İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Asp ile benzer kayıtları listelemek

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Asp ile benzer kayıtları listeleme konusunda yardımcı olacaka varmı arkadaşlar.

Konuların altına random listeme yapıyorum ama o haber veya konu ile benzer konuları listelemek istiyorum.

misal 10 tane o konuya benzer içerik listelemesini istiyorum.

Random yaptıgım kod :
<%
Randomize()
RSayi= Int (700*Rnd)+1
set hz = b1.execute("select * from icerik order by Rnd(" & -1 * (RSayi) & "*id)")
if hz.eof then
response.Write("<p align=""center"" class=""txt"">Kayıt Bulunamadı</p>")
else
for i = 1 to 10
if hz.eof then exit for
%>

<a href="http://www.siteadi.com/<%=hz("id")%>-<%=ayikla(hz("baslik"))%>.html"><%=hz("baslik")%></a>

<%
hz.movenext
next
end if
hz.close
set hz = nothing
%>

Bunu Benzer konular olarak yapmak istiyorum.. Nasıl Yaparım..

MikMoNo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bunu yapmak çok basit...
yapman gereken like komutu kullanmak...
sorgu = konubasliği
yani select * from tabloismi where sütunismi like "& sorgu &" <> id = "& id &" order by id desc

yukarda yaptıgımı işi anlatmak gerekirse;
sorgu ile konubaşlik kodumuzu çektik ve like ile bunu arattık ayrıca <> fonksiyonu ile de aynı id 'yi göstermemesini söyledik...
bu uygulamadan sonra ister for ile iste do komutu ile kaç tane çekmek istiyorsan çeker sayfada gösterirsin...

BigCoder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer veritabanı MYSQL ise ;
<%
set hz = b1.execute("select * from icerik where KategoriID <> şuankikategoriID order by Rnd Limit 10;")
%>
Eğer MSSQL ise ;
<%
set hz = b1.execute("select TOP 10 * from icerik KategoriID <> şuankikategoriID order by Rand()")
%>
Yukardaki kod ile 10 tane random kayıt getirtilir, sayıyı kendinize göre ayarlarsınız, random kayıt için hazır SQL komutları varken
Randomize()
RSayi= Int (700*Rnd)+1
V.b gereksiz kodlama yapmasanız iyi olur.
konunun aynısını göstermesini istemiyosanız kategorisi farklı olabilir mesela, kendinize göre ayarlayın artık.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5