İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ATM'yi çaldılar.Saniye Saniye Görüntülendi!

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
Hırsız, kamyonete bağlanan kayışı ATM cihazının etrafına dolayarak yerinden çıkarmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Daha sonra ATM cihazını yerinden kendi çıkaran hırsız kamyonete yükleyerek kayıplara karıştı. Olaydan bir süre sonra polis tarafından bulanan ATM cihazından hırzıların para alamadığı öğrenildi. Hırsızlık anı güvenlik mağazanın güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.
Hırsızlık geçtiğimiz pazar günü Washington'daki Beaverton bölgesindeki bir mağazada meydana geldi. Yüzünü atkı ve bere ile kapatan hırsız ve arkadaşı kamyonette mağazının önüne geldi. Mağazanın kapısını elindeki çekiç ile vurarak açan hırsız daha sonra mağaza içinde bulunan ATM cihazının etrafına bir ucunu kamyonete bağladıkları kayışı doladı.

Diğer hırsız ise kamyoneti hareket ettirerek ATM cihazının yerinden çıkarmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Hırsız daha sonra ATM cihazını yerinden kendi çabaları ile çıkardı. Devirdiği ATM cihazını kamyonete yükleyen hırsız daha sonra olay yerinden diğer arkadaşı ile birlikte hızla uzaklaştı. Hırsızlık anı mağazanın güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi .
Hırsızların kamyonete yükleyip götürdükleri ATM cihazı birkaç saat sonra Beaverton'daki Hall Bulvarı'nda polisler tarafından bulundu.

ATM cihazı kullanılamaz hale gelirken hırsızların içindeki parayı alamadıkları öğrenildi.Polis ekipleri güvenlik kamerasıları tarafından görüntülenen hırsızı yakalamak için araştırmalarını sürdürüyor.

Kaynak : Milliyet

Video

X

Xman

Misafir
Haberlerde izledim, o kadar uğraştan sonra 1 kuruş bile alamamış salaklar :D:D:D

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
acsalar bile atm sistemlerinin içinde akıcı mürekkep var sistem onaylı şekilde açılmadığı anda mürekkep bütün paralara yayılıyor ve hiç bir işe yaramıyor anlıyacağınız üzere =)

X

Xman

Misafir
acsalar bile atm sistemlerinin içinde akıcı mürekkep var sistem onaylı şekilde açılmadığı anda mürekkep bütün paralara yayılıyor ve hiç bir işe yaramıyor anlıyacağınız üzere =)

15 senedir bu cihazlara para koyarım böyle birşey ne duydum nede gördüm, bu dediğiniz tamamen bir şehir efsanesi olsa gerek.

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
15 senedir bu cihazlara para koyarım böyle birşey ne duydum nede gördüm, bu dediğiniz tamamen bir şehir efsanesi olsa gerek.

moskov ibm sistem müdürüyüm ve sizin o para koyduğunuz makinalar dahil ki biz bunlara cr900 diyoruz hepsinde sistem aynıdır bunca yıldır para koyduğunuz makinayı incelemek 1 kere olsun incelememişsiniz enteresan

eğer şehir efsanesi olarak görüyorsanız
http://www.youtube.com/watch?v=aKnE3VmCfjA

aşağıdaki videoyu izlerseniz daha iyi anlarsınız demek istediğimi tabi bu arada ingilizceniz vardır umuyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
moskov ibm sistem müdürüyüm ve sizin o para koyduğunuz makinalar dahil ki biz bunlara cr900 diyoruz hepsinde sistem aynıdır bunca yıldır para koyduğunuz makinayı incelemek 1 kere olsun incelememişsiniz enteresan

eğer şehir efsanesi olarak görüyorsanız
http://www.youtube.com/watch?v=aKnE3VmCfjA

aşağıdaki videoyu izlerseniz daha iyi anlarsınız demek istediğimi tabi bu arada ingilizceniz vardır umuyorum.

bi yaşıma daha girdim diyebilirim

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ahmet abi haksiz :d

est. ahmet bey haksız falan değil sadece ilgimi çeken kısım garanti hsbc denizbank osmanlı ziraat bankası genel it yöneticileriyle türk danışmanları olarak birebir görüşüyorum bu bankalar haricindeki sistem müdürleri veya atm it müdürleri genel olarak ziraat bankasının belirlediği kişilerle eğitim alıyorlar bu şekilde biliyorum çünkü 1 vakıfbank 1 halkbank direk arayıp sormadı bugüne kadar herhangi bir hatada veya sorunda bu yüzden olabilir bilgisizdir veya görmüştür ilgisini çekip bakmamıştır.

ben yıllardır her yeni şeyde yeni yaşıma giriyorum ruslar neler buluyor bi görseniz :)

Bu geliştirme gruplu kadroların 10 unda en az 2 türk yer alıyor bunuda eklemek istiyorum ;)

Çıkıyormu sonra o mürekkep paralardan

yok imha edilir veya yakılır çalan adam açmışsa evinde tuvalet kağıdı yerinede kullanabilir başka işe yaramaz.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
ncr adlı bi şirkette var bu atm yapan firmalar arasında

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Valla birazda saçma gibi .Çok duyurcanki kimse almaya teşebbüs etmiyecek diğer türlü çalınan paranın bulma olasılığıda var.Yazık paralara :ağla:

Videodakilerde sahtedir heralde diye düşünüyorum :D

X

Xman

Misafir
Üzerine basa basa söylüyorum bu tamamen bir şehir efsanesidir. Atm lere koyduğumuz tüm paralar sigorta kapsamındadır, para çalınırsa sigortadan alırız ama içi açılmış ve üzerine mürekkep dökülmüş paraları hırsızlar alıp kaçmayacağına göre sigorta elimizde kalmış mürekkepli para için bize tazminat ödemeyecektir, merkez bankasıda bu paraları değişmeyeceğine göre bu sistem mantık olarak zaten işlemez. Ayrıca 3500 adet Atm si olan bir bankayız ve tek bir atm mizde bile bu dediğiniz sistem yok. Bizim atm lerimize hizmet veren Meteksan A.Ş. ile görüşüp teyit edebilirsiniz. Atm lerde en ufak bir girişim dahi olduğunda ( sökme, çalma, kesme, delme, şifre deneme vs) bigi işlem merkezi anında uyarı alır ve güvenlik güçleri en kısa sürede olay yerine ulaşır.

X

Xman

Misafir
Valla bizim makinalarda mürekkep falan yok arkadaşım, bu makinaların para koymasından, şerit değişimine, temizliğinden bakımına kadar her şeyi ile ben ilgileniyorum 15 yıldır, hatta onlara çocuklarım derim çoğu zaman :) hafta sonu, bayram, seyran parası biter arıza yapar kalkar gider, düzeltirim.

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
O mürekkep ne iş yapıyor ki Atm'nin içinde ?

(Var ya da yok bilmiyorum da, Eğer varsa şayet)

X

Xman

Misafir
O mürekkep ne iş yapıyor ki Atm'nin içinde ?

(Var ya da yok bilmiyorum da, Eğer varsa şayet)

Atm yi zorlayarak açarsanız paraların üzerine dökülüyormuş ve para hırsızın işine yaramıyormuş. Bu hırsızlığı yapan adam bir sürü plan yapmış, çalışmış araştırmış, onca riski göze almış belliki profesyonel hırsız, mürekkep olayını biliyordur öyleyse, o zaman niye bu kadar uğraşıyor atm yi çalmak için.

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
halkbankın sisteminde yok evet doğru halkbank eski isbank atmlerini kullanıyor doğrudur ama yeni atmlerin hepsinde var ben söylemeseydim şimdi hanginiz bilicekti ki? onu araştıran adam türkiye'de olmaz zaten ya amerikada ya başka ülkede olur türkiye'de tıpa yemez kısacası.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Eee nediyosunuz yapalımmı şimdi ibm ye sadece belli kimyasallarla çıkan bir mürekkep :D Ona göre başlıyorumda çalışmalara:D

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Üzerine basa basa söylüyorum bu tamamen bir şehir efsanesidir. Atm lere koyduğumuz tüm paralar sigorta kapsamındadır, para çalınırsa sigortadan alırız ama içi açılmış ve üzerine mürekkep dökülmüş paraları hırsızlar alıp kaçmayacağına göre sigorta elimizde kalmış mürekkepli para için bize tazminat ödemeyecektir, merkez bankasıda bu paraları değişmeyeceğine göre bu sistem mantık olarak zaten işlemez. Ayrıca 3500 adet Atm si olan bir bankayız ve tek bir atm mizde bile bu dediğiniz sistem yok. Bizim atm lerimize hizmet veren Meteksan A.Ş. ile görüşüp teyit edebilirsiniz. Atm lerde en ufak bir girişim dahi olduğunda ( sökme, çalma, kesme, delme, şifre deneme vs) bigi işlem merkezi anında uyarı alır ve güvenlik güçleri en kısa sürede olay yerine ulaşır.
ATM mürekkep olayı çok mantıklı.
Sigorta ile de bunun pek alakası yok.
Hırsızlık kanıtlandıktan sonra paraların bir önemi yok.
Getirin bakalım görelim şu mürekkepli paraları mı diyorlar size ?

Ayrıca bu paraların mürekkep ile imha edilmesi de bir kayıp değildir.Merkez bankası tekrar basar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5