İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Başbelası MSN Solucanı - omg you naked?

mirturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son günlerde msn listemdeki pek çok kişiden rahatsız edici mesajlar geliyor. Gelen mesajlar sadece bir kişiden gelse arkadaşım bana şaka yapıyor derdim ancak bu mesajlar pek çok kişiden gelince mesajların arkadaşlarımdan gelme ihtimali ortadan kalktı. Gelen linki takip ettiğimde küçük boyutlu (48 Kb) bir ms-dos uygulamasının bilgisayarıma misafir olmaya çalıştığını gözlemledim.

Örnek :

omg you naked? http://www.supershine.nl/img_occ/[email protected]
omg you naked? http://www.uglyjackass.com/phpform/[email protected]

omg-1.png

İşin kötü yanı kullandığım(ız)hiç bir antivirüs programı(NOD32, Norton Antivirüs, Kaspersky, Antivir) bu zararlı uygulamayı tanımlayamadı. Bu dosyayı sadece indirdiyseniz sorun yok ancak uygulamayı çalıştırmayı denedi iseniz işler karışmaya başlamıştır. Artık MSN programınız sizden habersiz bir biçimde MSN kişi listenizdeki pek çok kişiye bu mesajları otomatik olarak göndermeye başlıyor. Dolayısı ile yeni kurbanlar ortaya çıkıyor. Takip eden günlerde bu zararlı uygulamanın sadece MSN ile değil Gtalk uygulaması ile de mesajları ilettiğine arkadaşlarım sayesinde tanık oldum. Pek çok arkadaşımı bu nedenle engellemek zorunda kaldım. Sorunun çözümü için internette araştıma yaparken nihayet çözümü Yahoo üzerinden yapmış olduğum arama üzerinden ulaştığım sitede buldum. Bu adresten öğrendiğime göre bu zararlı uygulamanın adı Backdoor.Win32.IRCBot.aob imiş. Anlatılan yöntemi kurban arkadaşlarımdan birine ait bilgisayarda uyguladım ve sonuç başarılı idi. Bu dertten muzdarip olanlar için yapılması gerekenleri de burada adım adım anlatıyorum.

1 - MSN programınızı tamamı ile kapatın. (System Traybar’dan (Sağ alt kısım) dan kapadığınıza emin olun.)
2 - Buradan registry (.reg) dosyasını bilgisayarınıza indirin.
3 - İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak çalıştırın ve size sorulan “Bu yazılımı çalıştırmak istediğinize emin misiniz?” şekilde sorulan soruya evet diyerek onaylayın.
4 - Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
5 - Bilgisayarınız açıldığında Başlat(Start) / Çalıştır(Run) kısmına tıklayarak karşınıza gelen pencereye “cleanmgr” yazın ve Tamam’a (OK) basın.
6 - “Sürücü Seç” başlıklı bir minik pencere gelince Windows işletim sistemini kurulu olduğu sürücüyü(genelde C: sürücüsüdür) seçiyoruz ve Tamam’a (OK) basıyoruz. “Disk Temizleme” başlıklı bir küçük pencere belirecek ve tarama işlemi başlayacak. Bu işlem uzun sürebilir.
7 - “Disk Temizleme : (C:)” Başlıklı bir pencere gelecek. Bu pencereden sadece aşağıda yazılanları seçin

Geçici Dosyalar (Temporary Files)
Temporary Internet Files (Temporary Internet Files)
Geri Dönüşüm Kutusu (Recycle Bin)

ve Tamam’a (OK) basın.

Tebrikler artık bu baş belasından kurtuldunuz.

NOT: Anlatılan yöntem benim kullanmış olduğum bir yöntem olup başarılı sonuç alınmıştır ancak bunu uygulamak tamamen sizin tercihiniz olup makale yazarı herhangi bir mesuliyet kabul etmemektedir.

Alıntı : Başbelası MSN Solucanı - omg you naked?

djkickass

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benimde bi arkadaşımın başına gelmişti düzelttik ama disk temizleme yapmadık sizinki yeni versionu galba :p

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
evet dün arkadasımdan bana da geldi ben de Virüslü pasaklı kız diye dalga gecmisdim napim kızın bilgisayarında her vüris giriyor bütün açılan konulardaki vürisleri %100 denemisdir :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Benim msndekilerde sazanlamasına yarısı kapmış bu virüsü engellemekten başka çarem kalmadı tının tının başım arıdı

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
başkalarına zarar vermemek için msn açamıyorum
ne kadar şerefsiz bu solucanları yazan insanlar ya
kardeşim çok yakın arkadaşından gelen dosyayı (ki o kişininde böyle bir dosyayı gönderdiğinden haberi yok) kabul etti kafayı yedi bilgisayar
en kötü yanıda solucanın listedeki kişilere sorgusuz sualsiz ben gönderiyormuşum gitmesi

deviL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bir arkadaşımın pc'sinede girmiş 2-3tane antivirüs temizleyemedi, en sonundan engelledim onu. Sildimi silemedimi bilmiyorum, kaynak için sağol

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bence sağdaki profil resmini değiştir o zaman düzelir... Nedense başkalarını rahatsız ederken vurdumduymazız da kendimiz rahatsız olunca veryansın ediyoruz forumlara dadanıyoruz yardım yardım diye ... Üstteki resim siyaha çekilmişte nedense alttaki açık bırakılmış - 40 % ın ölçümünü yapmalısın bir an önce.

Herneyse ... Sanırım ilk mesajında yardım istedin. Bi avast kur yada Spyware doctor ile tarama yaptır sorun kalmaz. Spyware ın MSN tarzı programlar icin koruması da mevcut. ilerisi için önlem olarak kullanabilirsin...

Gemlikli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sistemi güvenli kipten tahmini bulaştığı tarihten 1 hafta geriye almakla çözülüyor. ama bazı virüsler sistem geri yüklemeyide iptal ediyo.

mirturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anlattığım yöntem kesin çözüm oluyor. Formata hiç gerek yok adımları teker teker takip ederseniz sorun ortadan kalkıyor. Tekrardan bulaştırmayı başarırsanız o ayrı konu.

L

lawyerr

Misafir
Msn solucanı you naked...

Arkadaşlar ben deniyorum silemiyorum sistem geri yüklemede iptal olmuş napabilirim

batubilir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Superantispyware programini denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar bende birkaç solucani o silmişti

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5