İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

askerlik ile ilgili

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
(Değişik : 11/9/1940 - 3920/1 md.) Askerî mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmî ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tâli meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekâleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekâletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebenin derslerine muntazaman devam etmeleri şartiyle tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mâni teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleket içinde ve dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde girerek lâzımgelen vesikaları gösterdikleri takdirde ertesi seneye bırakılırlar.

29 yaşına kadar ertesi seneye terkedilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre, doğum sırasiyle asker edilir
------------------------------------------------------------
askerlik yoklamam geldi ne yapmalıyım erteliyebilirmiyim yoksa askere gitmek zorunda mıyım?

19/03/1987 doğumluyum 2 kez ust uste sınıfta kaldığım için beni askere alırlar mı?

ve ne zaman beni askere alacaklar gerci daha yoklama yeni geldi ama köye ordan bile gelmedi şok oldum ne yapcamı şasırdım dah ufak uşağım :S

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLaYeR' Alıntı:
(Değişik : 11/9/1940 - 3920/1 md.) Askerî mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmî ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tâli meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekâleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekâletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebenin derslerine muntazaman devam etmeleri şartiyle tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mâni teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleket içinde ve dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde girerek lâzımgelen vesikaları gösterdikleri takdirde ertesi seneye bırakılırlar.

29 yaşına kadar ertesi seneye terkedilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre, doğum sırasiyle asker edilir
------------------------------------------------------------
askerlik yoklamam geldi ne yapmalıyım erteliyebilirmiyim yoksa askere gitmek zorunda mıyım?

19/03/1987 doğumluyum 2 kez ust uste sınıfta kaldığım için beni askere alırlar mı?

ve ne zaman beni askere alacaklar gerci daha yoklama yeni geldi ama köye ordan bile gelmedi şok oldum ne yapcamı şasırdım dah ufak uşağım :S
Askerlik şubene git. Muayene oluyorsun bir güzel soyunduruyorlar. Sonra tecil ettiriyorsun. 2 sene tecil hakkın var.

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nasıl soyunduruolar :p cırıl cıplak mı ? 2 sene içinde universiteye baslarsam tekara tecil edebiliorum dimi?

GizliKral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kasımda yolcuyum arkadaşlar allah herkeze hayırlı askerlik hayırlı teskereler nasip etsin..

DoLLy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tam emin değilim ama askerlik şubesine gittiğinde aslında direkt olarak tecil ettiremiyorsun. Askerlik kararı çıkartıyorsun. Tabii o da belki 1 yıl sonrası olabiliyor.
Üniversiteye başlarsan sadece kayıt olmadan önce muhtemelen askerlik şubesinden bir sakınca olmadığına dair belge alman gerekir, onu sorunsuzca alırsın. Aldıktan sonra direkt üniversite süresince uzar.
ÖSS 'ye girmediysen, seneye olanı kaçırma. Açık öğretim bile olsa yeter askerliğini tecil ettirmek için.

Haa tabii bu arada askerliğini tecil ettirmenin nedeni iş gibi birşeyse anlarım ama boş boş geziyorum diyorsan askere bir an evvel gitmen en faydalısı. Yok ben üniversite sınavlarına çalışacağım, askerliği kısa dönem yaparım belki gibi diyorsan o da olur. Ama kişisel tavsiyem yapacak birşey yoksa bir an evvel gitmen yönünde olacaktır.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
87 lilerin askerlik yaşı gelmiş... Yaşlandık be :)

Üniversiteyi kazanırsan askerlik otomatik tecil oluyor artık.. Ama yoklama kağıdın geldiyse vakit kaybetmeden muayene olmaya git...

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
muayne olmadan tecil ettirmen lazım muayne oldunmu tecil etmezler.. askerlik subene tecil için gerekli belgeleri götürtecil ettir muayne olma muayne oldunmu tecil hakkın bitiyor sen direk beni askere alın muaynemi yaptırmak istiyorum demek istiyorsun

Duman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bilge kişla / diyarbakır 77/2 tertip varmı acaba? KIMBILIR BELKI BIRI ÇIKAR:)

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
has dedemin delerini görüyorum ne güzel bişi askerlik :) 83/3 Sivas İl Jandarma

yalnız şöle bi konu var permission arkadaşımızın dediği gibi muayene yaptırdıktan sonra askerliğe ilk adımı atmış olunuyor. burda daha önce o tarz tecil işleriyle uğraşan arkadaşlar direk okullarından evraklarını alıp tecil işlemlerini yaptırmışlardı.

zaten bildiğim kadarıyla bir okula kayıtlı iseniz okul askeriyeye bildiride bulunuyor. bulunmayanlardada evrakları öğrenci belgesi filan toparlayarak askerlik şubesi yolu gözüküyor...

gidenlere geçmiş olsun gideceklerede hayırlı teskereler dilerim... herşey unutulur askerlik anıları unutulmaz...

DoLLy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Permission' Alıntı:
muayne olmadan tecil ettirmen lazım muayne oldunmu tecil etmezler.. askerlik subene tecil için gerekli belgeleri götürtecil ettir muayne olma muayne oldunmu tecil hakkın bitiyor sen direk beni askere alın muaynemi yaptırmak istiyorum demek istiyorsun

Aslında bu bir nebze doğru ama şöyle birşey de söz konusu. Mesela üniversiteyi bitiren herkes bu şekilde askerlik kararı çıkartmak için muayne oluyor ve yaklaşık 1 yıl sonraki dönemde askere gitmek üzere karar aldırıyor.
Lakin bu zaman içerisinde yüksek lisans'a başvurduğunuz takdirde 3 yıl daha tecil ediyor.

Kısacası tecil olayı aslında sizin yapabileceğiniz birşey değil. Okul ya da farklı bir durum varsa o birim gerekli belgeleri askerlik şubesine gönderiyor ve şube de yanıt olarak tecil ettiğini söylüyor. Bu belge de sizin oradaki dosyanıza işleniyor.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Permission' Alıntı:
Tecil işlemi içinde muayene yapıyorlar. Boşunamı soyunduk sanıyosun :)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keyfinebak.com' Alıntı:
has dedemin delerini görüyorum ne güzel bişi askerlik 83/3 Sivas İl Jandarma

yalnız şöle bi konu var permission arkadaşımızın dediği gibi muayene yaptırdıktan sonra askerliğe ilk adımı atmış olunuyor. burda daha önce o tarz tecil işleriyle uğraşan direk okullarından evraklarını alıp tecil işlemlerini yaptırmışlardı.

zaten bildiğim kadarıyla bir okula kayıtlı iseniz okul askeriyeye bildiride bulunuyor. bulunmayanlardada evrakları öğrenci belgesi filan toparlayarak askerlik şubesi yolu gözüküyor...

gidenlere geçmiş olsun gideceklerede hayırlı teskereler dilerim... herşey unutulur askerlik anıları unutulmaz...
Benim durumum farklıydı. 2 senelik açıköğretimi bitirdim haziranda. 4 senelik için dikey geçiş yaptırdım fakat kayıtlar kasımdaydı. Yani 6 ay öğrenci değildim. Direk askere çağırdılar. Bende gittim durumumu anlattım. Lise mezunluğundan dolayı 2 sene tecil hakkımı kullandım. 6 adet sakalsız resim, birkaç birşey daha vardı unuttum. Birde muayene var işte. Donla bırakıyolar (şort giydim altıma hehe) boyunu, kilonunu ölçüyorlar. Sonrada üst kata çıkıp tecil işlemini sonlandırıyorsun.

+ Bir müjdem var, Muayenede su dolu leğen testini kaldırmışlar :p

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
legen tesi disinda, baska neler yaptiriyolar trextra ?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Can' Alıntı:
legen tesi disinda, baska neler yaptiriyolar trextra ?
Valla çok karışık biryer zaten. Kadın gerekli evrakları tekerleme gibi söylüyor. Bende 8 defada anlayarak, haklı olduğum halde aptal konumuna düştüm kadının gözünde. Sonra normal vesikalık fotomda sakal var diye kabul edilmedi. İstanbul Üsküdar şubesinin karşısında fotoğrafçı var. Şipşak 5 dk da veriyor fotonuzu (Her ne kadar bana pek benzemesede). Nüfus cüzdanı fotokopsini hatırlıyorum. Birde 2 sayfalık bir form (1 tanesi anket) dolduruyorsunuz.

Sonra 5-6 kişilik bir heyetin karşısına soyunup, sıra sıra önlerinden geçiyorsunuz. Birtanesi boyunuzu, kilonuzu ölçüyor, diğerleride sorular falan soruyordu hatırlamıyorum ama..

Sonra tekrar tekerlemeci hanımın karşısına gidip, muayene evraklarını veriyorsunuz ve 2 yıl rahatsınız..

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla okulu uzatabildigimiz kadar uzatmak lazim, yas nerdeyse kemale erecek ama devam gerekirse doktora da yapariz 31 yasina kadar sinir var zaten :D

Mack

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
bakaya durumda olduğum halde gittim paşalar gibi tecil ettirdim 3 yıl daha ...

liseden sonrada bir 3 yıl ettirmiştim:D

DoLLy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Can' Alıntı:
valla okulu uzatabildigimiz kadar uzatmak lazim, yas nerdeyse kemale erecek ama devam gerekirse doktora da yapariz 31 yasina kadar sinir var zaten :D

Herkes öyle diyor ama 30'lu yaşınızla yanınızdaki 20 yaşındakiler ile birlikte aynı ortamı paylaşmak, aynı sürede aynı mesafeyi koşmak ve diğer eğitim hareketlerini yapmak pek de kolay olmayacaktır.

Üniversite mezunu olup, yüksek lisans yapmak isteyenlere şöyle bir tavsiyede bulunabilirim.
Mezun olduktan hemen sonra değil birkaç ay sonra sevk işlemleri için askerlik şubesine gidin. Böylelikle hem kalabalığa kalmıyorsunuz ve hatta şanslı iseniz soyunma giyinme gibi prosedürlerden kurtarabiliyorsunuz hem de diğer mezunlardan muhtemelen bir sonraki dönemde gitmek üzere tarih alıyorsunuz. Bir başka deyişle, Temmuz 2006 'da lisans mezunu olup askerlik şubesine sevk için giderseniz size Ağustos 2007 sevk tarihini vereceklerdir. Ama bakaya durumuna kalmadan Ekim 2006'da şubeye giderseniz Kasım 2007 sevk tarihini alacaksınız.
Daha sonrasında ise, Eylül 2007 tarihinde yüksek lisansa başlayarak Eylül 2010 'a tecil ettirebilirsiniz. Eylül 2006 ile Eylül 2007 arasında ise isterseniz özel statülü öğrenci olarak yüksek lisans derslerini alabilirsiniz. Bu özel durumu başvuracağınız üniversiteye sormanız yeterli.
Sevk tarihinin ileri olması hiç mühim değil, askere gitmek istediğiniz zaman gerekli tarihler arasında başvurduğunuz takdirde hemen bir sonraki dönemde askere gidebilirsiniz (normal sevk tarihiniz ne olursa olsun).

Tabii en güzeli bir an evvel askerliği aradan çıkartmak.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5