İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

-- Bilgisayar & Gümrük Meselesi --

Y

YaraMaZzz

Misafir
Yurt dışından bilgisayar oyunu gibi küçük şeyler getirtmiştim sorun olmuyor bildiğimiz gibi.(postane paketlerin üzerine kırmızı bir damga vuruyor "gümrükten bağışıktır" yazılı.Ve ben bi büyüğüm söylemese otomobil falan getirtsem de kendi fiyatından başka bir para ödemeyeceğimi sanıyordum öyle değilmiş. :cool:

Şimdi ben yurtdışından şöyle 2000-3000 dolarlık bir bilgisayar getirtsem gümrüğe takılır mı?

Takılırsa ne kadar artı ücret ödemek gerekir?

Bi de şunu merak ediyorum;şimdi ben sanal kartla falan ödedim bilgisayarın parasını diyelim.Sonra paketlediler kargoya verdiler mesela Amerika diyelim.Bu Türkiye'deki bir kuryeye mesela ups'ye ya da postaneye geliyor sonra bunlar eve bilgisayarı getirdiğinde mi gümrük parası ödenecek yoksa geldiği yere çağrılıp gerekirse başka bir şehre gitmek gerekebilir mi ?

Nasıl olur bu iş arkadaşlar? Gerçekten çok önemsiyorum bu konuyu !!!!

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Türkiye'de ne kadarsa o kadar ödersin, belkide daha fazlasını. 2, 3 bin dolarlık bir mal elbette gümrüğe takılır.

Y

YaraMaZzz

Misafir
peki gümrükten alamama sorunu olabilir mi? yani o parayı da ödersem yine pürüz çıkar mı?

Y

YaraMaZzz

Misafir
Öyleyse Türkiye'yle hemen hemen aynı fiyata geliyorsa ama Türkiye'de bulamıyorsam başka bir ülkeden bilgisayar almamın sakıncası yok mu demek oluyor bu?

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Evet, yok. Ama Türkiye'de olmayan bir malı ülkeye sokmanda ne gibi bir prosedür izlerler bilmiyorum. Yinede, sokarsın. $$ varsa sorun yok. :)

T

tahtakale

Misafir
Bu işler o kadar kolay değil. Gelen ürün yedek parça adı altında olmayacağı için kafadan ilk önce muayene için bekleyecek.Muayene sonucunda, Türkiye şartlarına uygun bir mal olduğuna kanaat getirirlerse, işlemlerini başlatacaklar.
Senin bilgisayarı teslim alma süren bayağı bir zaman alır.Hızlandırmak için gümrük memurlarından yardım(!) talep edersin :D

Y

YaraMaZzz

Misafir
Bana yardım edebilecek gümrük memuru var mııııı???? Varsa bir adım öne :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5