İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP Veritabanı kaydı derin bir nokta

fuatsengul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar arkadaşlar.

Ben Güvenliğin yüksek seviyede olması gereken bir sistem hazırlıyorum ve bu nedenle kullanıcıların ID sini Yansıma ID si olarak oluşturtuyorum. Yani bir kullanıcının ID si {71522200-2111-0211-54046-0555} gibi birşeyler oluyor..

ve açıkçası ben bir sayfada iki form oluşturup birinci formdan kullanıcılar tablosuna ikinci formdan da yetkiler tablosuna kayıt yaptıracağım ve de yetkiler tablosuna kullanıcını ID sini yazdıracağım.

Şimdi soracaksınız neden farklı tablolarda..

cevabı bu sistemde en az 400 sayfa var ve her biri için özel izin gerekiyor. ve de her sayfa için haliyle bir field bulunuyor ve bir kullanıcını hangi sayfaya girip giremeyeceği tamamen özel sebeplere dayanarak atanıyor..

farklı tablolar olması veri yığıntısı olmaması gerekmesi ve devamlı izin tablosundan veri çekilecek ancak kullanıcılar tablosundan veri çekilmeyecek olması. ve kullanıcılar tablosunun da en az 60 fieldi var ve hepsi uzun uzun.

birleştirince performanstaki düşüş malum olacak.

TAM SORU MU ??

veritabanına SQL komutlarıyla kayıt yapılırken kaydedilen kaydın hangi id ile kaydedildiğini bulmam gerekiyor..

ilginiz için teşekkürler.
destek gerekmekte bu konuyla ilgili..

gjorfindel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
veritabanına SQL komutlarıyla kayıt yapılırken kaydedilen kaydın hangi id ile kaydedildiğini bulmam gerekiyor..

Şurayı tam olarak anlamadım biraz daha aça bilirseniz belki yardımcı olabilirim.

ferhatayhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:D
sen veri tabanı baglantısını ne ile yapıyorsun ? direk sihirbazlarla mı yoksa kendi sql komutların ile mi ? Eger kendin Sql komutları ile yapıyorsan senin isin daha basit olucak :D

Sosyopat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
son kayıtın id sini @@Identity kullanarak alabilirsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5