İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Aspden iyi anlayan biri

MadDriver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar aspden iyi anlayan birisiyle iletişime geçmem gerekli. Anlık 600-700 online olan bir asp scriptim işlemciyi çok yiyor. Sql'le geçtiğimde dahada kasıyor. Bunun için yardımcı olacak birisi lazım.
Yardımcı olacak arkadaşada karşılığını vereceğim.

MadDriver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Disconnect arkadaşımıza çok teşekkür ederim. Gerekli yardımı sağladı.

Edit: nick yanlış yazdım kusura bakmayın.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hocam burayada yazsada bizlede paylassa ... Benmde 60-70 onlineda gidiyor ... OYSA aynı script godaddy de 200 online ı da kaldırıyor. AYRICA sen 600-700 online ı ACCESS te nasıl becerdin bravo... Benm session surem 5 dakika

MadDriver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Disconnect'in anlattıkları:
İlk olarak tablolarda sadece kullanacağımız sütunları seçmeliyiz
Mesela deneme isimli bir tablomuz var ve bu tabloda ad,soyad,adres,hit,id sütünları var. Bu sütunlardan sadece ad ve soyadı kullanıcaksak
sql = "select ad,soyad from deneme" diyerek diğerlerinin işlemciyi yormasını engellemiş oluyoruz.
sql = "select from deneme" buda aynı işlemi yapıyor fakat işlemciyi yoruyor.
Birde mssqle geçip executeyi kullanmak dahada hızlandırıyo sistemi
Mesela deneme tablosunda 50000 satır bulunmakta ama biz bunlardan sadece son 20sini çekeceğiz. 50000'ini birden açıp son 20'sini çekmek işlemciyi yoruyor. Bu yüzden sql ve execute ile:
1-----------------------------------------------------------------------
set rs = conn.execute("Select top 20 ad,soyad from deneme order by id asc") diyerek sadece 20 satırı çekmiş oluyoruz.
do while not rs.eof
respose.write (ad,soyad)
rs.movenext
loop
2------------------------------------------------------------------------
set rs = conn.execute("Select from deneme order by id asc")
for i=1 to 20
respose.write (ad,soyad)
rs.movenxt
next
------------------------------------------------------------------------
İkiside aynı işi yapıyor fakat 2. işlemciyi yoruyor.
Bunu gibi düzeltmeler yaparak işlemci bayabi rahatladı.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
evet katılıyorum...
aynı sorunu geçen yaz bende yaşadım, hemde mssql kullanırken. Ama execute olayı işi baya bi hzılandırmıştı...özellikle haber vs. gibi listelemelerde ben bunu kullanıyorum...
Ancak disconnect ya da bilen diğer arkadaşlaradanda bişi rica edicem;

Execute ile veri çekerken tablodaki sütunların sıralamasına göre işlem yapıyor...Mesela id hep baştadır ya...bunu arka sıralara atsanız listeleme sırasındada id yi en başta çağırsanız o dizeyi boş gösteriyor...Hatada vermiyor ama bişide yazmıyor??? Bunu nasıl düzeltirim???

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Hocam burayada yazsada bizlede paylassa ... Benmde 60-70 onlineda gidiyor ... OYSA aynı script godaddy de 200 online ı da kaldırıyor. AYRICA sen 600-700 online ı ACCESS te nasıl becerdin bravo... Benm session surem 5 dakika
Öncelikle access gerçekten büyük idealleri olan kişiler ve ziyaretçisi çok olan siteler için yetersizdir.
Access kullanmadan önce scriptinizdeki sorgularınızı nasıl yaptırdığınız ve kaç sorgu kullandığınız önemli.
Bir sayfa içerisinde mesela,
Son yorumlar
Son uyeler
Son cevaplar
Son bay,bayan uyeler
Kategoriler
Alt kategoriler

Gibi verileri çekmek için hepsine bir sorgu açıyorsanız ve bu sorgularda tüm veritabanına bağlanıp tüm verileri kontrol ediyorsanız access bunlara cevap verirken kasacak ve haliyle işlemciyi çok kullanacaktır.

Yapmanız gereken sadece kullanacağınız sütunları seçtirmek, gereksiz sorgulamalardan kaçınmak ve en aza indirmek.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yok hocam yaa.. dedigin gibi LINK_ID.... vs. ile değiştirdim SELECT * olan yerleri sadece kullanılanları yazdım. ama hala TAKILIOR. kullanıcı 60 a dayandımı baslıor KILITLENMEYE. sonra acıldıında ONLINE sayısı 10-20 lerde oluyor.

Hostlada alakalı sanırım. AYnı script GODADDYde gayet ii calısıor NAZAR DEGMEZ INSALLAH :)

ACABA GLOBAL.ASA online süresini 1 dakikaya DÜŞÜRSEM hızlanma olurmu ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5