İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayar Başında Oturanlar Dikkat [ Tecrübeyle Sabittir ]

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Memurlar, bankacılar, gazeteciler ve diğer büro çalışanları dikkat! Akciğer damarlarının bir kan pıhtısı ile tıkanması sonucu gelişen akciğer embolisi, zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirenleri tehdit ediyor.

Oysa, ani ölümlere bile neden olan hastalık, alınacak basit önlemlerle engellenebiliyor “Benim hayatım bilgisayar başında geçiyor. O gün de büromda yalnızdım ve sabahtan akşama kadar, neredeyse hiç kalkmadan çalışmıştım. Birden göğsüme bir ağrı girdi. Bu hayatımda karşılaştığım en şiddetli, en berbat ağrıydı. Değil ayağa kalkmak, biraz derin nefes almakla bile göğsüme keskin bir bıçak sokuluyordu sanki. Kendimi çok kötü hissediyordum, hareket edemiyordum. Sonra terlemeye ve nefesimin daralmaya başladığını hissettim. Öksürürken kan gelince korkum daha da arttı. Adeta masamın başında yığılıp kalmıştım. Neyse ki tesadüfen büroma uğrayan kız arkadaşım beni hemen hastaneye yetiştirdi de, hayatım kurtulmuş oldu.’’ Bu sözler, 41 yaşındaki İngiliz bilgisayar programcısı Chris Simmons’a ait... Başına gelenler ise zamanlarının çoğunu hiç hareket etmeden geçiren pek çok kişinin de karşılaşabileceği akciğer embolisi, yani akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması. Peki, nedir bu hastalık? Bilgisayar başında oturmakla ilişkisi ne? Korunmak için neler yapılabilir?.. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bilgisayar başında oturanları bekleyen tehlike akciğer embolisi ve tedavi yollarını anlattı: “Akciğer embolisi, akciğer damarlarının bir kan pıhtısı ile tıkanmasına bağlı olarak gelişen bir tablodur. Pıhtının kaynağı çoğu zaman bacakların derin toplardamarlarıdır.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Yaşlılar, şişmanlar, gebeler, doğum kontrol hapı kullanan hanımlar, sigara tiryakileri, varisleri olanlar, kalp hastaları ve yakın zaman önce ameliyat geçirmiş kişilerde pıhtı oluşma riski çok daha yüksektir.”

BACAKLARDAN BAŞLIYOR

Uzun süre hareket etmeden oturmak kan akımının yavaşlamasına ve kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olur. Hem uzun süreli oturmak ve hem de bacakların sarkıtılması toplardamarlardaki kan akımını yavaşlatarak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Bacak damarlarında oluşan pıhtılar buradan koparak akciğer damarlarını tıkarlar ve hastalık gelişir. Hastalığın teşhisi için, akciğer röntgeni, sintigrafi, spiral tomografisi, kanda Ddimer yüksekliği, bacak toplardamar ultrasonografisi gibi yöntemlerden yararlanılır.

ÖLDÜREBİLİR

Akciğer embolisinin belirtileri tıkanan akciğer damarının büyüklüğüne göre değişir. Pıhtı çok büyük ise kişi aniden fenalaşıp daha ne olduğu anlaşılamadan ölebilir. Daha küçük pıhtılar, ani başlayan nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, öksürükle kan tükürülmesi, çarpıntı, ateş, sıkıntı hissi... gibi değişik bulgulara neden olurlar.

teneke

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu durum önemli ara sıra hareket etmek lazım günde nerden baksan 8 saat koltuk basındayım sonumuz ne olucak bakalım

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5