İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Asp.NET AJAX Framework (Code Name: ATLAS)

Sting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
selamlar

ATLAS 'ı anlatan kısa bir döküman hazırlayayım diodum bi baktımki bugün microsoft atlasın adını değiştirmiş. Asp.NET ATLAS olarak geçen framework artık Asp.net AJAX olarak adlandırılıyor.

Peki nedir bu asp.net ajax ?

Asp.NET Ajax, Asp.NET uygulamalarınızda ajax teknolojisini daha kolay daha aktif ve toolkit destekli olarak kullanmanıza yarayan bir teknolojidir. Normal Ajax uygulamalarınıda kullanabiliosunuz tabiki asp.net ile. JS hertürlü geçerli yani.
Ama Asp.NET en büyük + sı, Asp.NET Ajax ilede ön plana çıkıyor. Yani TOOLKIT ler.
2-3 toolkit ile TEK SATIR KOD YAZMADAN Ajax'ın tüm nimetlerini kullanabiliyorsunuz.

Bu açıklamalardan sonra uygulamaya geçelim.

Malzemeler

Visual Web Developer 2005 Express Edition veya Visual Studio.Net 2005.
Visual Web Developer ÜCRETSİZ olduğu için onu tavsiye ederim. Sadece WEB üzerine olduğu için daha LITE sürüm denebilir. Download

Asp.NET Ajax v1.0 Beta:Web developer için gerekli olan eklenti oluyor kendisi,
Asp.NET Ajax CTP Beta,
Asp.Net Ajax Control Toolkit: CodePlex'deki geliştiriciler tarafından hazırlanan ve paket olarak dağıtılan toolkitler,

Download

Bu toolkiti kurmak için zip içinde, AjaxControlExtender klasörünün altındaki
AjaxControlExtender.vsi dosyasını çalıştırın. Web Developer ı çalıştırın. Tookit kısmında sağ tuş Choose Items tıklayın. Browse a tıklayıp, zip dosyasını açtığınız klasörü bulun "AjaxControlToolkit\SampleWebSite\Bin" şeklinde yolu takip edin ve AjaxControlToolkit.dll dosyasını seçin. böylece tüm toolkitler , sağ tarafta bulunan toolkit kısmına eklenicektir.

Bu toolkitleri canlı canlı görüp kendinizden geçmek için TIKLAYIN :)

Herşeyi hallettikten soran New Web Site diyerek başlıyoruz

My templates altındaki Ajax Control Toolkit Web Site ile yeni bir proje açıyoruz. bu templates sayesinde projemize gerekli ayarlar ve dll ler ekleniyor.
otomatik olarak sayfamıza ScriptManager aracı eklendi. Bu olamzsa olmazdır. Ajax kullanacağınız her sayfaya bundan eklemeniz gerekiyor.

Bundan ayrı bir diğer olmazsa olmaz aracımız UpdatePanel. Güncelleme olacak kısım burasıdır. UpdatePanel içine güncellenecek herşeyi koyabiliriz.

Örneğin UpdatePanel içine Label atalım bitane.

Updatepanel dışınada bitane Button koyalım.

Burda yapmamız gereken son şey. tetikleyici (Trigger) seçmek. Her UpdatePanel in tetikleyicisi olmak zorundadır. UpdatePanel in property lerinden

Triggers kısmına tıklıoruz. Add tıklayıp yeni bir tetikleyici tanımlıyoruz.
burda 2 kısım var. ControlID : hangi kontrol aracı ile update panel tetiklenecekse onu seçiyoruz. bizim uygulamamızda bitane button vardı onu seçicez mecburen :)
Diğer kısımda EventName. ordanda Click seçiyoruzki butonun click olayında çalışsın

default.aspx sayfasının kodları aşağıdaki gibi olmusı lazım eksiksiz herşeyi yaptıysanız

Kod:
<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head runat="server">
    <title>Untitled Page</title>
</head>
<body>
    <form id="form1" runat="server">
        <asp:ScriptManager ID="ScriptManager1" runat="server" />
        <asp:Button ID="Button1" runat="server" Text="Button" OnClick="Button1_Click" />
        <asp:UpdatePanel ID="UpdatePanel1" runat="server">
            <Triggers>
                <asp:AsyncPostBackTrigger ControlID="Button1" EventName="Click" />
            </Triggers>
            <ContentTemplate>
                <asp:Label ID="Label1" runat="server" Text="Label"></asp:Label>
            </ContentTemplate>
        </asp:UpdatePanel>
    </form>    
</body>
</html>

artık yapılacak tek şey uygulama kodlarını yazmak.
butona çift tıklayıp code sayfasına geçiyoruz.

Kod:
    protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
        Random sayi = new Random();
        Label1.Text= sayi.Next(0,100).ToString();
    }

bu kodlarıda ekledikten sora geriye sadece çalıştırmak kalıyor.

umarım yeterince açık anlatmışımdır :)

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Güzel paylaşımlar. Ancak yeterli ilgiyi görmemiş. Nedense çoğunluk ASP.NET'e bomba muamelesi yapıyor. Emeğine sağlık.

Sting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
katılıyorum. .net e karşı bir korku var insanlarda. bakalım nereye kadar

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Asp.net birçok şeyin yapılışını ve kullanılışını kolaylaştıracam diye onlar yeni şey üretiyor.. Bu insanlara kolaylık sağlasa bile çok ürkütüyor.

Atlas konusuna gelince.. Bence Atlasın 1-2 seneye daha ihtiyacı var.
1-2 sene içerisinde de zaten Asp.net bünyesine birçok şeyi daha dahil edecektir. Atlasa gerek kalmayabilir diye düşünüyorum...

Ajax - Atlas konusunu çok fazla incelemedim. Ama giriş yapmak için erken diye düşünüyorum.

Sting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ajax artık vazgeçilmezler arasından bir site için.
asp.net de javascript ile ajax kullanmadan önce atlası denemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Atlas dan da Ajax dan da anlamam. Ama çok kod yazmayı gerektiriyor gibi geldi bana.. Bu yüzden herkes kullanmıyor veya kullanamıyor..

Sting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
normalde ajaxda çok kod yazarsın. ama atlasda componentlerle hallediyorsun herşeyi.

ilk mesajıma bakarsan ekstra kod kullanmadım hiç ATLAS için.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Son mesajından sonra okudum ilk mesajını :)

Atlas ın yerini asp.net ajax kavramının alması ilginç.
Toolkitleri inceleyip de hayran kalmamak elde değil.

Ama Toolkiletlerin sadece propertieslerini göstermişler. Orada verilen örneklerin kodlarının tamamını vermemişler sanırım.. Veya ben göremedim. En kısa zamanda asp.net ajaxı kurmak gerek.. Yakın zamanda çok çok daha fazla toolkit çıkartacakları kesin. Ajax da webde bir devrim olduğuna göre.. İlla ki el atmak lazım..

Bilgi için teşekkürler.

nedium

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ajax ile başından beri ilgileniyorum bilgilerimi paylaşayım...

Ajax, client side scripting taa 1996da beri yazılması mümkün olan olan ama google mühendisleri tarafından keşfedilmiş bir programlama tekniğidir.

Amcalardan Jesse James Garrett ismini ajax koydu. Açılımı : Asynchronous JavaScript and XML

Microsoft ta bu teknolojiyi asp.net için uyarlama projesine başladı ve her yeni projedeki gibi bir kod adı koydu, bu da "atlas".
Proje tamamlanmaya yakın ismini standart teknolojinin ismine çevirdiler ve AJAX olarak duyurdular.

AJAX, web dünyasındaki beni en çok etkileyen gelişmelerden biri oldu, ve web uygulamalarının gelişmesinde müthiş bir katkı sağladı. İster aspci olun, ister phpci olun mutlaka ajax hakkında bilginiz olsun.

Düşünün, her tıklamada sayfayı yeniden yükleyen hotmail mi iyi, herşeyi ajaxla çalıştıran gmail mi?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Ajax kendisini ispatlayalı çok oluyor. Microsoft ajax yani namı diğer atlas'ın geleceği konusunda ise kesinlikle endişem yok. Microsoft her zamanki tekelini bu konuda da kullanmak isteyecektir. Profesyonel olarak kullanma imkanım oldu. Maceramız atlas july ctp ile başladı ve şu an beta2 sürümünü kullanarak çok uluslu ve çok büyük bir firmanın tüm bayilerinin kullandığı gelişmiş bir bayi sistemi ms ajax ile yapıldı. Kullandıkça çok alışıyorsunuz ve sayfanın her postback'i zulüm gibi gelmeye başlıyor. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ederim.

Konu ile biraz dikey ama bir zamanlar PHP ile atlas librarylerini kullanabilmek üzerine bir yerlerde bir makale görmüştüm. İlgilenen arkadaşlar olursa adresi bulmaya çalışırım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5