olmazsak adwords müşterilerini nerede tanıtacak.
Şu an bu işin kaymağını adwords müşterileri ve google yemekte, inanın biz kemikle idare ediyoruz.

Ne sonuç bekliyoruz;
Google adwords müşterilerine bir alt limit koysun.
Kalitesiz içerikli sitelerde çıkan reklamları özgün sitelere göndermesin.

Böyle giderse kaybeden bizler olacağız, ama bu gidişi değiştirmek bizim elimizde. Ben açıkca söylüyorum, bugün tüm reklamları kaldıracağım, uyanık adwords müşterilerine daha fazla ekmek yedirip enayi durumuna düşmeye niyetim yok.

Bu konuyu biraz düşünmenizi umuyorum , iyi günler...

STI

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teoride güzel pratikte imkansız ne yazık ki

Makawork

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Buna da sukur demek lazim, azla yetinmesini bilmeyen cogu bulamazmis. Zamanla duzelicektir (insallah).

sermerane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnsanımızın haksızlıklar karşısında duruşunu göze alırsak söylediğin gibi imkansız olacaktır. İnternet reklamcılığının yeni yeni yükseldiği ülkemizde başından birşeyler yapmazsak, taşlar yerine oturduğunda çok geç kalınmış olacak. Lütfen bu sese kulak verin.

sermerane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Buna da sukur demek lazim, azla yetinmesini bilmeyen cogu bulamazmis. Zamanla duzelicektir (insallah).

Ben hakkım olanı istiyorum, şükrederek hakkımı başkalarının yemesine izin veremem. Birşeyler yapılmazsa bu gidişin bizim yararımıza olmayacağı kesin.

Makawork

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Onemli olan sizin degil isvereninizi ne dusundugu tabii yine de goruslerinizi Google'a bildirebilirsiniz, bu tarz dusunce ve gorusleri degerlendiriyorlar. Ancak ortada bu kadar da dramatize edilecek bir olay da yok. Google AdSense olmasaydi 468x80 banner alaniniza reklam verecek birilerini mi ariyacaktiniz?

sermerane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Onemli olan sizin degil isvereninizi ne dusundugu tabii yine de goruslerinizi Google'a bildirebilirsiniz, bu tarz dusunce ve gorusleri degerlendiriyorlar. Ancak ortada bu kadar da dramatize edilecek bir olay da yok. Google AdSense olmasaydi 468x80 banner alaniniza reklam verecek birilerini mi ariyacaktiniz?

Söylediklerinize bakılırsa işveren her zaman haklıdır ve ne derse o olur, aslında haklısınız ülkemizde işler böyle yürüyor. Ama ben google'ın askeri ücretle çalıştırdığı adam değilim. Benim yönettiğim bir işim var ve google adlı şirketle ortak iş yapıyoruz, google bana hakkımı vermek zorunda. Hakkımı vermiyor ise gerekli yaptırımı uygularım. Tabi herkes bu şekilde düşünebildiği zaman. Eğer bu işi hakkıyla yapan webmaster arkadaşlar da sizin gibi düşünüyorlarsa daha çok enayilik yaparız.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
grev yapalım diyosunuzda sendikamız yok,

bu çağrıya kulak veren, hadi olsun 1000 web sitesi, hepsi kaldırdı diyelim. e peki ulaşamadıklarınız ne olacak? ayrıca bir çok web sitesinin geliri masrafını ancak karşılar durumda. siz o insanlara da kaldır dediğiniz de 1 ay 2 ay kendi ceplerinden öderler diyelim, sonra ne olacak?

ayrıca bu esnada google ne yapacak, eyvah ben yanlış yaptım size daha çok para vericem geri gelin mi dicek?

açıkçası internet reklamcılığının durumu ortada, daha önce bir çok kişi onlarca yüzlerce dolarını reklam aracılığı yapan firmalara kaptırdı. sağlam ödeme yapan bir google var. alternatifimiz var mı?

savunduklarınızda haklısınız, geçen sene 100 tıklama 20$ oluyodu da şimdi ne diye 10$, çok haklı bir soru. cevabı google amcada.

turunc4u

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Düşünce güzel ama malesef çözüm getirmez.

Ben google'a tıklama başına en az (ve genellikle) 0.01$ olan kazancın en kötü ihtimalle 0.2$ çıkarılması için mail yolladım. Görüşleriniz için teşekkürler değerlendireceğiz diye mail aldım bence tüm reklam alanlar bu tür mailler atmalı bu daha olur bir fikir.

Makawork

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Söylediklerinize bakılırsa işveren her zaman haklıdır ve ne derse o olur, aslında haklısınız ülkemizde işler böyle yürüyor. Ama ben google'ın askeri ücretle çalıştırdığı adam değilim. Benim yönettiğim bir işim var ve google adlı şirketle ortak iş yapıyoruz, google bana hakkımı vermek zorunda. Hakkımı vermiyor ise gerekli yaptırımı uygularım. Tabi herkes bu şekilde düşünebildiği zaman. Eğer bu işi hakkıyla yapan webmaster arkadaşlar da sizin gibi düşünüyorlarsa daha çok enayilik yaparız.

Gerekli yaptirimi uygulamanizi kimse engellemiyor lakin bu sorununuzu iyinet forum'da baslik acarak cozebileceginizi zannetmiyorum.

Konunun karsilikli mesajlasma boyutuna ulasmasini istemiyorum bu son mesajimdir, herkesin gorusu kendini ilgilendirir.

Iyi calismalar, yaptirimlar.

RauL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bencede en iyisi google, hiç olmazsa reklamstore gibi %20 stopaj vergisi kesmiyor :)
adamlar kendi vergisini bize ödetiyor.

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence bunu bile su an nimet gibi görün. Adsense yokken tiklama basi gelir nerde vardi, ölmek üzereydi. Yurt disinda hep tutulanlar gösterim basi veya satis basi idi. Kim bugün riskli olan tiklama basi reklami verir ki.
Zaten reklam veren de uyandi sitelere degil aramaya veriyor cünkü biliyor ki bu kelimeyi arayan google'da benim reklami görürse siteme gelip birsey alma ihtimali daha yüksek.

Yarin öbür gün google tiklama basini hepten kaldirirsa ne yapacaksiniz ?
Türkiye büyük bir pasta ama google icin webmaster'a verilecek payi arttiracak kadar büyük degil.

Dedigim gibi olmadi TR'ye sadece tavsiye koyar o zaman ugrasirsiniz nerden ekmek kazanacagiz diye. Reklam verene de sadece aramaya reklam verdirir oldu bitti.

Bir yerde haklisiniz ama anlamsiz ve kopya icerikle gelir bekleyen milletlerden biriyiz, bu nedenle de cogu uluslararasi reklam veren firmalara kabul edilmiyoruz.

sermerane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerekli yaptirimi uygulamanizi kimse engellemiyor lakin bu sorununuzu iyinet forum'da baslik acarak cozebileceginizi zannetmiyorum.

Konunun karsilikli mesajlasma boyutuna ulasmasini istemiyorum bu son mesajimdir, herkesin gorusu kendini ilgilendirir.

Iyi calismalar, yaptirimlar.

yasaklanmış_o forumlara mı açayım bu konuyu, lütfen daha fazla saçmalamayın. Siz şükretmeye devam edin. hakkını arayan insanların yanında olamıyorsanız bari karşısında olmayın. bir kişi yapılabilecek birşey olsa zaten buraya konu açmaz kendim hallederdim.

bir arkadaşımız mail yolladığını söyledi toplu olarak böyle birşey de yapılabilir.

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla kusura bakmasın adsense ama 200 tıklamaya 3-4 dolar arası bir miktar vermeye başladı. Ortalamada tık başı 0,02 dolar yapıyor. hiç yayınlamayım ondan iyi. alternatiflere bakıyorum. Özellikler Türkiye içinden firmaları araştırıyorum.
Google devri geçiyo gibime geliyo. Onlar paraları kısmaya devam etsin...

gokozlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- sorun sizde değil sorun reklam verenlerde
2- google şu ana kadar adsense tarzı siteler arasında en çok itibar sağlamış, en iyi para veren ve öncü site kim ne derse desin google adsense 1 numara

DijitalSanat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:) Sen istersen firefox tavsiyelerini kaldır, ve binlerce arkadaşının düzgün içerikli binlerce dolar kazanan siteleri olsun, bu sitelerde adsense reklamlarını kaldır, Google'ın tepkisi ne olur sence bir de diğer insanların.

İnan sen böyle yapınca ohh be ekmeğimi paylaşacağım bi kaç site daha banlandı veya reklamları kaldırdı düşüncesinde olucaktır.

Türklerde acayip Google fanatikliği var. sadece google değil yabancı fanatikliği var. Alexa'dan girin ilk 3'e bakın anlarsınız. Facebook 3'üncü sırada.

İşin özü. İstersen etrafındaki binlerce kişiyi ikna et. Bi fark olmaz düşüncesindeyim

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım bana tık başı nasıl 0.02 dolar verir ki?
yani demek istediğim arada bi yükselsin ki, olmuyor. Ayrıca bu tutarlar hemen düştü.
Sırayla 3 dolara kada yükseldi günlük. sonra baktım 1 doların altına düştü. (Bu düşüş birden bire ama yükselme yavaş yavaş hitler ve tıklama arttıkça oldu).
Yine yükseldi. günde 8 dolara kadar. Ancak birde ne göreyim günde 6 dolara düştü tekrar. Bir anda düşüyor. Arkasından bir kez daha düştü. Artık 4 doları göremiyorum. Günde 200 tıklama. Ayrıca bu düşüşler genellikle ödeme zamanlarında yaşanıyor!
Yani googleye güvenim tamamen bitti. Benim sitemde yayınlanan kelimelerde reklam vermeye kalktığım zaman da (kelimeleri adres satırı ağırlıklı sayfalardan oluşturuyorum) 1 doların altında adwords ekleyemiyorum. Bu ne demek oluyor. Google reklam verenden aldığı paranın ellide birini veriyor bana. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım bana tık başı nasıl 0.02 dolar verir ki?
yani demek istediğim arada bi yükselsin ki, olmuyor. Ayrıca bu tutarlar hemen düştü.
Sırayla 3 dolara kada yükseldi günlük. sonra baktım 1 doların altına düştü. (Bu düşüş birden bire ama yükselme yavaş yavaş hitler ve tıklama arttıkça oldu).
Yine yükseldi. günde 8 dolara kadar. Ancak birde ne göreyim günde 6 dolara düştü tekrar. Bir anda düşüyor. Arkasından bir kez daha düştü. Artık 4 doları göremiyorum. Günde 200 tıklama. Ayrıca bu düşüşler genellikle ödeme zamanlarında yaşanıyor!
Yani googleye güvenim tamamen bitti. Benim sitemde yayınlanan kelimelerde reklam vermeye kalktığım zaman da (kelimeleri adres satırı ağırlıklı sayfalardan oluşturuyorum) 1 doların altında adwords ekleyemiyorum. Bu ne demek oluyor. Google reklam verenden aldığı paranın ellide birini veriyor bana. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Sitenizdeki kelimelerde reklam vermeye calisarak reklamverenden alinan pay böyle ölcümez. Adwords'tan reklam verdiginiz kelime icin ödeyeceginiz ücret zaman icerisinde kendisini gösterecektir, buna etken sizin reklam basligi, reklam metni ve daha önemlisi reklamin gittigi sayfa ve reklama tiklanma orani.
Örnek veriyorum sitenizde kredi kelimesi geciyor diye sitenizde en kaliteli kredi reklami cikacak diye bir kural yok.
Türkiye piyasasi bu, reklam veren akillandi ve hedef kitle olan google aramaya reklam veriyor. Sitelere reklam verenler de böyle 2 - 3 centle reklam veriyor. Buna yapacak birseyiniz yok. Ya tamamen kaldiracaksiniz, ya da kabulleneceksiniz. Neticede google adsenseyi verirken de banlarken de adwords'da reklam vereni düsünüyor reklami yayinlayan webmasterini degil.

Herkes sitesinden kaldirsa dahi aramaya reklam veriliyor, siz o günlük 1 dolari da ararsiniz.

Eger ki kaliteli cok iyi iceriginiz varsa adsense koymaz o sektörden reklam almaya bakarsiniz, o zaman kaybedecek birseyiniz olmaz.

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kısmen haklısın dizinci. şuan zaten bütün google reklamlarını tek tek kaldırma yolundayım.
30k gösterim, günde 150-300 arası tıklama google için eksik olsun. önemli değil onun için ama benim için önemli.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5