İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayar calisma sorunu yardım..

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
PC'm ile alakalı bir sorunu anlatacagım, konuya hakim arkadaşımız varsa ilgilenirse sevinirim;
Bilgisayarımı açtıgımda, calismiyor. Elektrik gelip gidiyor kasa calisiyormuş gibi yapsada monitör'e görüntü gelmiyor ışığı yanıp sönüyor. Ilk zamanlar sadece sabahları yapiyordu, normal calistigi zaman sorun olmuyordu fakat aksam kapatıp sabah tekrar acmak istedigimde yine bahsettigim şekilde elektrik sanki voltaj düşüyormuş gibi gidiyordu. Takır tukur sesler geliyor bu arıza olurken kasa'dan. Bilgisayarcı ram ilavesi ile giderilebilecegini söyledi ama kesin birşey söylemedigi için direk 50$ verip ram almaya yanaşmadım.
Sizce sorun ne olabilir ? Fikri olan varsa, yardımcı olursa sevinirim.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Power Supply,RAM veya Ekran Kartı..Muhtemelen bunların birinde sorun var..İşlemcide de sorun olabilir ama yukarıdaki üç şık daha ağır basıyor bence..

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Power yeni değişti, benzer bir sebepten dolayı.. Ekran kartı'da düşük bir ihtimal sanırım ram problem gerçekten..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Şebeke ile akalali olabilir UPS ile deneme yapabilirmisin?

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Aynı sorunu 3-4 yıl önce bende yaşamıştım sorun Ekran kartı sorununuz ekran kartınızı degiştirmek mantıklı olanı ancak önerecegim daha öncesinde elinizde eski bir ekran kartı var ise bununla test etmeniz zira buradaki paylaşımımız PC nizi görmeden yapılmakta kesin sonuça PC ye müdahale ile mümkün olacaktır.

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Sorun cok acaip zaten bilgisayarcı görmesine rağmen ram olabilir sanırım diyor :( hala cözmüş değilim sorunu. Ekran kartı ve ram üzerinde yoğunlaşıyorum..

greyfurt

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
PC'm ile alakalı bir sorunu anlatacagım, konuya hakim arkadaşımız varsa ilgilenirse sevinirim;
Bilgisayarımı açtıgımda, calismiyor. Elektrik gelip gidiyor kasa calisiyormuş gibi yapsada monitör'e görüntü gelmiyor ışığı yanıp sönüyor. Ilk zamanlar sadece sabahları yapiyordu, normal calistigi zaman sorun olmuyordu fakat aksam kapatıp sabah tekrar acmak istedigimde yine bahsettigim şekilde elektrik sanki voltaj düşüyormuş gibi gidiyordu. Takır tukur sesler geliyor bu arıza olurken kasa'dan. Bilgisayarcı ram ilavesi ile giderilebilecegini söyledi ama kesin birşey söylemedigi için direk 50$ verip ram almaya yanaşmadım.
Sizce sorun ne olabilir ? Fikri olan varsa, yardımcı olursa sevinirim.

sorun kesin olarak ram dir veya ekran kartıdır büyük ihtimal ama şöle bir olasılıklı mümkün bilgisayarın çalışması için gereken minimum donanımdan biri eksik veya bozuk olursa bu dediğiniz şey olabilir ekran kartı öle kolay kolay sorun verebilecek birşey değil büyük bir ihtimalle ram dan kaynaklanıyor öncelikle yapmanız gereken ilk şey kasayı açıp ram i çıkartıp başka bi slota takmak olacaktır....... buda sonuç getirmez ise yeni ram almadan önce bir arkadaşını pc si size yardımcı olacaktır .. arkadaşınızın ram i ile deneyin sorun düzelmez ise ekran kartınıda deneyin yine çözülmez ise artık sizden çıkar artık bir profesyonelin bakması gerekir diye düşünüyorum....

Dipnot:
Bilgisayar konusunda birazcık bilginiz varsa kasanızı baştan ağaşıya temizlemenizi ve fan yönlerini kontrol etmenizi öneririm ( kasada kaç fan var )
Umarım yardımım olmuştur..

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Sorun ekran kartı diye düşünüyorum. Ram bellek arızalı olsa kasadan kayış sesi tarzında acayip sesler geliyor... Ama ekran kartı arıza yaptığında görüntü olmaması dışında hiçbir etki olmuyor.

greyfurt

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Sorun ekran kartı diye düşünüyorum. Ram bellek arızalı olsa kasadan kayış sesi tarzında acayip sesler geliyor... Ama ekran kartı arıza yaptığında görüntü olmaması dışında hiçbir etki olmuyor.

kasa içindeki mini speaker takılı değilse hiçbir ses gelmeyecektir

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Dipnot: Bilgisayar konusunda birazcık bilginiz varsa kasanızı baştan ağaşıya temizlemenizi ve fan yönlerini kontrol etmenizi öneririm ( kasada kaç fan var )
Umarım yardımım olmuştur..

PC hayatının en temiz dönemini geçiriyor son 2 aydır ;) Ram'in yerini değiştirdim, eskiden aciliyordu simdi hiç açılmaz oldu :( eski yerine taktım yine tık yok.. Elektrik gelmiyormuş gibi oluyor cok kısa geliyor tık diye bir ses sonra kesiliyor.. Ram takviyesi yapacagım kısa sürede yakınlarda oturan arkadaşımda yokki deneme yapayım, neyse 512'i 1024 yapalım zararı olmaz sorunu cözmesede ilave olmuş olur artık napalım :)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ram takviyesi ile uzaktan yakindan alakasi yok, sebekenizde veya powersupply
de sorun olma ihtimali cok yuksek. Ayrica ram i yer degistirken bozmus olabilirsiniz. Bilgisayarin icerisinde acik parcalarla ugrasirken kesinlikle statik elektrik bandi kullanmaniz gerekir. Hali uzerinde yururken bile uzerinizde surtunme ile olusan elektrik elinizden flashrom, prom ve buna benzer companentlere sicrar ve onlari aninda bozar. Cogu zaman bozuldugunu bile anlamazsiniz anormal sorunlar cikarmasina neden olur.

1- Elektrik hattinda sorun olmadigina emin olun.(en guvenlisi UPS kullanmak)
2- Power supply yeni dahi olsa duzgun calistigina emin olun. (Piyasada 10 YTL yede hurda power supply var.)
2- Anakart uzerindeki hata sinyallierini ses seklinde ileten yuvarlak zil bazirinin takili olduguna emin olun. (Ram, ekran karti ve bazi anakartlarda CPU nunda duzgun takilmadigini veya calismadigini ses sinyalleri veya uyarli ledleri ile anlariz.)
3- Ses sinyalleri aliyorsaniz bu BIP seslerinin uzunlugunu ve durup tekrar baslama seklini bize izah edin. (1 uzun bip 3 kisa bip ve 2 saniye sessizlik gibi)

Ses almiyorsaniz ve hic acmiyorsa POWER SUPPLY veya CPU bozulmus olabilir.
Kolay gelsin.

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Power supply'de sorun varmış :) Kavuştum pc'me post atan herkese + Rep sevinç rep'leri bunlar :p
Teşekkürler ilginize..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5