İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP kodlarını gösteren bir program varmış bilen varmı?

msemocan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam;
Yani normalde asp kodlarının source kodlarını görmek imkansız.Ama varmış işte.
Bulamadım.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Öyle bir kod yok. Ama bir scripti (adres veremem) içlerine include ettirmeyi başarırsanız o zaman hepsini görebilirsiniz.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
nasıl asp kodlarını görme acaba yanai nette bir asp sayfanınmı yoksa bilgisayarındaki asp dosyanınımı ??

internetten bir www.domain.com/demo.asp ( bunu asp kodlarını görmen imkansız )

bilgisayara indirdiğin dosyayı ise FrontPage de cok rahat görüp degiştirebilrisin

M

m_k

Misafir
büyük konuşmuş olmiyim ama eğer öyle bir şey olsaydı piyasada ayakta site kalmazdı : )

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP veya ASP'de sayfalar client tarafından html olarak create edildiğinden geriye dönüşü mümkün değildir.

Örneğin IPB forum scripti php ile yapılmıştır ama siz aslında cache'de oluşturulmuş html dosyalarını görebiliyorsunuz.

Avantajı html daha kolay yükleniyor ve client tarafından yüklemede önemli derecede hız kazandırıyor.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
msemocan' Alıntı:
Selam;
Yani normalde asp kodlarının source kodlarını görmek imkansız.Ama varmış işte.
Bulamadım.

Demek istemişki "html dönüşümlü değilde asıl kodları ile görmeyi mümkün kılan bir progmam varmış"

benim yorumum: çorba

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sunucunun asp desteğini bir şekilde iptal edip kodların normal metin gibi gözükmesini sağlayabiliriz. e tabi buda hek e giriyor :rolleyes:

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sunucunun asp bileşenleri tam anlamıyla çalıştığı takdirde bunu görme ihtimaliniz 0'dır.
Ama tam anlamıyla çalışan bir asp sitesinin hiç bir şekilde bir program ile kodlarını göremessiniz.
Zaten siz oraya sorgu yaptığınızda server önce asp sayfasınıda kendi içinde çalıştırıp size html olarak yorumlayıp gönderir.

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Asp ya da php sayfasının kaynak kodlarını görmek için olması gerekenler:

Program sitenin server'ına saldırmalı ve Root yetkisini kazanmalı.(kendiliğinden :D )

Daha sonra kaynak kodlarını istediğiniz sitenin /homedir klasörüne gidip istediğiniz dosyayı bulup bilgisayarınıza indirmeli...

Böyle bir program ancak bir deha tarafından yazılabilir o da her sistem üzerine işlemez ... Şu anda böyle bir şey olduğunu sanmıyorum olsa da bize vermezler .

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UguG' Alıntı:
Asp ya da php sayfasının kaynak kodlarını görmek için olması gerekenler:

Program sitenin server'ına saldırmalı ve Root yetkisini kazanmalı.(kendiliğinden)

Daha sonra kaynak kodlarını istediğiniz sitenin /homedir klasörüne gidip istediğiniz dosyayı bulup bilgisayarınıza indirmeli...

Böyle bir program ancak bir deha tarafından yazılabilir o da her sistem üzerine işlemez ... Şu anda böyle bir şey olduğunu sanmıyorum olsa da bize vermezler .
Kendini Asp.dll gibi gösteren bir program yazabilirler. Ama tabi Asp.dll in kaynak kodları gerekli ;)

E

echo

Misafir
ben basit bir arama motoru yazdım asp de ve dizindeki herşeyi aratabiliyoruz.Mesela word,txt,pdf,php,asp,jsp,java,.... yani okunabilecek herşeyi okuyor.
Bu biraz daha geliştirilip senin dediğin tarzda bir script haline getirilebilir.
Ayrıca zehir asp diye birşey duymuştum ama sadece duydum

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu dedikleriniz için arkadaşlar zaten root dizine o scriptler atılmalıdır, zaten o dizine ulaşan biri niçin kaynak kodlarını görmek istesin ki?

Bazı açıklar varsa eğer sunucuda bu veya bunzar scriptler atılarak diğer tüm kullanıcıların hesaplarınada giriş yapılabilir dosya upload/download edilebilir.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Herhangi bir exploit ya da acik soz konusu olmadigi durumlarda ISAPI filterdan gecerek olusan kodun source code'u goruntulenemez. Server Side Script dillerinde bu tarz asparagaslar surekli konusulur. Nihayetinde scripttir. Yani gercekte bir program degil, bir programin anlayabilecegi koddur. Compiled yada precompiled degildir. Ozetle genelde texttir ve notepadle okunabilir. Bu da bu asparagaslarin dogruluk payini arttirir.

Boyle bir durum olmasi imkansiz mi ? Tabi ki degil. Tamamen sistem guvenlikcinin kontrolundeki bir olay.

Ama suna emin olun ki, oyle ben bi program indireyim. Sag tikliyim, bana asp ya da php kodlarini versin. Yok oyle bisey . Bu asparagaslar dogru olsaydi sayet Internet bitmisti.

A

ADEM GÜRLER

Misafir
ASP ÇALIŞTIRMAK İÇİN

asp kodlarını çalıştırmak için iis kurulu olması lazım. iis kurmak için windows cd sini tak bileşen ekle kaldır de . ordan internet information service yi kur. bunu kurduktan sonra c sürücünde inetpub diye bi klasör oluşur. inetpub klasörünün içinde de wwwroot diye bi klasör vardır bu klasör ün içine attığın dosyalar web sitesi gibi gözükürler.normalde html kodunu istediğin gibi bilgisayarında açabilirsin ama asp kodunu çalıştırmak için asp dosyanı wwwroot klasörünün içine atman lazım.
mesela index.asp diye bi sayfan var diyelim .Sen bu sayfayı wwwroot klasörünün içinde deneme diye bi klasörün içine kopyalarsan internet explorer dan bu sayfayı açmak için şunu yazman gerekicek :
http://localhost/deneme/index.asp
http://localhost/ wwwroot u gösterir. gerisini anlamışsındır zaten.

Senin hazır bulduğun dosyaları çalıştırmak için yapman gereken :
rar dan dosyaları çıkar. Dosyalarda hiç bi değişiklik yapmadan wwwroot un içinde bi klasör oluşturup at. Sonra internet explorer da http://localhost/klasör/index.asp olarak çalıştır.Ama illa index.asp olmayabilir default.asp de olabilir. çıkardığın dosyalarda hangisi anasayfaysa onu yazman gerekir.http://localhost/klasör/anasayfa.asp mesela .

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5