İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP'de maximum başarı hakkında.

ramazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Günlük 100 k tekil kaldırabilecek bir portal asp alt yapısı ile birlikte hangi veritabanını kullanmalı?
Şimdiye kadar kullandığım mysql ve access kaldırmıyor. Deneyerek gördüm.
gazetevatan.com gibi yüksek ziyaretçiye sahip birkaç site inceledim hız vs. sorunu olmadan nasıl kaldırıyor?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
IIS ve Mssql'in bulunduğu makineleri ayırıp makinelerin arkalarına fiber bağlarsanız hem yüklerini hafifletmiş hemde birbirleri ile aralarındaki iletişimi hızlandırmış olursunuz.
100k tekil (tek domain = tek makine) ise çok gözde büyütülecek bir rakkam degil.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
aslında birazda kodları detaylı inceleyip kısaltıma yoluna yanai fazlalık kodları farklı yöntemle yazı db yormucak şekilde yapıldıgı taktirde mysql ve mssql kaldırır bence

JuSt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
IIS ve Mssql'in bulunduğu makineleri ayırıp makinelerin arkalarına fiber bağlarsanız hem yüklerini hafifletmiş hemde birbirleri ile aralarındaki iletişimi hızlandırmış olursunuz.
100k tekil (tek domain = tek makine) ise çok gözde büyütülecek bir rakkam degil.

Öncelikle böyle bir mantık yok fiber ile makine bağlantısını ilkez duyuyorum 100 Mbit neyine yetmiyor 2 load balanced makina arasında? Birde Uygulama kısmın çok önemli MS SQL yormaktan öte en basitinden Select sorgusundan sonra * kullanmışsan sil o projeyi hiç başlama. Tavsiyem belirli sql cümlelerin için Stored Procedure kullanmam sebebi ise ASP içerisinden yoladığın bir Execute SQL String ile Stored Procedure arasındaki işlem farkı.
SQL Server Stored Procedure çağırıldığı zaman yapılan sorguyu parse etmez direk olarak çalıştırır çünkü ilk stored procedure yazarken bu sorguyu parse eder ve birdaha bu sorgu hatalımı değilmi kontrol etmez ama farklı bir uygulamadan gönderilen bir SQL Query için önce SqlServerın bu sorgunu parse edicek yani gönderilen query bana uygunmu tabloya ve yapısına uygunmu diye kontrol edecek buda çok büyük bir zaman kaybı.

ASP de fazla kullanılmayan ama kullandıkça önemi anlaşılan Class yapısı projende kesinlikle Class yapısı kullan böylelikle satırlarca kod yazmaktan kurtulursun.

SQL veritabanı üzerinde oluşturduğun tabloların yapılarında gereksiz alanlardan kaç mesela sadece 0-1 değer alacak bir alana int yerine bit ver 10 karakter neden dersen int alanını 8 bitlik bir alandır yani sen oraya 3 de girsen 5 de girsen 8 bit lik bir alan kapatacaksın ama bit alanı sadece 1 bit boyutundadır.

String girecek bir alana nvarchar(50) ver sakın text veya ntext kullanma ileride çok sorun yaşarsın.

Tablolar arası ilişkilendirmeyi yap database diagramlarını ayarla Primary Keylerini unutma.

Ve son olarak MS SQL 2005 kullan 2000 de Injection açığı unutursan fiziksel sunucunada elvada dersin Surface area otomatik olarak açık geliyor çünkü.

Ve Access da , MySQL de MS SQL e göre devde kulak kalır.

Ama bana sorarsan hepsini geç .NET 3.5 C# & MS SQL 2005 ;)

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle böyle bir mantık yok fiber ile makine bağlantısını ilkez duyuyorum 100 Mbit neyine yetmiyor 2 load balanced makina arasında? Birde Uygulama kısmın çok önemli MS SQL yormaktan öte en basitinden Select sorgusundan sonra * kullanmışsan sil o projeyi hiç başlama. Tavsiyem belirli sql cümlelerin için Stored Procedure kullanmam sebebi ise ASP içerisinden yoladığın bir Execute SQL String ile Stored Procedure arasındaki işlem farkı.
SQL Server Stored Procedure çağırıldığı zaman yapılan sorguyu parse etmez direk olarak çalıştırır çünkü ilk stored procedure yazarken bu sorguyu parse eder ve birdaha bu sorgu hatalımı değilmi kontrol etmez ama farklı bir uygulamadan gönderilen bir SQL Query için önce SqlServerın bu sorgunu parse edicek yani gönderilen query bana uygunmu tabloya ve yapısına uygunmu diye kontrol edecek buda çok büyük bir zaman kaybı.

ASP de fazla kullanılmayan ama kullandıkça önemi anlaşılan Class yapısı projende kesinlikle Class yapısı kullan böylelikle satırlarca kod yazmaktan kurtulursun.

SQL veritabanı üzerinde oluşturduğun tabloların yapılarında gereksiz alanlardan kaç mesela sadece 0-1 değer alacak bir alana int yerine bit ver 10 karakter neden dersen int alanını 8 bitlik bir alandır yani sen oraya 3 de girsen 5 de girsen 8 bit lik bir alan kapatacaksın ama bit alanı sadece 1 bit boyutundadır.

String girecek bir alana nvarchar(50) ver sakın text veya ntext kullanma ileride çok sorun yaşarsın.

Tablolar arası ilişkilendirmeyi yap database diagramlarını ayarla Primary Keylerini unutma.

Ve son olarak MS SQL 2005 kullan 2000 de Injection açığı unutursan fiziksel sunucunada elvada dersin Surface area otomatik olarak açık geliyor çünkü.

Ve Access da , MySQL de MS SQL e göre devde kulak kalır.

Ama bana sorarsan hepsini geç .NET 3.5 C# & MS SQL 2005 ;)

Çok rica ediyorum bir cümleye başlamadan önce karşılık vereceginiz cümleyi iyi okuyun ;

google da "fiber ethernet kartı" diye aradığınızda karşınıza gelen ilk cümlelerden birisi "DLINK PCI 100FX 32bit Fiber ethernet kart" olur. fiyatı Kdv dahil : 103,65 YTL dir.

ikinci olarak , karşınızdakini küçümsemeden önce lütfen bilgi birikimini araştırın.
ben arkadaşıma mantık olarak açıklamak istemiştim.

kaldı ki savunduğunuz .net ile Mssql2005 in gereksinimleri ve bedelleri bir ethernet kartından katbekat fazladır.

3. ve son olarak makine sizin ise (kuracak şahsın) bir ton class yazdırmak yada asp açıkları aranması yerine VB de yazılacak küçük bir DLL ile bir çok sorunun üstesinden gelmek ve datalara daha güvenli ulaşmak mümkündür.
buda hem makine performansını hemde kulanıcıya olan yanıt sürecini oldukça kısa tutar.

Saygılarımla

JuSt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok rica ediyorum bir cümleye başlamadan önce karşılık vereceginiz cümleyi iyi okuyun ;

google da "fiber ethernet kartı" diye aradığınızda karşınıza gelen ilk cümlelerden birisi "DLINK PCI 100FX 32bit Fiber ethernet kart" olur. fiyatı Kdv dahil : 103,65 YTL dir.

ikinci olarak , karşınızdakini küçümsemeden önce lütfen bilgi birikimini araştırın.
ben arkadaşıma mantık olarak açıklamak istemiştim.

kaldı ki savunduğunuz .net ile Mssql2005 in gereksinimleri ve bedelleri bir ethernet kartından katbekat fazladır.

3. ve son olarak makine sizin ise (kuracak şahsın) bir ton class yazdırmak yada asp açıkları aranması yerine VB de yazılacak küçük bir DLL ile bir çok sorunun üstesinden gelmek ve datalara daha güvenli ulaşmak mümkündür.
buda hem makine performansını hemde kulanıcıya olan yanıt sürecini oldukça kısa tutar.

Saygılarımla

DLINK PCI 100FX 32bit Fiber ethernet kart - 103,65 YTL
100 Mbps / 1 Gbps v.s. v.s. ethernet kartı - max. 5 YTL hatta artık on board.
100 Mbps = saniyede max 12.5 MB lık bir veri trafiği demek bir SQL sorgusunu baza aldığımızda dünyada 12.5 MB lık bir SQL sorgusu bulursanız lütfen beni bilgilendirin hadi diyelim var artık cross bağlantı yapacağınız için 1 Gbps bağlantıda sağlayabilirsiniz.
1 Gbps(1024 Mbps) = 128 MB / Saniye

ben olaya mantıklı yönünden bakıyorum yanlış anlamayın yani Fiber Ethernet Kartı gereği varmı peki? Olay küçümsemek le alakası yok ben her zaman kendimi en küçüğü olarak benimserim onun için yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

DDL konusuna gelince regsrv32 den register ettiğiniz bir dll sürekli olarak heap üzerinde scope classes olarak alan kaplayacaktır onun için ihtiyaç olduğu zaman değil her zaman çalışacaktır. class.asp tarzı bir dosya içerisinde classlarınızı toplamak daha mantıklı bence ve siz Server.CreateObject ile çağırdığınız zaman o dll in bütün kodlarını parse edicektir ram üzerindeki heap alanına ve dll yazmak belirttiğinizin tam tersi güvensiz bir yöntemdir sebebi ise source kodlarına erişim hex olduğu için source kodlarınızı kaybettiğinizde bir dünya uğraşırsınız ayrıca bence küçük birşey için dll yazılmaz asp ile bir dll entegre ediceksiniz full dll üzerinde kodlama yapmanız lazımki boşuna hem asp hemde dll üzerinde işlem yürütmeyin. Bir nevi .net üzerinde *.cs behind kodlama tarzı oluyor.Ama benim tavsitem herzaman için Inheritance kodlama sistemidir.

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Just'ın görüşlerine katılıyorum. Özellikle asp.net kullanma şansınız varsa Cashing kullanarak verirmi oldukça arttırabilirsiniz. Basit bir site ise kodlamasında yardımcı olurum.

aydingebze

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ASp Sitelerde Yapılan KAyıtlar Ve Güncellemeler Ve Veri Tabanından Veri cekmeler Sırasında Veri tabanımız belli bir kitleden sonra siser bu şişmeleri önlemek için açtıgımız kaytları kapatmamız gerekmektedir

.close

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5