İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Belçika'da Google'a ceza...

Bulutlar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Belçika adaleti, ülke gazetelerinin haberlerini izinsiz ve karşılık ödemeden yayımlayan internet arama motoru Google aleyhinde açılan davayı sonuçlandırırken, Amerikan şirketine söz konusu haberleri yayımlama yasağı getirdi.

Mahkeme kararına göre, Google, Belçika gazetelerinin haberlerine yer vermeyi sürdürürse bugünden itibaren günde 1 milyon avro tazminat ödeyecek.

Belçika'da basın telif haklarını kontrol eden kurum olan Copiepresse tarafından açılan davada Google "haber hırsızlığı" ile itham edildi. Haber üreticileri ile Amerikan şirketi arasında hiçbir uzlaşma olmadığı belirtildi.

Mahkeme, Google'dan, Belçika gazetelerinden izinsiz aktardığı tüm haber ve fotoğrafları sitelerinden silmesini, bu adli kararı 5 gün süreyle ana sayfasından yayımlamasını istedi.

Kararın bugün geçerlik kazandığı, Google'ın söz konusu haber ve fotoğrafların büyük bölümünü sitelerinden sildiği ancak mahkeme kararına henüz yer vermediği gözlemlendi.

Amerikan şirketinin, uzlaşma aramak amacıyla avukatlar görevlendirdiği, şirketin gerekirse temyize gideceği duyuruldu.

Adli çevreler, Google'ın Fransız ve diğer Avrupa ülkeleri basınının bazı haberlerini de izinsiz aldığını, Belçika kararının örnek teşkil edeceğini, bunun Amerikan şirketini endişelendirdiğini ifade ediyor.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
ne alaka google devri kapanacak şimdi birkac mahkemeyeverilmekle koca şirketmi batıcak bunumu ifade etmeye calışıyorsunuz. ?

redbaron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şaka yapıyoruz trdownload ne celallendin hemen :)
ama anladım kadarıyla aynı davaları diğer ülkelerde açabilir ve bu google için iyi olmayacak

heaven

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google kolay kolay bitecek bir şirket değil...O dava açan yerler bile googleyi sık olarak kullandıklarına eminim :D

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
herşey buradan başlıyor :) http://news.google.com/ ya koskoca google bir haber ajasları ile çalışamıyormu omadı kendi haber ajansını kursun alal :p

aynen katılıyorum gazete davalarına cevap verene kadar googlenin bazı ulkelerde veya her ulkedeki herhangibir haber ajansı ile anlaşıp yerel yeni haberler yayınlaması daha mantıklı olur.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google tamamını değil haberin bir kısmını yayınlıyor öyle değil mi?

bence parası biten gazeteler google ye dava açıyor; Para koparmak için.

yanlız burada kaybedecek olan onlar; nedeni de haberin tamamını ben göremedim haber ilgini çeker de okumak istersen tıkladığında ilgili siteye gönderiyor.

yani bu websitesi olup ta google arama sonuçlarında sitenin bir kısmının gözükmesini istememek gibi birşey. hatta istememek değil google benim sitemi indeksledi diye google ye webmaster olarak dava açmak gibi birşey; google yakında dava açanların hiçbir sonucunu yayınlamadığında kaybeden kim olacak acaba?

Bulutlar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
koskoca google gidip bir kaç haber ajansıyla anlaşıpda neden girişmedi acaba bu haber yayınlama işine.neden böyle bir yol seçti,
beni düşündüren bunlar,sizce nedeni ne olabilir...

eskiden haberlere tıklandığında ilgili siteye gitmiyordu sanırım bu olaylar patlak verince böyle yaptılar...

google yakışmadı sana...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5