İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP gibi PHP kullanmak istiyorum.

A

Anonymous

Misafir
Merhaba,
benim PHP-Mysql ile en geç 1 ay içinde bitirmem gereken bir proje ödevim var.... Şimdi elimde bissuru php dokumanı ve manuel php var. kodlar inceledim. ASP kullanmayı bildiğim için ne yaptıklarını iyi kotu anladım. Mysql e nasıl veri tabanı işlermleri yapacağımı da biliyorum... Ama benim sorunum komik belki ama bu kodları yazmaya başlayamadım. Win 98 imde Personel Web Server var. Burda ASP kodlarım çalışıyor sorunsuz. Ve bu personel web sever da php kodlarımı da çalıştırmak istiyorum. PHP for win 32 apache for win 32 diye bir suru dosya indirdim netten. Mandrake linux u da bir arkadaşım kuracak. Mysql i de. ama ben yazdığım kodları ASP yapar gibi windows da yazıp PWS ile windows da görmek istiyorum. Bunu yapamadım. windows dizinine bir php3.ini dosyası kopyaladık gene olmadı. Bunu nasıl yapacağım. Lütfen açık ve anlaşılır bir şekilde anlatırsanız sevinirim...

(ASP konusunda da yardımcı olabilirim isteyenlere...döküman falan çok var elimde.....)

Sevgiler....

A

Anonymous

Misafir
www.apache.org adresinden işletim sisteminize uygun web serveri çekin. www.php.net adresinden de işletim sisteminize uygun PHP 'yi
çekin ... Zaten ilgili adreslerde kurulumlar detaylı olarak anlatılmakta ...
Ama eniyisi bu işi Linux ortamında yapmaktır. Hele hele de Mandrake :eek:)
Kurulum esnasında eğer ilgili seçenekleri işaretlerseniz zaten herşey hazır hale gelir ...

A

Anonymous

Misafir
Hemşerim ( ben de İzmirliyim :), anladığım kadarıyla sen bu işi windows'ta yapmak istiyorsun.
Aslında en iyisi Linuxtur, ama ben sana Windows+Apache+PHP+MySQL nasıl kurulur bahsedeyim...
Öncelikle bu programların Windows sürümlerini netten indirmen gerekiyor, zaten indirmişsin...
Apache'yi normal şekilde kurduktan sonra Başlat/Programlar/ApacheWebServer/StartApache menüsüne tıklaman gerekiyor ki, bilgisayarın 80 nolu porttan web hizmeti vermeye başlasın.
Eğer NT kullanıyorsan "Install Apache as Service" menüse tıklaman gerekiyor, ama ben senin win98 veya win95 kullandığını farzediyorum.
C:\Program Files\Apache Group\Apache\conf\ dizininde "httpd.conf" isimli bir dosya göreceksin. Bu dosyada Apache Web Server'ınla ilgili tüm konfigürasyonları yapabilirsin. Yaptığın her değişiklikten sonra "Stop Apache", ardından "Start Apache" menüsüne tıklamalısın.
Bu dosyada yapman gereken tek şey
#ServerName ....
şeklindeki satırı comment-out etmek, yani başındaki # işaretini kaldırmak ve noktalı yerlere "localhost" yazmak. (mecbur değilsin ama hosts dosyasında böyle görünüyor...)
Evet, "Stop & Start Apache" yaptıktan sonra artık web server'ın çalışmaya hazır demektir. Bunu denemek için kullandığın tarayıcıyı başlat ve adres olarak "http://localhost/" yaz, Apache ile ilgili bir sayfayla karşılaşacaksın.
Sırada Apache'ye PHP'yi tanıtmak için yapman gereken işlemler var.
"httpd.conf" dosyasıyla aynı yerde "srm.conf" isimli bir dosya var. İçine bakarsan bu dosyayı kullanmanıza gerek yok, "httpd.conf"u kullanın falan yazılıdır. Aldırma... Aşağıdaki satırları bu dosyaya ilave et:

ScriptAlias /enbuyuklinux/ "c:/php/"
AddType application/x-httpd-php3 .php
AddType application/x-httpd-php3 .phtml
Action application/x-httpd-php3 "/enbuyuklinux/php.exe"

Yukarıdaki satırlara göre PHP for Win32'yi c:/php dizinine yüklediğini farzediyorum. Yine yukarıdaki tanıma göre PHP dosyalarının uzantısının .php veya .phtml olması gerekiyor. (index.php, index.phtml gibi...)
Sıra geldi PHP ile mySQL'i kullanmaya... C:\php\modules şeklinde bir dizin oluştur. PHP ile ilgili netten indirdiğin tüm modulleri buraya kopyalarsın...
Eğer netten indirdiysen "php_mysql.dll" isimli dosyayı da bu dizine at. Sonra Windows dizininin altına kopyaladığını söylediğin "php3.ini" dosyasını aç ve aşağıdaki satırları bulup ilgili değişiklikleri yap:

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
; Paths and Directories ;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
include_path=; UNIX: "/path1:/path2" Windows: "\path1;\path2"
doc_root=c:\www ; the root of the php pages, used only if nonempty
user_dir=; the directory under which php opens the script using /~username, used only if nonempty
;upload_tmp_dir=; temporary directory for HTTP uploaded files (will use system default if not specified)
upload_max_filesize=2097152 ; 2 Meg default limit on file uploads
extension_dir=c:\php\modules ; directory in which the loadable extensions (modules) reside

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
; Dynamic Extensions ;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
; if you wish to have an extension loaded automaticly, use the
; following syntax: extension=modulename.extension
; for example, on windows,
; extension=msql.dll
; or under UNIX,
; extension=msql.so
; Note that it should be the name of the module only, no directory information
; needs to go here. Specify the location of the extension with the extension_dir directive above.

;Windows Extensions
extension=php_mysql.dll
;extension=php_nsmail.dll
;extension=php_calendar.dll
;extension=php_dbase.dll
;extension=php_filepro.dll
;extension=php_gd.dll
;extension=php_dbm.dll
;extension=php_mssql.dll
............

Hepsi bu kadar.. Restart Apache and hapy scripting with PHP! :)

Sormak istediğin bir şey varsa
[email protected]

A

Anonymous

Misafir
hiç uğraşma bence

firepages.com.au/phpdev4.htm

sana uygun olanı indir ve kur ...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Anonymous nick değil, üye olmayanlar mesaj atabiliyormuş o tarihte Anonymous (anonim) ismi altında. Yani hepsi farklı kişiler olabilir.

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ha ha... Yahu kafam karıştı ilk başta. Sonra ismi (nicki) görünce çaktım köfteyi :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Seneler sonra bir başka iyinet kullanıcısı, ilk konuya dikkat çekerse, ilk konuda adım geçsin diye cevap yazıyorum... :D

Killa_HaKan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keske 2000 yilinda ben webmasterlikden bilgisayardan iyi anlasadim simdi cogu jenerik domainler bende olurdu :D

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
web.archive.org/web/20001030075030/forum.iyi.net/list.php?f=10 buralarda bir yerde olacak ama bulamadım : ) en eski 10.aya gidiyor.

anonymous nicki vbulletin yazılımına geçmeden önceki sistem(ler)de mesajları atan kişilerine ait ortak nick.

10.2000 web.archive.org/web/20001030062305/forum.iyi.net
09.2001 web.archive.org/web/20010924163531/forum.iyi.net
07.2002 web.archive.org/web/20020722212957/forum.iyi.net
09.2002 web.archive.org/web/20020914104255/forum.iyi.net phpbb sistemine geçiş (@iyinet ve diğer ilk üyelerin üyelik tarihleridir -2002 eylül- eski sistemdeki mesajların tümü burada misafir yani diğer tabirle "anonymous" olarak kopyalanıyor)
11.2003 web.archive.org/web/20031119155959/forum.iyi.net phpbb 2.0.6
06.2004 web.archive.org/web/20040611133648/forum.iyi.net phpbb 2.0.8
ve
07.2004 web.archive.org/web/20040703071220/forum.iyinet.com http://forum.iyi.net adresinden forum.iyinet.com a geçiş ve yeni sistem vbulletin :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
10.2000 web.archive.org/web/20001030062305/forum.iyi.net

Süpersiniz ya, hatıralarım canlandı.
Henüz o zaman çocuk da yoktu.
PHP uygulamalarına shared server dayandıramadığımız ve dedicated e verecek paramız olmadığı için serverımızı (Compaq PC) kaldığımız 1 oda 1 salon apartman dairesinde tutuyorduk, DSL üzerinde.

Killa_HaKan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP uygulamalarına shared server dayandıramadığımız ve dedicated e verecek paramız olmadığı için serverımızı (Compaq PC) kaldığımız 1 oda 1 salon apartman dairesinde tutuyorduk, DSL üzerinde.

hocam sen baya eskilerdensin acaba 2000 yilinda cok jenerik domain bosmudu? sende cok jenerik domain vardir kesin :D

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89

Nerden nereye ... diye düşünüyorsunuz galiba.

Bu arada, aslında iyinet'i nasıl aldığınızı, nasıl karar verdiğinizi anlatan, kısacası iyinet isminin başlangıç hikayesini anlatırsanız memnun oluruz.

Yukarıdaki vurgularınızdan ilginç bir hikaye olabileceği kanısı uyandı ve merak ettim açıkçası.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
11 seneyi geçmiş bu konu açılalı...
Aslında 11. yıl kutlaması yapılması gerekti bu konunun ve hatta konuyu açan arkadaş bulup getirilmeli, konuşma filan yaptırılmalıydı.
Organizasyon eksikliği var.

Tekrardan hortlatayım :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5