İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayarda uzun durmakla oluşan bel ağrıları

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Konuyu 1. sınıfta olduğum zamanlarda forumun birinde açmıştım, epeyi arkadaş bu konudan müzdarip bunu biliyorum. Fizik tedavi bölümünde okumam sebebiyle bazı konularda size yardımcı olmak istiyorum.

Bilgisayarda uzun süre duranlar için bel ağrıları mutlaka bir süre içerisinde seyreder. Bunu bir kaç egzersiz tedavisi ile veya da evde yapabileceğiniz uygulamalarla (basitçe) azaltabiliriz.

Önemli: Bu konu için doktor tavsiyesi almak en mantıklısı.

Yani şöyle diyorum. Bilgisayarda oturuyorsunuz ve belinizin, boynunuzun tutulduğunu veya da değişik ağrılar yaşadığınızı düşünüyorsanız;

- Belinizi dik pozisyonda tutmaya dikkat edin. Eğilmeyin, bükülmeyin. Ekran ile aranızdaki derece daima 90 olsun.
- Sigara içiyorsunuz ve pencereyi açık tutuyorsunuz. Pencere açık ne oluyor? Belinize soğuk vuruyor ve ağrı dereceniz 2 katına çıkıyor. Ya sigara içmeyin ya pencereyi açmayın ya da bilgisayarda oturmayın :p
- Bilgisayarda oturma süreniz bir oturuşta maksimum 30~ dakika olsun. Bu süre bittiğinde ayağa kalkarkan hızlı kalkmayın. Özellikle rahatlamak amacıyla belinizi ve boynunuzu çıtlatmayın, çıtlatırsanız bile bunu uzun süre durduktan sonra yapmayın. İlk olarak kaslarınızı gerin daha sonra çıtlatacaksanız çıtlatın.
- En önemlisi soğuk dedik, sıcakta bi okadar önemli. Çünkü terlediğimiz zaman belimiz ve boynumuzdaki kaslar gevşediği için ufak bir soğuk aldığınızda ağrılarınız müthiş derecede artacaktır. Yani soğuk ve sıcak dengesi çok önemli.

Tavsiyeler bununla sınırlı değil değişik sorularınıza göre tavsiyelerde bulunabilirim. Ben doktor değilim şunu yapın bunu yapın dediğimde sadece tavsiye olarak algılayın bunu. Sonuçta Fizik tedavi okuyorum ve staj zamanlarımda günde 10 tane hasta aldığım oluyor. Hani bir bakıma bu konulara haşır neşirim.

Aklıma gelmişken şunu da yazayim. Hotpack uygulaması dediğimiz (sıcak havlu uygulamasını) anlatabilirim size. Bu fizik tedavinin olmazsa olmazıdır :)

Yardımım olabilirse ne mutlu bana. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin..

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
- Sigara içiyorsunuz ve pencereyi açık tutuyorsunuz. Pencere açık ne oluyor? Belinize soğuk vuruyor ve ağrı dereceniz 2 katına çıkıyor. Ya sigara içmeyin ya pencereyi açmayın ya da bilgisayarda oturmayın :p

bunlar olacak powerfm arkadan çalacak kendini kaptıracaksın kodlamaya yoksa işler nasıl yürüyecek :)

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
bunlar olacak powerfm arkadan çalacak kendini kaptıracaksın kodlamaya yoksa işler nasıl yürüyecek :)

benim gibi bel fıtığı olmuş birisi ve sonra fizik tedavi okuyan birisi söylüyor valla dikkate alın, kodun filan bunun yanında önemi yok. Sağlık gidince hiçbirşey olmuyor ne kod nede başka bişey :eek:

Hani hiç yapmayın demiyorum ya, öyle bi fantaziniz varsa arada bi yapın :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Her ne kadar söylenenler doğru olsada bunu hayata geçirmek çok zor. Örneğin bi kaç gündür sıkı bir 3d projeye gömüldüm. Yarım saatte bir ayağa kalkmayı boşver uyumaya bile vaktim olmuyor :)
Bence bu durumda en mühimi kullandığımız koltuk ve masamız.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bence de en önemlisi kullandığınız masa ve koltuktur.

Tavsiyeler için teşekkür ederiz Onur.

Birde ben şeyi duymuştum boyun ile alakalı. Arada sırada sağa sola, öne arkaya ve daha sonra kendi etrafında çok fazla kasmadan döndürmek. Kireçlenmeye karşı faydası çokmuş.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hotpack veya sicaklastiran kremler, veyahut Bengay gibi krem tedaviler ile ilgili bilgiler verirsen sevinirim. Bu dertten muzdaribim, spa sicak su, sauna ya da evde isitilip sirta konulan ozel torbalardan kullaniyorum. Ama ara ara geliyor ve 2-3 hafta devam ediyor bel agrilarim ozellikle stresli donemlerde.

İzleSinemaDizi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu konuyu dile getirmen çok güzel teşkkür ediyorum ben doktora gittim tomografiye bile girdim sonuç sadece oturuş bozukluğu çıktı ve hala sırtımdaki ağrılar geçmiyor

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Her ne kadar söylenenler doğru olsada bunu hayata geçirmek çok zor. Örneğin bi kaç gündür sıkı bir 3d projeye gömüldüm. Yarım saatte bir ayağa kalkmayı boşver uyumaya bile vaktim olmuyor :)
Bence bu durumda en mühimi kullandığımız koltuk ve masamız.

Bence de en önemlisi kullandığınız masa ve koltuktur.

Tavsiyeler için teşekkür ederiz Onur.

Birde ben şeyi duymuştum boyun ile alakalı. Arada sırada sağa sola, öne arkaya ve daha sonra kendi etrafında çok fazla kasmadan döndürmek. Kireçlenmeye karşı faydası çokmuş.

Ben koltuk ve masanın etkisini unutmuşum yazarken, bir blog havasında yazdığım için.. yagmayok ve Darkart'ın da söylediği gibi oturduğunuz sandalye yani koltuk çok ama çok önemlidir. Uygulanmayacak yine biliyorum ama Sağlığınız için ortopedik koltuk kullanın..

Hotpack veya sicaklastiran kremler, veyahut Bengay gibi krem tedaviler ile ilgili bilgiler verirsen sevinirim. Bu dertten muzdaribim, spa sicak su, sauna ya da evde isitilip sirta konulan ozel torbalardan kullaniyorum. Ama ara ara geliyor ve 2-3 hafta devam ediyor bel agrilarim ozellikle stresli donemlerde.

Sıcaklaştıran kremlerden kastın içerisinde Slikon dioksit maddesi bulunan hotpack uygulamasıysa eğer bu konu hakkında bilgim var ama krem tedavisini biz sadece firiction yani kas tendonlarını aradığımızda veya masajda kullanıyoruz. Hotpack uygulamasından bahsedecek olursam birazcık bu ürün klasik havlu uygulamasıdır. Gelişmiş Eczanelerden de alabileceğiniz hotpack'i kaynar suya koyup 20 dakika kadar bekliyorsunuz. Sıvının sıcaklığı hotpack içerisinde bulunan silikon dioksit maddesine giriyor ve sıcağı en az 30 dakika içerisinde hazmedebiliyor.

Kullanışı şu şekilde; Hotpack'i sudan çıkarıp 2 temiz havluya sarıyoruz. Vücüdunuzu ıslatmayacak şekilde günde 20 dakika uyguluyoruz. Yani klasik sıcak tedavisini bu şekilde yapıyoruz, 20 dakika aynı sıcaklık belimizde kalmış oluyor.

Hotpack uygulaması, Bel bölgesine, boyun bölgesine,bacak ve el bölgelerine uygulanabilir.

Ekstra: Coldpack yani soğuk uygulamalar akut dönemdeki rahatsızlıklarınızda kullanılır. Yani eğer hemen oluşmuş bir şişlik veya bir ağrı ise bunun üzerine hotpack değil coldpack yani buzlu havlu uygulaması yapmalısınız.

bu konuyu dile getirmen çok güzel teşkkür ediyorum ben doktora gittim tomografiye bile girdim sonuç sadece oturuş bozukluğu çıktı ve hala sırtımdaki ağrılar geçmiyor

Oturuş bozukluğuna sadece diyorsun ama oturuş bozukluğu Skolyoz'a, lordoz'a ve bel fıtığına neden olabilir. Bence bu son üçünden daha tehlikeli bir durumdur çünkü teşhisi tam net koyulamaz..

Egzersiz tedavisi aldınız mı oturuş bozukluğunda? Yoksa sadece oturmanızı düzeltin mi dediler ben merak ettim?

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
bel değilde sırtım ağırıyor benim anı şeymi acaba:eek:

Sırt veya bel, uzun süre bilgisayar başında hareketsiz duruyorsan büyük bir ihtimal sebebi bel veya boyun fıtığı başlangıcıdır..

Bunun için bir doktor'a gitmekte fayda var, çok nadir olarak görülen Ankilozan spondilot bile olabilir Allah korusun, üşenme, erinme bir doktor'a git derim ben..

Sabah ağrısı var mı sırtında?

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ankilozan spondilit miş :p

Neyseki çoğu belirtisi yok ama uzun zamandır bırak hareket etmeyi ağaç gibiyim bişiler var doğru gitmeyen vücuttada umarım çıkmaz, biraz daha dayanır vücut :(

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Ankilozan spondilit miş :p

Neyseki çoğu belirtisi yok ama uzun zamandır bırak hareket etmeyi ağaç gibiyim bişiler var doğru gitmeyen vücuttada umarım çıkmaz, biraz daha dayanır vücut :(

:p Ankilozan hastaları diye ayırıyoruz spondilit tarafına biraz uzak kalmışım galiba :D

Bence doktor'a uğra bak..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5