İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Başbakan Benim Diyor Ama, OSMANLI"NIN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Zamanında panama, süveyş, albert, rhine, welland gibi kanalları millet boşuna düşünmüş demekki. Çok akıllı muhalefetleri vardı belliki yapmışlar. Birde merak ettiğim farklı bir konuda vatanını ülkesini çok seven gençlerimizin lozandan hiç haberleri yokmu. Dünyada olan biten bunca dalavereden hiçmi haberi yok çok ilginç doğrusu.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
İlk kimin söylemesi bana göre pek önemli değil, fakat ortada öyle şen şakrak bir projede yok açıkcası ben insanlara birebir etki eden ülkemizin geneline hitap eden (sadece istanbul değil) bir proje olsa daha iyi ses getirir diye düşünüyorum, bu projede sadece biraz ilginç olduğu için bu kadar yankı uyandırdı.

Bu proje eğer olursa maddi açıdan bakarsak sadece geçişler daha ucuz olursa yeni kanala yönelebilir gemiler o bakımdan biraz maddi gelir sağlar turizm de cabası tabiki, sırf bu şehri bu projeden dolayı görmek isteyen turistler olacaktır elbet.

Umarım daha çılgın birebir insanlara hitap eden ve bu kadar maliyet gerektirmeyen projeler kapıdadır.

Ha bu arada bu proje hayata geçerse çalık holding gibi bir anda %12549852 büyüyen kuruluşlarda olacaktır elbet : )

sadeceprn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Zamanında panama, süveyş, albert, rhine, welland gibi kanalları millet boşuna düşünmüş demekki. Çok akıllı muhalefetleri vardı belliki yapmışlar. Birde merak ettiğim farklı bir konuda vatanını ülkesini çok seven gençlerimizin lozandan hiç haberleri yokmu. Dünyada olan biten bunca dalavereden hiçmi haberi yok çok ilginç doğrusu.

Kusura bakma ama o kadar saçma bir mesaj olmuş ki.
Panama kanalı sayesinde gemiler tüm bir kıtayı dolaşmaktan kurtuldular, aynı şekilde Süveyş kanalı sayesinde gemiler Afrikayı dolaşmadan Avrupaya geçebildiler.
Nasıl bir kıyaslamadır bu ya akıl almıyor. Bahsettiğin diğer kanallar da deniz ulaşımı olmayan taicaret merkezlerine deniz taşımacılığı getirmek için yapılmıştır.

Bir yanda dünya ticaretini değiştiren kanallar bir yanda bizim çılgın mı çılgın bir o kadar da gereksiz proje. İstanbul'un zaten aşırı fazla olan nufusunu arttırmaktan ve rant sağlamaktan başka ne işe yarayacak kanal biraz açıklar mısın?

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Proje düşünenin değil uygulayanındır bence.
Bu web dünyasında da böyledir.
Başkasının yapıpta tutturduğu projelere mutlaka içimizde "bu benim aklıma gelmişti ya, bak adam yapmış" diyenler olmuştur.

cankurt07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bence her şey mümkün. St.Petersburg şehrini inşağa ederlerkende deli demişlerdi Potterede deli demişlerdi adam çünkü bataklığın üstüne kurmaya çalıştı ve başardı.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Biz deli demiyoruzki, olmazda demiyoruz.Gereksiz diyoruz ;)

Kanal İstanbul’un artıları

Avrupa Adası oluşacak: Karadeniz ve Marmara ikinci kez birleşecek. Avrupa yakası ada olacak. İki yarımada ve bir adayla içinden deniz geçen tek şehir İstanbul olacak.
Gemi trafiği azalacak: Boğazdan günde geçen 150 gemi ikinci bir güzergah seçeneğine kavuşacak. Rahatlayan Boğaz, su sporları ve diğer etkinliklerle çekim merkezi olacak.
Felaket olasılığı azalacak: Tanker trafiğinin azalmasıyla İstanbul’a büyük zarar verebilecek olan kaza olasılığı da azalacak.
Trafik güvenliği artacak: Doğal alan olan değişken ve ters akıntıları nedeniyle riskli bir geçiş alanı. Teknik arızada kaza olasılığı yüksek. Oysa Kanal İstanbul’da akıntı ve diğer doğal riskler yok.
Boğaz ekolojisi korunacak: Geçen gemilerin pervane seslerinden bıraktıkları atıklara kadar Boğaz’a verdikleri zarar azalacak. Balık ve diğer canlılara baskı azalacak.
Kanal cazibe merkezi olacak: Trakya’da ikinci bir İstanbul Boğazı olacak. Çevresindeki yatırımlarla bölge ekonomisi canlanacak.

Kanal İstanbul’un eksileri

Ekolojik etkisi: Karadeniz ve Marmara’yı ikinci bir kanalla bağlamanın iki deniz açısından nasıl bir etkisi olacağı bilinmiyor.
Trafiği azaltmayabilir: Montrö’ye göre transit gemilerin Boğazları kullanma hakkı kısıtlanamıyor. Türkiye tankerleri yeni kanalı kullanmaya zorlayamaz. Dev yatırım işlevsiz kalabilir.
Kenti boğabilir: Yeni kanalla birlikte kentin en bakir bölgeleri de yapılaşmaya açılacak. Ormanların bulunduğu Kentin Kuzey aksında oluşacak bir yapılaşma zaten nüfus baskısı altındaki kenti boğabilir.
Rant riski: Bölgede oluşacak ekonomik gelişim bölgedeki rant paylaşımını tetikler. Sosyal sorunlar oluşabilir.

Şurada elle tutulur ve kesin bir yararı varmı soruyorum size ???

Belki bilmediğimiz yararı var diyecem boğazlardaki siyasi baskılar azalıcak diyecem o da değil , yani yapılmama ihtimali yapılma ihtimalinden yüksek.Seçim şovu gibi duruyor.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Angelo sen olayı anlayamamışsın. Amaç büyük bir maduriyeti ortadan kaldırmak.Boğaz manzaralı ev sayısı sınırlı. Boğazda villa sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı hiç düşünmüyorsun..

Bi sene önce falan bi haber bültenindeki haberde uçurumun kenarında yaşayan vatandaşlarımızı göstermişlerdi, 5 yaşındaki çocuklar uçurum kenarında oynuyorlar. Haklısın yani, boğaz manzaralı ev isteyen vatandaşlarımız var.. Ama ondan önce başını sokacak normal ev isteyen vatandaşlarımızda var. :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Benim de bir projem var. Ancak çılgın değil ;( Gece düşünürken aklıma geldi. Kanal ile boğazdan geçen yakıt taşıyanlar yüzünden tehlikesini azaltmayı hedefliyoruz. O kadar maaliyete gerek olmadan biz çözüm buldum ki bu fikri de başbakandan aldım diyebiliriz.

Bir boru hattı kursunlar. Boğaz hattı üzerinden geçebilir mesela. Karadeniz'e gelen gemiler yüklerini o boru hattına boşaltsın ve boğazın Marmara çıkışında gemiye aktarsınlar. Hem böylece boğazdan geçme parasıda vermezler sayın petrol şirketleri daha az parada öderler.

Hem oldukça ucuz maliyetli olur hem de riski sıfıra indirmiş oluruz 2023'e beklemeye de gerek kalmaz.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Son derece gereksiz bir harcama olarak görüyorum. Aynı bütçeyi İstanbul'un bozuk yollarına, kaldırımlarına ve çevre düzenlemesine harcasınlar, dört dörtlük çiçek gibi bir İstanbul ortaya çıkar.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Arkadaşlar lütfen uyanalım... Başbakanın yaptığı tek güzel birşey var orda seçim stratejisi. Şimdi seçimlere bir kaç ay kala sizce bunu neden açıkladı diye düşünmüyormusunuz? Düşünmeyenler belli ama bunu başbakan daha önceleri de yaptı. Çünkü bu sene yapılan ösym skandalları ve bunun gibi bir çok ayaklanmaları kafalardan silmek için. Sizce bu hayali proje kaç ay konuşulur hiç düşündünüz mü :) daha neler yapılacağını başbakan bile detaylı bilmezken yarım yalamak anlatırken bu kadar konuşuluyorsa ve medyalar sadece bu olay peşindeyse diğer güncem haberleri geri plana atılmışken :) bir de bu hayali projenin daha da detayları konusulacaktır ki bu bizim burda konusmamızdan bile belli :) en az bu konusma artısıydı eksisiydi derken 1 ay konusurulur. Diğer gündem haberleri milletin gözünde sildirilir. Yahu unutmayınız ve bu siyasi oyunlara gelmeyiniz. Bunlar beyinlerdeki ösym skandallarını unutturmasın ve aklıma şuan gelmeyen birçok şey oldu arka arkaya hatırlayanlar söylesinler... Bunlar millet gözünde bunu da yaptılar hak yediler haksızlık diyenlerin gözleri şimdi hayali bir proje olan şaşalı görünen ama sadece görünen bir projenin üzerinde.. Artık uyanalım...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Benim de bir projem var. Ancak çılgın değil ;( Gece düşünürken aklıma geldi. Kanal ile boğazdan geçen yakıt taşıyanlar yüzünden tehlikesini azaltmayı hedefliyoruz. O kadar maaliyete gerek olmadan biz çözüm buldum ki bu fikri de başbakandan aldım diyebiliriz.

Bir boru hattı kursunlar. Boğaz hattı üzerinden geçebilir mesela. Karadeniz'e gelen gemiler yüklerini o boru hattına boşaltsın ve boğazın Marmara çıkışında gemiye aktarsınlar. Hem böylece boğazdan geçme parasıda vermezler sayın petrol şirketleri daha az parada öderler.

Hem oldukça ucuz maliyetli olur hem de riski sıfıra indirmiş oluruz 2023'e beklemeye de gerek kalmaz.

Vakit ve nakit kaybı olur , boşalt doldur çok zor bir iş.Boru hatları zaten kuruluyor ama buna rağmen deniz taşımacılığı hızlı.

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bilende konusuyor bilmeyende,
yapilsin bakarsin olmus mu olmamis mi o zaman konusursun elde olmayan bir ürün üzerine nasil konusabilirsin ki?
önemli olan proje yapmak degil onu adam gibi yapmak devamliligini saglamak

altavistada bir arama motoruydu googlede arama moturu ama kim altavistayi kullaniyor. google cikip arama motoru yapacagim dediginde var olum yapma diyen densiz yok muydu diye düsünüyorsunuz?

Olmaz denilen projeler vardi,
paradan sifir attmak(yabanciya 1 milyona sakiz aldim dediginde 10 gun guluyordu) ,toki,metrobus,dumansiz hava sahasi,marmaray,hizli tren

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ben projeyi duyunca çok ciddi söylüyorum şaka yapıyorlar sandım. Ülke açlıktan kıvranıyor büyükler ne düşünüyor. Enterasan valla.

ntr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seçim için yapmışmış da falan. Ne yani herkes seçim için bir şeyler yapsın televisyonlara reklam versin de RTE boş mu drsun? Güleyim.:D

Proje Osmanlı'nınmış da RTE çalmışmış da. :D Bu projeye biz daha önce bunu açıklamıştık diyemeyenler bu defa da böyle ...
Projenin benzerler Osmanlı'da yok mu? Tabi ki var. Ama benzerleri. İlham almak diye bir kelime bilmiyor bazı vatandaşlar.
Dün Osmanlı dendiğinde yüzünü öte tarafa çevirenler, bugün "Osmanlı'nın projesi"ne sahip çıkıyorlar. :)

Attım ortaya, İyi geceler.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Biri diyor yapmadan nasıl bilcekler biri diyor

Seçim için yapmışmış da falan. Ne yani herkes seçim için bir şeyler yapsın televisyonlara reklam versin de RTE boş mu drsun? Güleyim.:D

Karar verememiş reklammı yoksa türkiye için projemi.

Cidden böylemi düşünüyorsunuz ?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Konuşmaya ne gerek var, yarın önce bir 150 km'lik kanal, bakın çalışıyor mu, olmazsa geri doldurursunuz hafriyatı biriktirin kıyılarda test aşamasında, doldurması kolay olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5