İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bankaların Haksız Yere Aldığı Yıllık Kredi Kartı Ücretini Geri Alma(örnek dilekçe)

zaferr02

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Örnek,
"Bankaların haksız yere aldığı yıllık kredi kartı ücretini geri alma" dilekçesi (*)

………………İlçe Hakem Heyeti Başkanlığına (oturduğunuz ilçe kaymakamlığı içinde )

Ben………………Bankasının Kredi(Banka) kart kullanıcısıyım.Banka benden bu güne kadar, ………………….ve ……………….. tarihleri arasında,………………YTL tutarında yıllık kart ücreti tahsil etmiştir.
Ben, bankanın haksız ve yasadışı olarak tahsil ettiği kart ücretlerini,aynı bankanın uyguladığı en yüksek banka faiziyle geri istiyorum.

Hukuki Sebebler:
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6 maddesi “Haksız şartlar” konusunu ele almıştır. “Sözleşmedeki Haksız Şartlar,
“Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.” Şeklinde tanımlanmıştır.

Yine bu maddenin devamında aynen şöyle denilmektedir: “..Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir…”

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi de, yasanın bu maddesine ve bankaların yanlış uygulamalarına dikkat çekerek, özetle aşağıdaki şekilde bir karar vermiştir. Bu karar gazete ve televizyonlarda da yayınlanarak,halka mal olmuştur.

“ Sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin 12 punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir. Davacı, tüketici aleyhine olan ve tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını iddia ve ispat edememiştir.”

Subut Sebepler: Kart ücretinin alındığına ilişkin belgeler,sözleşme vs.

Sonuç ve Talep: Bankanın benden yasa dışı olarak tahsil ettiği …………miktarındaki kart ücretini aynı bankanın uyguladığı en yüksek faiziyle geri istiyorum.Lehime karar verilmesini,mağduriyetimin giderilmesini saygıyla arz ederim.

(*) TTKD avukatları tarafından hazırlanmıştır.Herkes tarafından bedelsiz kullanılabilir.

Adı ve Soyadı
İmza –Tarih:

hasanyildiz84

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Üzerinde durursanız alırsınız arkadaşlar, birkaç banka hariç hepsinden geri aldım şahsi hesaplarım için.
Firma hesapları için işler değişiyor maalesef!

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Bankamatik kartlarında da geçerli değilmi aynı olay ? Ziraat bankasi benden aylık 3.00 TL olmak üzere 3 ayda bir 9.00 TL hesap ücreti kesiyor. Ayrıca şubeye gittiğimde bana kart ücretinin aylık 2.50 olduğunu söylemişlerdi fakat 3.00 TL kesiyorlar.

abasaran

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir süre önce iş bankası da almıştı daha sonra hiç bir işlem yapmadan iki gün sonra geri yatırdılar.

ama bazı bankaların sözleşmelerinde bu kart ücretleri ile ilgili yazılar yazıyor.
ve siz başvuru yaparken imzanızı atıp kabul ediyosunuz.
tabi daha sonra böyle bir hak iddia edemiyorsunuz..

bunlar özellikle hazırlanan profosyonel sözleşmeler..
en ufak noktalamalar, kelime oyunları canınızı yakabilir {{:

aman dikkat.

ayrıca bilgi için teşekkürler @zaferr02

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
emsal teşkil eden davalar var sözleşmede geçsede davayı kaybederler ama işte uraşmak istiyene

zaferr02

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
ben benden talep edilen ücreti bu örnek dilekçeden yazarak vermedim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5