İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

aspx de include olayı

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aspx de asp de olduğu gibi başka bir sayfayı include etme imkanımız varmı? Yapan varsa bana bir örnek veya ilgili bir adres verebilirmi?

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biraz araştırdım da, aspx include bulamadım.
Yapanlar ya iframe ile yapmış ya da <?php include("url"); ?> şeklinde yapmışlar :)

Asp'ciler tam bir yanıt verirler sanırım, kolay gelsin..

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Öncelikle .NET teknolojisi ile birşeyler yapmaya karar verdiğiniz için sizi kutluyorum. Ancak gördüğüm kadarıyla yanlış bir çizgi izliyorsunuz.

ASP.NET (ya da diğer .NET teknolojileri) kullanacaksanız, kafanızdaki eski kavramları silmeniz gerekiyor. ASP.NET, php ya da asp gibi basit bir spagetti script dili değildir. Başlı başına bir programlama dilidir. Pre-compiled çalışır.

Bu kadar anlattıktan sonra diyeceksiniz ki sonuç nedir ? Bunu yapmanın bir çok yolu vardır. Örneğin ilk aklıma gelenler

- User Control kullanmak
- Literal Control kullanarak System.IO ile FileStream kullanarak, yada DB Provider'lar ile dilediğin veritabanından okumak.
- ASP.NET 2.0 kullanıyorsanız MasterPage kullanmak

Bunlardan amacına göre hangisi gerekiyorsa kullanabilirsiniz. Anladığım kadarıyla size basit bir şekilde file'i dahil etmek yeterli olacaktır. User Control kullanmanızı tavsiye ederim. Visual Studio kullanıyorsanız yeni bir user control file (.ascx) oluşturun ve solution explorer'dan ascx dosyasını sürükleyip ilgili yere bırakın. Bu kadar basit. Diğerleri hakkında bilgi almak için MSDN Library ya da http://4guysfromrolla.com adresini araştırmanızı öneriyorum.

Saygılar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5