İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

bilgisayar ne kadar elektrik yakar?

K

kahkaha

Misafir
bilen var mı arkadaşlar, mesela tam gün açık kalsa kaç paralık elektrik yakar? işlemcinin kullanılıyor olması falan ne kadar etkiler?

bedavaonline

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
re:

Konu cevap bulsun :)

Şimdi benim sistemim wattmetreyle yaptığım ölçümlerde şöyle çıktı:
Monitor: 85Watt (monitöre göre değişir)
Bilgisayar: 160 Watt (sisteme göre değişir)
Toplam: 245 watt.
Sistem 24 saat çalışsa,
245(watt)*24(saat)=5880watt yapar.
Şimdi bunu kilowata çevirelim:
5880/1000=5,88 kw yapar. 1 kw elektrik 128.000tl dersek
5,88kw*128.000tl=752.640 tl yapar.(24 saat'te)
752.640*30gün=22.579.200 kdv ve diğer ıvır zıvırlar hariç!

Böylece bu konuyuda aydınlattık
icon3.gif

bedavaonline

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
re:

Buzdolabını buraya dahil edemeyiz çünki sürekli çalışmıyor!Termostat ayarına göre belirli sürelerde çalışıyor.Zaten onun hesaplaması hp (horse power) üstünden yapılıyor.
Dediğim gibi; Bir sistemin ne kadar elektrik harcadığını öğrenebilmek için o sistemin kaç watt elektrik harcadığını bilmek gerekiyor.Bir çok elektrikli aygıtın arkasında watt'ları yazmaktadır. Bilgisayarda ise sistemin durumuna göre çekilen güç değişiyor.Mesela bende 300watt power supply var ama bilgisayarım 300 watt çekmiyor tabii ki :) Çekmeye kalkarsa da yeni bir power supply'e ihtiyacım olacak demektir.
Sevgiler...

Dip Not: Unutmayın ki, analog elektrik sayaçlarının hepsi aynı performans ta çalışmaz! (Fazla da yazabilir, az da)

Z

zodiacx_18

Misafir
kasa bir tv elerktriği yakar.monitörde aynı yakar.kısaca iki tv yakar

E

esser

Misafir
Arkadaslar bende butun ev aletleri ve bilgisayar calısıyor saatlerce 25-30 ml ancak geliyor hesaplarda bir sorun olmasın

bozoerkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben burda yazılanlara katılıyorum ben 1 ay içinde bilgisayar 200 kw elektrik yakmış yani çok kötü olsu ben bilgisayar çok lektrik yakmaz diyordum ama bu sayede yanılmış oldum

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5