İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Balık tutmayı öğretiyorum : WP KASMA (CPU) SORUNU

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ss1.png

Biliyoruz ki WordPress'in çok büyük bir sorunu var; Kasılma (CPU sorunu)
Herkes bu sorundan müzdarip.Bazı arkadaşlar size optimizasyon yapıyor ama tek bir sitesi yok ki kimsenin.O yüzden size bu konuda bilinmeyen çözümler anlatacağım.Bunu bir kitap yapıyorum ve gerçekten sır dediğimiz ayarlarda var.Bir laf vardır ünlü balık hikayesi, durum gerçekten öyle özetlenebilir.Bir kitapla bütün sitelerinizi kendiniz rahat bir biçimde yapabileceksiniz.Size çok para harcatan bir mevzu bu.Çünkü hosting sorunları oluyor, üst paketlere geçmeler vs.Bir kereliğine yapacağınız bu yatırım size daimi sürede her konuda yardımcı olacaktır.Kitap size yaklaşık olarak (arttırma veya çıkarma olabilir) 20 ince ayar sunacak.Şimdilik bu kadar ayrıntıdan bahsediyorum.Fiyat olarakta 15 lira düşünüyorum..memnun olacağınızdan eminim.

Şuan kitabın bir kısmı hazır, tamamlanınca ben alırım diyecekler varmı ? ona göre kitabı bitireceğim.sorularınızı veya sorunlarınız lütfen sorun.

T

trgy

Misafir
Ben alabilirim gerçekten büyük dertte başım bu konuda. 20-30 k ht için sunucuda barındırıyorum. Wordpress'ten de vazgeçemiyorum. :)

Kavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben alabilirim gerçekten büyük dertte başım bu konuda. 20-30 k ht için sunucuda barındırıyorum. Wordpress'ten de vazgeçemiyorum. :)
peki bir liste yapıyorum ve sizide ekliyorum.kitap tamamlandığında size pm ile bildireceğim

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
biz kasma sorunu wordpress sorgu fonksiyonları yerine kendi sorgularımızı kullanarak çözüyoruz kasılma sorunu olmuyor. Ve wp-admin panel yerine kendi yapmış olduğumuz panelden veri girişi yapıyoruz daha kullanışlı oluyor. Sanırım kitabınızda sorgular üzerinedir.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Wordpress'i kastıran sorgular değildir.
Wordpress'te class vardır, ayrı ayrı sorgu yazman gerekmiyor, tam tersine daha hızlıdır.
Wordpress'i yavaşlatan sürekli sql ile iletişimi olan eklentilerdir.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
Wordpress'i kastıran sorgular değildir.
Wordpress'te class vardır, ayrı ayrı sorgu yazman gerekmiyor, tam tersine daha hızlıdır.
Wordpress'i yavaşlatan sürekli sql ile iletişimi olan eklentilerdir.
10.000 yazı bulunan bir wordpress sitesinde yaklaşık 5k ile cpu oranı çok yüksekti bizde ve wordpress wp-admin den içerik girilmesi çok uzun süre alıyordu bizde buna wp sorgu düzenlemeleri yaparak cpu oranını düşürdük ve özel admin panelinden içerik ekleme olayını çözdük bu şekilde çözüme ulaştık...

bizde durum böyleydi "tam tersine hızlıdır " hızlı değildi anlayacağın

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
10.000 yazı bulunan bir wordpress sitesinde yaklaşık 5k ile cpu oranı çok yüksekti bizde ve wordpress wp-admin den içerik girilmesi çok uzun süre alıyordu bizde buna wp sorgu düzenlemeleri yaparak cpu oranını düşürdük ve özel admin panelinden içerik ekleme olayını çözdük bu şekilde çözüme ulaştık...

bizde durum böyleydi "tam tersine hızlıdır " hızlı değildi anlayacağın

Taslak kaydetme ve yazı sürümlerini kapatma işlemini yapsaydınız yeterli olurdu. Eklenti kurmadığınızı varsayıyorum, eklentiler felç ediyor zaten.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
wp-admin den ziyade konu açılımlarında bu cpu kasma olayı vardı ve sorgu teknigiyle cözüldü

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yönetici panelinden bahsettiğin için onu örnekledim sadece. Eklenti olarak neler vardı? Merak ettim.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
normal eklentiler işte, wp-pagenavi (sayfalama), all in seo (seo), ve substr(belirli karakter çıkartma) yinede kasıyordu

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bizde de 20 K'ya yakın tekil var, hiç öyle bir sorun yaşamadık.
Taslak, yazı sürümleri, sıfır eklenti ile sorun olmuyor.
Akismet'te çok kasıyor arkadaşlar bilginiz olsun, sayfa içinde kendi yorum scriptini kullanırsanız ve Akismet'i iptal ederseniz de baya tasarruf olur.
Akismet SQL ile sürekli iletişimde ve WP sitelere spam yağıyor.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
peki wordpress cache hiç kullandınmı ? yararı oluyormu sistemi rahatlatması açısından ? daha önce hiç kullanmadım

Kavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
size inanamıyorum gerçekten..yaptığınızın ne olduğunu farkındamısıınız ? (peep ve nefusa) sabah eğer ki silinmezse yazdıklarınızı tekrar okuyun..bide hala devam ediyor ? bide soru soruyor ? bazı şeylerden şüphe etmeye başladım.ayıptır..iyinete uğrayalım biraz dedim pişman ettiniz bir daha bu foruma konu açmam bu son

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
peki wordpress cache hiç kullandınmı ? yararı oluyormu sistemi rahatlatması açısından ? daha önce hiç kullanmadım

Hiç denemedim, ama duymuştum yararlı olduğunu.

size inanamıyorum gerçekten..yaptığınızın ne olduğunu farkındamısıınız ? (peep ve nefusa) sabah eğer ki silinmezse yazdıklarınızı tekrar okuyun..bide hala devam ediyor ? bide soru soruyor ? bazı şeylerden şüphe etmeye başladım.ayıptır..iyinete uğrayalım biraz dedim pişman ettiniz bir daha bu foruma konu açmam bu son

Pardon bilmeden bir kabahat mi ettik acaba?
Sizin ürününüzü tavsiye ediyoruz, hazır konu açılmışkende bilgi alışverişi yapıyoruz.
Yoksa kitabınıza yazılanları tek tek erittik mi? Sorun nedir?

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
nefusa kitap paralıymış, sanırım bizim yazdıklarımızda kitapın satışına engel oluyordur :eek:
kitabın paralı olduğu gözümden kaçmış

Kavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pardon bilmeden bir kabahat mi ettik acaba?
Sizin ürününüzü tavsiye ediyoruz, hazır konu açılmışkende bilgi alışverişi yapıyoruz.
Yoksa kitabınıza yazılanları tek tek erittik mi? Sorun nedir?
senin ne bu bilgin nede başka bilgin benim bilgilerimi eritemez..haddini bil.modlara mesaj silinsin diye mesaj attım.mesajlar silinmesin bırakın mesajları konuyu direk report edicem ve iyineti son açışım olucak.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Konunun seyrinde bende bir problem göremedim. Konu sahibi neden bu kadar alıngan anlamadım ?

Arkadaşlarımız konu hakkında bir takım bilgi alışverişi yapıyorlar. Bundan doğal ne var ki ?

Lütfen bu kadar alıngan olmayalım.

T

trgy

Misafir
Tartışma görmekten sıkıldım. :) kawi arkadaşım sen de sakin ol kötü niyetleri yoktur eminim. Satışını da pek engellemez buna da eminim 1 bilgi bile öğrenmek isteyen alır zaten.

troy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sevgili kawi başlık içeride birşeyler anlatıldığı izlenimi veriyor ama yok. Konu "Webmaster Genel > Hazır Uygulamalar > WordPress" e açılmış ama başlık e-book satışı talep toplama konusu olmuş. Senin yaptığın baştan yanlışken iki kelime yardımlaşan kişilere laf etmek ayıp biraz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5