İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayara yakın dillerin web sitelerinde kullanımı nasıl gerçekleşir

Utip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web sitemde özellikle json dosyalarının kaydı ve okunması için "diğer" diyebileceğimiz dilleri kullanmak istiyorum ama nasıl olduğunu bilmiyorum. PHP kullanıyorum dosyanın bütün bütüne tamamını okuyor, parça parça okuyabilmek ve parçalar halinde dosyaya yazabileceğim bir çok dil olmasına rağmen bunların da web sitelerinde nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Diğer bir dili fonksiyon olarak kullanabiliyor muyum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Antika

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
veriyi dosyaya değilde db'e json formatında encode ederek yazdırırsan senin için daha kolay olur hem dosyalarla boğuşmamış olursun

Utip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Db konusunda kendisini geliştirmek isteyen biri için, dosyalarla boğuşmaktan korkmak niyetinde değilim de. Json zaten bir db bunu birde başka db'nin içine atıp ben değilde bilgisayar mı boğuşsun diyorsun ? Pratik bir yöntem, dosyaların arasına, bütün dosyayı okumak zorunda kalmadan bir yöntem bulamazsam tercih ederim. Yardım için teşekkür ederim. Peki :) C++ yada pascal webde nasıl kullanılır bilen var mı ?

Antika

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
dosyanın boyutu büyüdükçe daha çok boğuşacaktır makina, ayrıca json'a db derken bence yanılıyosun json.org'daki ilk paragrafa veya buraya bi göz at derim, diğer türlü dosyanın tamamını okumadan dosya üzerinde işlem yapılabilen bir yöntemi bende merak ettim şimdi

Utip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sql'in boyutu büyüdüğünde de boğulur. Json yanlış anımsamıyorsam, oracle ile java'nın kaynaşması sonrası çıktı. Veri tabanı olarak kullanılabilir bir çok özelliğe sahip, hatta verimli kullanılabilirse mysql ile kıyaslanabileceğini zannetmiyorum. İlk verdiğin linkte ilk paragrafın sonunu da okursan, programlama dilleri arasında geçiş için kullanılabileceğinden de bahseder. Wiki'nin ingilizcesinde "Document-oriented_database" diye bir bakarsan, database sistemlerinin sadece hazır sistemler olmadığını da görebilirsin. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, database işlemleri sırasında birden fazla aynı tarz veri bazen yük yaratır (örneğin çocuklarınızın isimleri) bu gibi bir durumda, "sql" tarzında tablonun içinde ya bir kaç tane kısım açman gerekir (açtığından fazla çocuk olabilir) yada yeni bir tablo açıp bunlar için yedek işleri görmesini sağlaman gerekir...

Kısaca standart sql yapılar özellikle sıralama algoritmalarını geliştirerek, dosya sistemli db yapılarına fark atmışlardı. Oluşturulan db sistemi çok kısıtılı lakin performanslıydı, günümüzde yeniden dosya sistemine dönüşün mantıklı olduğunu düşünen bir çok programcı var. Dosya sistemi olarak ta, json'un yapısı gayet işlevsel görünüyor. Bu arada hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim, dosya ile db yapmayı tam anlamı ile kıvıramadığında, sql çok daha verimli, hızlı çalışır. İyi bir dosya db sistemi ise sql ile kıyaslanamaz bile...

Şimdi sorduğum soruyu boğduğun için teşekkür ederim. Umarım biri çıkar da, "C++ yada pascal webde nasıl kullanılır bilen var mı ?" sorumu cevaplar...

Utip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birde "dosyanın tamamını okumadan dosya üzerinde işlem yapılabilen bir yöntemi bende merak ettim şimdi" demişsin. C++ dosya tanıdığında sadece hdd üzerindeki yerini alır, dosyadan 1KB oku dediğinde sadece 1KB okur, 1 Byte oku dersen sadece 1 Byte okur. Okuduğu yerin Hdd üzerinde kaçıncı sektörde olduğunu hatırlar, sonra devamındakileri oku dersen, o sektörden devam eder verileri okumaya. Çünkü bilgisayara yakın bir dildir. İşletim sistemi kardeşim bu dosyayı bana ver demez, dosyanın hdd üzerindeki yerini ister vs vs. Ayrıntıya boğmayayım. Dosyayı tanıtırsın programa, istediğin kadar veriyi okutursun (hassas olmak için byte byte bile okutabilirsin) tam oraya, oradaki bilgilerin üstüne insert tuşu basılı yada değilmiş gibi yazar, sonrada kapatırsın dosyayı. Tamamı ile işin olmaz. Ama bu işleri işletim sisteminin üstünde yaparsın. Peki benim asıl sorum olan, webde bunu nasıl yaparsın onu bende bilmiyorum...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5