İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bing Seo

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Google'ın caffein zımpırtısının ardından en geç 2 yıl içinde bir çok webmasterın Google'ı bırakarak Bing,Yahoo gibi aletratif aramamotorlarına kayacağını iddia ediyorum ve o çoğunluğun ilerde işlerine yarayacak Bing seo başlıklı yazımı yazmaya başlıyorum.
Bing hepimizin de bildiği üzere bir Microsoft ürünüdür,şuan Bing'i kullanan kesimin çoğunluğunun etkisinde kaldığı olay burası kullanmayan çoğu kesiminde etkisinde kaldığı nokta burası.
Microsoft yaparsa nasıl yapar?
Bing optimizasyonumuza başlamadan önce bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum.Aklınıza gelebilecek ilk cevaplardan birtanesi ;
Microsoft yerelleşemeyen bir şirkettir.Google'ı yıllar önce Türkiye'ye yaşama amaçlı yerleşmiş bir Amerikalıya benzetirsek Bing'te sadece tatile gelmiş bir turist olacaktır.Bellek read olamadı gibi gibi cümleleri kuran bir turist :)

jaf.jpg

Turist ile yerli'nin farkını görebilmek için linklere bakmanız faydanıza olacaktır.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&sou...=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=ab3bf1203febd00c //Google "Hayvan" araması

http://www.bing.com/search?q=hayvan&go=&form=QBLH&qs=n&sk=//Bing "Hayvan" araması

İşte biz de Seo'muzu bu temele dayandıracağız.

Aradaki farklar bize çok güzel ipuçları verecektir.Ben aradaki farkların bazılarını söyleyeyip neler yapabileceğimiz yönünde tavsiyeler de bulunacam.

*Türkçe'nin en çok kullanılan kelimelerinden birtanesini bile aradığımızda Bing bize çoğumuzun beklentilerinden apayrı bir sonuç döndürdü.Peki bundan ne anlayabiliriz?Google'ın webmaster alemine kattığı ve çok suistiamallere neden olan kelime etiketleri Bing için bir anlam ifade etmiyor,en azından Türkçe için konuacak olursak etiket kasma olayını Bing için kullanmanıza gerek yok diyebiliirim.Peki hiç mi etiket kullanmayacaz,illaki etiket kullanmak güzeldir,hoştur aşırıya kaçmamak kaydıyyle geri dönüşü olabilecek bir olaydır.Ancak,Bing'in etiketimizi anlayıp değer vermesi için nokta hedef vermeliyiz.Örneğin "hayvan" etiketi gördüğünüz gibi size bir fayda sağlamayacak onun yerine "hayvanlar alemi","hayvan besleme" gibi sadece Türkçe'de bulunabilecek kelime veya kelime öbekleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

*İkinci dikkat çeken nokta ise Bing'in görselleri en alta koyması ve sadece belli başlı görselleri yayınlaması.Google aramasında gördüğünüz gibi görseller en üst kısıma yakın bir şekilde çıkar ve herhangi bir siteden indexlenmiş görsellerdir.Eğer siteniz resim galerisi,video sitesi gibi bir içeriğie sahip değilse
resimlerle,videolarla boşuna içeriği doldurmayın eğer bing kullanmayı tercih edecekseniz bu sizin için bir zaman kaybı olabilir.Yok resim galerisi gibi görseller üzerine kurulu bir siteniz varsa da uzun süreli olarak yapmaya çalışın,Google yeni sitelere öncelik tanıyor sorgularda ancak Bing'te tam tersi olarak kalıplaşmış sitelere öncelik tanımakta.

*Bing (Microsoft) yerelleşemiyor diyoruz.Peki bu adamlar hiç bizim dilimizi öğrenmeye çalışmıyorlar.Elbette pazardaki yerini sağlama almak için Türkçe'yi
öğrenmeye çalışıyorlar."Hayvan" diye arama yaptığımız da yabancı siteler öncelikli çıkarken "hayvan besleme" diye arama yaptığımızda .tr uzantılı sitelerin
Bing için azımsanmayacak ölçüde değerli olduğunu görüyoruz.Şuan Bing Seo için yapılması gerekenleri kısaca özetleyecek olursak;

*Kelime ile hit çekmek yerine kelime öbekleri hit çekilmeye çalışılmalı;örneğin;Psikoloji kelimesi ile değil psikolojik tedavi kelimesi ile

*Görsellikten daha çok metinsel içeriklere yer verilmeli,Örneğin;Bir ruh hastasının davranışlarının gözlemlendiği bir video yerine o davranışlar hakkında bir yazı koyulmalı

*Sitenin Türkiye kaynaklı yayın yaptığı vurgulanmalı,örneğin; psikolog.com yerine psikolog.com.tr tercih edilmeli

*Siteyi güncel tutmaktan daha çok uzun soluklu tutmaya çalışılmalı.

Bing seo hakkında belki de bu kadar detaylı bir yazı yazan ilk insan olarak şimdilik bu konu hakkında ki tavsiyelerim bu kadar.
Herhangi bir sorunuz olursa yorum olarak belirtirseniz,memnuniyetle cevaplamaya çalışırım.

Ümit Ağdeniz - Bilgisayar Programcısı

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
bence bing ölü:eek:lmadı:
hiç bi işe yaramayacak, zamanında bomba etkisi yapan alpha arama şeysimiydi neydi gitti yok oldu, bu da son çırpınışlarında bence

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
hiç bi işe yaramayacak, zamanında bomba etkisi yapan alpha arama şeysimiydi neydi gitti yok oldu, bu da son çırpınışlarında bence

bence de ölü,çok dandik birşey.gel gör ki bizim halkımız microsoft deyince ücretsiz yazılımı bırakıp microsofttan olsun crackli olsun anlayışına sahip :)bigisayar ile profosyonel anlamda ilgilenipte microsoftu seveni daha duymadığım gibi bilgisayarı sırf eğelence maçlı kullanıpta microsoft hayranı olmayanda görmedim diyebilirim :)

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Şimdi, "wolfram alpha" yı aynı kefeye koyamayız, "wolfram alpha" akademik bir arama motorudur ve ben ara ara kullanıyorum. İniglizce ve biraz ağır çalışması dezavantaj ama google ve bing in yapamadıklarını yapıyor.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Şimdi, "wolfram alpha" yı aynı kefeye koyamayız, "wolfram alpha" akademik bir arama motorudur ve ben ara ara kullanıyorum. İniglizce ve biraz ağır çalışması dezavantaj ama google ve bing in yapamadıklarını yapıyor.

faydalı birşey olduğundan tutmamıştır :D aslında bunun sektörel olanları olsa daha iyi olur gibi.mesela sadece alışveriş sitelerini indexleyip wolfram gibi kıyaslamalar felan yapsa

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
ümit gene güzel yazmışsın.inş. rekabet artarda kalite gelir.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
ümit gene güzel yazmışsın.inş. rekabet artarda kalite gelir.

sağolasın samet ;)

rekabet konusuna gelince,
bing'in google seviyesine çıkacağını düşünmüyorum,google'ın zamanla bing'in seviyesine düşeceğini düşünüyorum.

Google caffein ile birlikte sosyal ağlara daldı,temelini onun üzerine kurdu.Yani temel de insan paylaşımı olan bir sistem kurdu.Sen şuan iyinet'te yöneticisinin bir çoğumuzun görmediği konuları görüyorsun,mesajları alıyorsun.Temelde insan olduğu zaman ne kadar sorun oluyor görüyosundur.Herkesin derdi ayrı dert.her insanın da ayrı bir google'ı olamayacağına göre biz tanımadığımız insanların beğenip paylaştığı şeyleri öncelikli görecez google'da o insan ile benim beğeni anlayışım ne kadar farklıysa,benim google'dan beklediğim sonuç ile karşıma çıkan sonuçta o kadar farklı olacak

StratoVariuS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hocam hiç kimse bing e kaymaz benim hiç bakmışlığım yok genel olarak konuşmuyorum ama bakanda fazla yoktur.

phpbot

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
asıl ölü olan şu anda google aradığın şey hariç her şeyi sana sunabiliyor.

Flatliner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence google ölmez. Microsoftun hep hatası ben tekelim diye düşünmesi oldu bknz vista örnegi linux görselligi ön plana cıkararak son kullanıcıya ulaşınca etekleri tutuşup vistayı çıkardı peki sonuç ne oldu patladı. Google yetişmek için bu seferde bing'i çıkardı ama sonuç farketmiyecek bence microsoft insanların özgürlügünden ziyade ben böyle yapıyorsam böyle kullanacaksın başka çarek yok mantıgında bir şirket bu yüzden ve hala kendini dünyada tekel zannediyor. Microsoftun mezarı yavaş yavaş hazırlanıyor diye düşünüyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5