Bankalardan EFT’ye "çifte komisyon"

tiva

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Eylül 2003
Mesajlar
2,741
Reaction score
4
Bankalar artık, EFT yoluyla yapılan havalelerin aynı gün çekilmesi durumunda, hem gönderenden, hem de çekenden komisyon alıyor.

Daha önce, bankada hesabı bulunmayan müşterilerilerinin Elektronik Fon Transferi (EFT) işlemlerinde çifte komisyon uygulamasında bulunan bankalar, bu uygulamayı şimdi, tüm müşterilerine yaymaya başladı. Artık, EFT yoluyla hesaplara gönderilen para, şayet aynı gün çekilmek istenirse, hem gönderen hem de çeken işlem bedeli adı altında komisyon ödemek zorunda kalıyor. Böylece bankalar, tek bir havaleden "çift komisyon" alma yoluna gitmiş oluyor. Bankalar, binde 3’ü bulan bu komisyon oranlarına bir de alt limit uyguluyor. 20 ile 30 YTL arasında değişen bu alt limit yüzünden, 100 YTL’lik bir havalenin, yarıdan fazlasının, 50 YTL’lik havalenin de neredeyse tamamının bankaların kasasına gitmesine yol açıyor. Bankaların 2006 yılı, ikinci yarı yıl Bankacılık ve Hizmet Ücret bedelleri tablosuna da koydurduğu bu yeni komisyon uygulamasına göre, bir başka bankadan gönderilen EFT’lerin hesaplarda en az bir gün bekletilmesi gerekiyor. Aksi taktirde, parayı bekletmeden çeken müşterilerden binde 2 ile binde 3 arasında değişen oranlarda komisyon yansıtılıyor. Şayet, gönderilen EFT’ye komisyon ödemek istenmiyorsa, paranın 24 saat hesapta tutulması gerekiyor.

ÖNCÜ BANKALAR: Şu anda bu uygulamanın öncülüğünü Garanti Bankası, Yapı Kredi ve Fortis yapıyor. Bu 3 bankanın öncülüğünü yaptığı uygulamaya kısa süre içinde diğer bankalarında eklenmesi de bekleniyor. Aynı gün çekilen EFT’ye en fazla komisyonu ise Garanti Bankası yansıtıyor. Garanti Bankası, binde 3 oranında uyguladığı bu oran, 20 YTL’den az olmadığı gibi, 125 YTL’nin de üzerine çıkmıyor. Komisyon oranını binde 2 olarak belirleyen Yapı Kredi de, gelen EFT’nin aynı gün çekilkmesi halinde, komisyon bedelini hesaba en az 20, en fazla da 240 YTL olarak yansıtıyor. Fortis de, Yapı Kredi gibi komisyon oranını binde 2 olarak belirlemiş. Fortis’in bu komisyonu, 20 YTL’nin altında olmuyor, 150 YTL’yi de geçmiyor. Alınan komisyonlar için belirlenen minimum ücretler, EFT’nin geldiği gün çekilen tutar ne olursa olsun, müşterinin en az 20 ile 30 YTL arasında değişen bedelleri ödemesine yol açabiliyor.

-------------------
hurriyet.com.tr
 

Angelo

0
İyinet Üyesi
Katılım
13 Aralık 2004
Mesajlar
9,603
Reaction score
111
Konum
AZ
30 ytl eft gelse, 20 ytl mi odecek bedel yani? Almasaydik.
 

Developer

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Şubat 2006
Mesajlar
2,123
Reaction score
0
Konum
Istanbul
Garanti'nin bu kazı yolma hizmetleri artarak devam ediyor :(
Net'te EFT ücreti 1.2 YTL alıyorlar zaten en pahalı hizmet olsa gerek
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst