İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayarımı hızlandırmak istiyorum

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
“Bilgisayarımı hızlandırmak istiyorum, nasıl yapacağım?” diyenler için “YAPILMASI GEREKENLER” listesi oluşturdum.

Bu listeyi takip ederek, bilgisayar hızınızı en az % 50 oranında hızlandırabilirsiniz.

Hadi başlayalım:

1- Kullanmadığınız programları kaldırın

Uzun süreli bilgisayar kullanımlarında bir çok gereksiz program kurulmuş olabilir. Özellikle ev bilgisayarlarında bu problem daha sık görülür. hızlandırma işlemine bu programları kaldırarak başlayabilirsiniz.
Bu işlemi denetim masasından halledebilirsiniz. Ama ben size You Uninstaller programını tavsiye ediyorum. Bu program, sadece istediğiniz programı kaldırmakla yetinmiyor, aynı zamanda kayıt verileri vs. de siliyor. You Uninstaller indir.

2- Disk temizleme

Geldik ikinci aşamaya. Bu aşamada disklerimizde bulunan gereksiz verileri temizleyeceğiz. bunun için herhangi bir program kurmaya gerek yok. Windowsun kendisinde var olan işlev kafi geliyor. Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Temizleme yolunu takip ederek bu işleve ulaşabilirsiniz. Sizden bir sürücü seçmenizi isteyecek (C:). Seçtikten sonra bu sürüyücü tarayıp, gereksiz verilerin bir raporu karşınıza gelecek. İsteklerinize göre karşınıza gelecek seçeneklerin yanındaki kutucuklara bir tik attıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

images

3- Adware’leri dağıtın

Bilgisayarınızı yavaşlatan etmenlerden biri de Adware’dir. Pratikte virüsler kadar tehlike arz etmeyen Adware’nin temel hedefi farklı web sitelerinin ve ürünlerin reklamını yapmaktır. Bu Adware’ler, sadece reklam yapmakla kalmaz, işlemcinizden ve belleğinizden daha az performans almanıza neden olurken, diskinizde de gereksiz yer kaplarlar.
Maalesef Windows’daki hemen hiçbir araç Adware’leri temizlemek için bir imkan sunmuyor. Bu yüzden program indirmek zorunda kalacağız.
Benim tavsiyem Ad-Aware programı. Boyutu 120 MB. İndirmek için tıklayınız.

4- Disk Birleştirme

Eğer bilgisayarınızda bir dosyayı açarken çok fazla bekliyorsanız, diskinizi birleştirmenizi öneriyorum. Bunun için Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Birleştirme‘yi seçin. Burada karşınıza gelecek sürücüleri seçerek birleştirme işlemini (defragmentation) gerçekleştirebilirsiniz.

disk-birlec59ftirme.png

5- Virüs Taraması

Bilgisayarınızda mutlaka bir anti-virüs programı bulunmalıdır. Yok ise temin ediniz. Var ise hemen bilgisayarınızı tarattırınız. Bilgisayarınızı hangi sıklıkla taratmanız gerektiği cevabı size ait, interneti hangi sıklıkla kullanıyorsanız, o kadar tarattırın.

6- Başlangıçtaki programları kaldırma

Bilgisayarmızı başlattığımız zaman, otomatik olarak kendiliğinden başlayan programlar vardır. Bu programlar tabiki Windows tarafından tanımlanmaktadır. Yani istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz
icon_smile.gif

Bilgisayarı açtığınız zaman başlamasını istemediğiniz programları System Configuration ayarlarından kaldıracağız.

(XP için) Başlat/Çalıştır‘a girince çıkan kutucuğa – (Win7 için) Başlat tıkladıktan sonra Program ve dosyaları ara yazan kutucuğa ve msconfig yazın. Açılan pencereden Başlangıç’ (Startup) sekmesine gidin. Karşınıza Windows açılırken yüklenen programların bir listesini göreceksiniz. Burada gereksiz olan programların kutucuklarındaki işareti kaldırarak Tamam butonuna basın. Bu işlemin ardından Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir. Bilgisayarınız tekrar açıldığında artık elediğiniz programlar Windows başlarken yüklenmeyecektir.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızdaki ciddi hız artışını farkedeceksiniz.

Bu konudaki sorularınızı sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorarak cevap alabilirsiniz.

Sevgilerle.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bunlar bir yere kadar etkili. Bunları ne kadar yaparsanız yapın bi süre sonra kayıt defteri, önbellek vs. şişiyor.

Bilgisayarınızın hızlı olmasının en önemli yolu adam gibi sisteme sahip olması lazım.

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Bunlar bir yere kadar etkili. Bunları ne kadar yaparsanız yapın bi süre sonra kayıt defteri, önbellek vs. şişiyor.

Bilgisayarınızın hızlı olmasının en önemli yolu adam gibi sisteme sahip olması lazım.

konuyu geliştirmek adına örnek verirseniz sevinirim. :harika:

Mesela adam gibi sistem derken, nasıl bir sistemi kastediyorsunuz?

cilginsolist

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10

Bende arkadasin sordugu soruyu soruyorum size konuyu acin biraz ozamanda faydalanalim..

eneess

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Bu gün Windows 7 kuruyorum.Daha hızlı diyorlar bakıp göreceğiz.

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
@eneess

Eskiden XP değişmem diyordum. Win7 kurdum sonra, şimdi bunu dğişmem diyorum.

Emin ol pişman olmayacaksın.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bende arkadasin sordugu soruyu soruyorum size konuyu acin biraz ozamanda faydalanalim..

O kadar özel birşey değil.

amd phenom II x6
hd 6990x2 (cf) hatta x3 :D
8gb ddr3 ram
1tb sata 3 hdd

veya o kadar param yok diyenlere

amd phenom II x4
hd 5700 serisi ekran kartı
4gb ddr 3 ram
500 gb sata 2 hdd

gayet adam gibi dehşet bir sistem örneğidir. Zaten bunların altındaki her sistemde hızlandırmak için yok diski birleştireyim yok kayıt defteri temizleyeyim dersiniz mecbur.

Bu arada ilk başta yazdığım 6 çekirdekli sistem hayalim olan sistemdir:D Tabi bide yanına led monitör eklersek. :p

Ekleme:
konuyu geliştirmek adına örnek verirseniz sevinirim. :harika:

Mesela adam gibi sistem derken, nasıl bir sistemi kastediyorsunuz?

Sistem istedin yazdık neden dalga diye -rep verdinki?
Ben dalga geçmiyorum. Gidip 512 rame falan w7 kuruyosunuz sonra sistem hızlandırmayla kafayı bozuyosunuz. Ortada sistemmi var hızlansın:D

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ben de ciddi bir şey yazacaksın sandım.

Adam senin verdiğin bu özelliklere sahip bilgisayarı nasıl alacak.

Kaldı ki, şu anda ülkemizdeki bilgisayar sahiplerinin çoğunun evlerindeki Pcler senin verdiğin özelliklerin yarısı bile etmiyor.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ben de ciddi bir şey yazacaksın sandım.

Adam senin verdiğin bu özelliklere sahip bilgisayarı nasıl alacak.

Kaldı ki, şu anda ülkemizdeki bilgisayar sahiplerinin çoğunun evlerindeki Pcler senin verdiğin özelliklerin yarısı bile etmiyor.

Ben ciddi yazdım zaten. Bilgisayar donanımı konusunda laubaliliği sevmem ve şaka yapmam ki pc sistemleri benim hayatımdır zaten. Adam gibi sistem nedir diye sordunuz bende yazdım. Heralde çift çekirdek, 2gb ram hd 4800 ekran kartına süper sistem diyecek kadar cahil değilim.

Senin için bu sistemlere ulaşmak hayal olabilir ama bu tip sistemlere sahip milyonlar var bu ülkede.

Sizin yapmak istediğiniz şey murat 131i bugatti gibi hızlandırmak. Bu hayallerle yaşamaya devam edin siz o zaman.

Ayrıca söylediğim sistemleri almak bir hayal değil ve bu özelliklerdeki bilgisayara sistem denir aslında. Siz bilgisayar teknolojisi konusunda biraz çağın gerisinde kalmışsınız. Millet ssd disklerle saniyenin 10da 1inde 500 tane programı açıyor siz sata 3 disk görünce bu ne diyorsunuz..

Millet 8 çekirdekli amd bulldozere hazırlanıyor siz 4 çekirdekli phenoma bunu kim alır diyorsunuz.

Crossfire

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
1 Senedir format atmıyorum. Bilgisayar çok hantal bakalım bunlara bir.

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
@gokhans19

herkes sizin gibi kodaman değil demek ki.

bazıları teknolojiyi izleyerek takip eder, bazıları yaşayarak.

kimisi baba parasıyla yaşar, kimisi çalışarak. memlekette türlü türlü insan var.

senin bilgisayar özelliklerinin keyfi için yazı yazacak değilim muhterem.

yazı genele ithaftır. senin ihtiyacın yoksa, okur geçersin. laubali yorumlarınla kirletme bari konuyu.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
@gokhans19

herkes sizin gibi kodaman değil demek ki.

bazıları teknolojiyi izleyerek takip eder, bazıları yaşayarak.

kimisi baba parasıyla yaşar, kimisi çalışarak. memlekette türlü türlü insan var.

senin bilgisayar özelliklerinin keyfi için yazı yazacak değilim muhterem.

yazı genele ithaftır. senin ihtiyacın yoksa, okur geçersin. laubali yorumlarınla kirletme bari konuyu.

Kodaman olacak paraya sahip değilim. Eğer çok istiyorsan pc özelliklerimi yazayım sana:

amd athlon 64 3000+
1,5gb ram
hd 3650

Baba parasıyla alacak adam dahada iyisini alacaktır zaten. Sende bende veya bir başkasında bunları alacak para yok diye bu sistemler hayaldir demek yanlış olan şey. Gir bi donanımhabere vs. bak bakalım milletin ne sistemleri var. Gir youtubea bak millet ssd diskleri balkondan vs. atıyor.

Elinde o kadar yüksek nakit para yoksa taksit denen birşey var. Eğer çok istiyorsan bölersin 12 taksite alırsın paşalar gibide kullanırsın. Seninde dediğin gibi memlekette türlü türlü insanlar var. Sen alamıyor olabilirsinde alıp çatır çatır kullananlarla dolu heryer.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ben de yazıyı alamayanlara yazdım işte.

Bende silah doğrultup 6 çekirdekli bilgisayar alın demedimki.

Bu yapılanların pek işe yaramadığını gerçekten hızlı bilgisayar kullanmak istiyorsanız adam gibi sistem almanız gerektiğini söyledim. Sizde sistem örneği istediniz yazdım.

H

halilarici

Misafir
Bana 2 bin Tl'lik bir pc önerirmisiniz ? Bütçem kısıtlı en fazla bu kadar verebiliyorum.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bana 2 bin Tl'lik bir pc önerirmisiniz ? Bütçem kısıtlı en fazla bu kadar verebiliyorum.

Amdmi istersin intelmi? Ekran kartındada amdmi istersin nvidiamı? Monitör vs. ne olacak? Önce bunlara karar vermen lazım. İşlemci olarak amd öneririm ben.

Bu arada bu aralar pc almanı önermiyorum. Haziranda amd bulldozer çıkıyor. Biraz daha para ekleyip amd bulldozerli yeni sistemli anakartlı bir pc alabilirsin veya illa şimdi alıcam diyorsan am3+ özellikli anakart al. İleride amd bulldozere bios güncellemesiyle yükseltme koyacaklarmış sanırım.. Yani ben olsam bu saatten sonra amd bulldozeri beklerim ama işin acilse phenomlarda çok iyidir. Amd bulldozer çıkınca phenom fiyatlarıda düşecek.

Gold, vatanbilgisayar, koçpa gibi sitelerde pc toplama sihirbazı var. Oralarda kendine uygun pc toplayabilirsin.

H

halilarici

Misafir
Masaüstü Bilgisayar Lazım bana direk marka önerebilirseniz sevinirim.Oyun pcsi lazımda.Eski sistemim iyiydi.Ama Tüm sistem yandı.Toplattım işimi görücek bir şekilde.Oyun pcsi lazım birde :) Bu sistemim çok yavaş + oyunda oynayamıyoruz.Bir yardım lütfen :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5