İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

bir akıl istiyorum sizden :(

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar x.com.tr (örnek) hosting firmasının sahibiyim. firma diyorum çünkü maliyeye kayıtlıyız vb.. yani yasal anlamda tek işimiz bu. neyse şimdi sorunum şu ödeme sorunu. gününde ödeme yapan yok, uyarıları dikkate alan yok. sonuçta sizde biliyorsunuz müşteri düzenli ödeme yapmazsa biz nasıl data centere düzenli ödeme yapalım? elbette yapamayız. 3 ay önce başımdan bir olay geçmişti. server satışıda yapıyoruz layared aracılığı ile. bir müşterim ödemesini bir 2 gün geç yaptı layered hemen 50 $ unsuspend faturası çıkardı ödemeden açmadılar makineyi. ve o müşteri o günden sonra hiç ödeme geciktirmedi (cezadan sonra) ve anladım ki yıldırıcı bir şey şart ödemeleri tahsil etmemiz. bizde sözleşmemize şunu ekledik,

Son ödeme gününden 48 saat sonra hesabınız suspend edilecektir ve suspend edilen bir hesabı açtırmak için normal borcunuz + 20 $ unsuspend ücreti ödemeniz lazım.

neyse yıl bitiyor diye eskiye dönük borçları alalım dedim nerdeyse 1-1.5 Milyar arası bir alacak var. uzun süredir ödemeyenlere uyarı yolladım zaman verdim dikkate almadılar bende kapattım hesabı ve 20 $ cezayı ekledim hesaplarına. şimdi telefonlar geliyor ben bilmem kimim gelirim oraya öldürürüm hesabı aç, yok ödeme beni ilgilendirmez bayram sonrası öderim, hakaretler küfürler vb..

Şimdi geri adımda atmak istemiyorum o kadar duyuru yolladım ceza konusunda herkesin haberi var eğer kapanan sitelerden ceza almaz açarsam biliyorum zaten düzenli olmayan ödemeleri bir daha hiç düzenli yapmazlar.

Bu konuda hem uyguladığım yöntemle ilgili hemde siz firma yada site sahipleri ne yapıyorsunuz. bana bilgi verirseniz çok sevineceğim.

Saygılarımla,

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir kaç tavsiyem olabilir bu konuda
öncelikle firmaların hosting anlaşmaları varmı ?
öncelikle bu konuda dikkatli olmalısın.
ikinci olarak telefon açtıklarında telefonlarını kaydedemeyebilirsin Fakat tüm yazışmalarını resmi yapmanı tavsiye ederim
örnek : zamanı geçmiş hosting bedelini Fax ile altına kaşe basarak ve imzalayarak gönder. fax'tan çıkan onay belgesini de ekle ve sakla
Ki savunacak bir bilgi olsun elinde
firmanda mutlaka yanında birisi olmalı ve "şöyle yaparım böyle yaparım " diyenlerede kulak asma.
bir müşterimizin ne kadar rica etsekde parasını ödemedigini görünce domainini durdurup " Üzreti ödenmediginden site durdurulmuştur" yazısı konmuştu sitesine.

ImPaRaToR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla ben firma ne isletmiyorum ama cok arkadasim var.
1. si oraya gelirim seni oldurrum gibi laflar dan birsey cikaramazlar ..
sen 50 $ unsuspend parasi ver 2 gun icin onlardan bu 20 dolari isteyince yok oldurrum yok keserim artik ufurler.gercekten cok cok afedersiniz ama yobazlastik .neden kullandigimiz bir seyin ucretini karsilgini odemiyoruz ben sasiyorum gercekten.Eger odemeni aksatacaksan onceden bildirsin host sahibi arkadaslarda dc ye gerekli bildiriyi yapar ve ne cezalar olur nede birsey.bi laf vardirya yumurta g... agzina gelince is yapmak gibi.valla bana kalirsa ben odemler gelene kadar yapmayi nderim.siz diyosunuzki simdi bunlara geri acmassam ilerde iyice odemeden vazgecerler aksatirlar.eger hep oyle yapacaklarsa hic oyle musteriniz olmasin daha iyi derim hic olmassa basiniz agrimaz 100 musterin olacagina saglam odeme yapan 10 musterin olmsi daha iyidr derim.bence kuralinizi uygulayin.mutlaka odeyeceklerdir..saygilar

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Kesinlikle geri adım atma ,seni tehdit eden olursada , telefon görüşmeleri kayıt altına alınmaktadır de, olmadı baktın iflah etmiyor ,savcılığa bildiririm diyebilirsin....hiç bir şey yapamazlar..senin ofisine falan gelemezler , o kadar kolay değil ,bir sürü cezası var haneye tecavüz ün...
şimdi telefonlar geliyor ben bilmem kimim gelirim oraya öldürürüm hesabı aç, yok ödeme beni ilgilendirmez bayram sonrası öderim, hakaretler küfürler vb..

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anladım, genelde direk sözleşmemiz olan işler hem büyük paralı işler hemde şirketlerle oluyor. bu kişilerlede sorun hiç yaşamadık. sorun imzalı olmayanlar. örnek www.turkticaret.net e veya isimtescil.net e girip bir domain alıyorsun sözleşme yapıyormusun? hayır sadece sözleşmeyi okudum kabul ediyorum linkini tıklaman lazım. bizdede bu böyle asla sözleşmeyi okudum tıklanmadan ne üye olunur ve sipariş verilir. awbs sistemi kullanıyoruz..

Faks konusunda çok haklısın ama çoğunun faks nosu yok..

peki ceza konusunda nasıl sence? mantıklımı saçmamı?

evet dikkate almıyorum tehditleri ama durduk yere canımı sıkıyor insanların bu bir kaç kuruş için çirkefleşmesi.

Cevapladığın için çok teşekkürler..

Saygılarımla,

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bir aylık depozit gibi birşey alınıp bu durumlarda kullanılabilir yada ödemeleri kredi kartı ile yapıp gecikirse derdini bankaya anlatmasını sağlarsınız .Ödemeler gelince kredi kartı hesabından otomaitk çekersiniz.
Hizmet durdurma yerine siteye görünen banerler ödemeye teşvik edebilirsiniz.
aklıma direkt bunlar geldi kanuni kısmında, cmylmz arkadaşımızın dedikleri de güzel geldi bana.

saygılar..

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ImPaRaToR ve Mywedding

cevaplar için teşekkürler evet haklısınız geri adım atarsam bir daha asla doğru dürüst ödeme alamam bu ortada. evet tehdit konusundada Mywedding sana katılıyorum kolay değil haneye tecavüz bir işyerine gelmek,biliyorum bir şey yapamazlar ama ne bilim nedne böyle insanlar 3 kuruş için atlayıp mersine gelecekler. iyide zaten mersine geliş gidiş yol parasından daha az borcun diyorum küfür ediyorlar :)

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bir aylık depozit gibi birşey alınıp bu durumlarda kullanılabilir yada ödemeleri kredi kartı ile yapıp gecikirse derdini bankaya anlatmasını sağlarsınız .Ödemeler gelince kredi kartı hesabından otomaitk çekersiniz.
Hizmet durdurma yerine siteye görünen banerler ödemeye teşvik edebilirsiniz.
aklıma direkt bunlar geldi kanuni kısmında, cmylmz arkadaşımızın dedikleri de güzel geldi bana.

saygılar..

kredi kartıda güzel yöntem bank asyada sanal posumuz var kullanıyoruz o konudada sorununumuz yok. galiba ben ipleri başta gevşek bıraktım. ne bilim 15-20 YTL ninde lafını etmeyelim idare edelim elbet öderler dedik ama dedimya 1 hafta önce hesap yaptım 0 15-20 YTL lerin toplamı 1500 YTL ye yaklaşmış. gerçekten icim acıdı, para hırsım yok ama düşündüm bir işçi 400 YTL aylıkla 12 saat çalışıyor. nerdeyse işçinin 4 aylık parası. ne bilim tam anlatabildim mi duygularımı ama?

ImPaRaToR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
neyse takma o kadar duzelir ..sen yukarda bu islerden anliyan tecrubeli dostlarimizn dediklerini kulak arkasi etme aynen uygula derim.hic birsey yapamazlar.onlar dusunsun sen niye dusunuyon.ha belki ve illaki rahatsiz oluyorsun bu gelen telefonlardan vs ama buda isin ticaretin cilvesimi artik neyi nasil diyeyim.
bu arada eger sadece kredi kartina odeme ile host veriyosan bi konusalim bak ben saglamim ha ona gore .:) bana bi lunux host lazim bi yanlis anlamayin ama saglam yer bulamadim tam buldum dedim odemyi yolladim vallaha siteyi tasidik tam aciyordumki almanyadaki dc serveri kapatmis tam 12 saatten beride kapali .Aldigim yere parayi yoladim dedim onemli degil elimde cok forum var birinide oraya tasirim eger serverleriniz iyiyse bi konusalim pm ile msni yollarsan sevinirm saygilar

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
küçük bir açıklama daha gerekiyor galiba.
Mutlaka bir hizmet sözleşmeniz olmalı ve bu sözleşme bir avukat tarafından düzenlenmeli.
uzun yıllar önce büyük bir şirketle bu tür bir münakaşamız esnasında sözleşmemizde "Yazmadığımız" bir kelime yüzünden o zaman 1000 ytl ceza ödemek zorunda kalmıştık. işin kötüsü %100 haklı olduğumuz bi konuda.
başka bir örnek:
y.dışında bir firmadan dedicated hosting almak istemiştik adamlar tam 32 sayfa faxladılar ve her sayfaya imza istediler. önce aptallık olduğunu düşünmüştük. imzalayıp göndermeden okuduk öyle şeyler yazmışlarki gözlerimize inanamadık aklıma gelen bir örnegi yazıyorum
- " firma (biz) herhangi bir yanlış kodlama ile sunucunun Cpu'sunu gereginden fazla yükseltip makinede kalıcı hasar verirse firmadan sorgusuz sualsiz bunun bedeli alınır.
- firma herhangi bir şekilde locade (onların DC sinde) saldırı yada türevi bir işlem yaparsa müşteriye sorulmadan yıllık bedelin 10 katı ceza ile cezalandırılır.

bu yazıların 2 yönü olabilir. aslında olaya ne kadar ciddi yaklaşıldığını ve bu ciddiyetin sizin tarafınızdan da görülmesini size gösteriyorlar, ve ikincisi müşteriyi en küçük ayrıntıya kadar herşeyi söylüyorlar sizde "okumadım haberim yoktu" diyemiyorsunuz.
bu tamamen bağlayıcı bir unsur.
sözleşmenizde geciken her XX süre için YYY degeri alınır diye belirtirseniz ve buna ek Hizmet geçici olarak durdurulur ibaresinide eklerseniz.
kapıyada gelse ödemekten başka çaresi kalmaz.
aksi halde yasaları çiğnemiş olur.

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
şimdi telefonlar geliyor ben bilmem kimim gelirim oraya öldürürüm hesabı aç, yok ödeme beni ilgilendirmez bayram sonrası öderim, hakaretler küfürler vb..

desene ticari hayatımızın saçmalıkları, sanal ticaretimiz içinde geçerli ...

adamlara bak hem hizmeti al, hemde ödeme... kıl oluyorum bu tür adamlara, sorsan ticaret yapıyordur, borcunu ödemez bide bisürü laf eder...

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Siz bu LiLattah asla inanmayın arkadaşlar adamer.com.tr sahibi milletin domainlerine el koymuş gelmiş burada kendini acındırı sonunda duvara tosladığında milletten öldürürüm tehdidi alman doğaldır, diğer forumlar bitti şimdi bu foruma sardın herhalde ama bilen bilir seni burada barındırmazlar yakında foyan çıkacaktır bay adamer, sende milleti mahkemeye vermeyi seven birisin,... millet seni tehdit ediyorsa o domainlerini sana yar etmemek içindir....

N

NRT

Misafir
2 milyara yakın dışardan alacagımız kaldı. Hosting ,web tasarım vb. bilişim hizmetleri cok riskli oluyor bu yüzden en güzeli baştan söyleşme yapmalı ama bunuda cogu firma kabul etmiyebiliyor. Diger işlere göre biraz zor.

Kapatıncada havlayıp duruyorlar yok şöyle yok böyle. Bizimde öyle müşterilerimiz vardı ilişkilerimizi kestik ve kurtulduk. Sizde cok yakında ilişkilerini kesin kafanız agırmasın.

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1 - kredi kartı ile ödeme alacaksın
2 - kişisel kullanıcıya fax ile sözleşme onaylatacaksın. böyle yapacaksınki herşeyin resmi olsun.
15 - 20 ytl ye acımamazlık yapma. alıştırma hiç kimseyi. nasıl başlarsan öyle devam eder. müşteri iyidir güzeldir dersin zamanı gelir 5 ytl sini ödemez sana. borcunu gösterdinmide ben yapmadım der. müşteri, işi yapan kadar sadık kalmaz hiç bir zaman. büyük firmalar hariç. çünkü onlar 100 ytl yüzünden ismine zarar gelmesini istemez.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@CMYLMZ

haklısın ciddi firmaların sözleşmelerideçok ciddi oluyor. aslında uyarlamak lazım firma avukatımız var aynı zamanda çok yakın bir arkadaşım zaten arkadaşım olduğunda firma işlerine bakıyor. avukatla beraber hazırladık gibi bir şey sözleşmeyi ama yetersiz çünkü bir şekilde sanırım ben toparlayamıyorum. boş biranda oturup çok teferratlu bir sözleşme hazırlamam şart sanırım.

Tavsiye için herkese çok teşekkürler..

20 $ suspend den geri adım atmayacam o zaman..

Saygılarımla,

HTservers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ödeme sorunu olan kişiyle çalışmayacaksınız.
Verdiniz hizmeti baktınız bir süre sonra şu gün yapacam yarın yapacam deyip 1-2 hafta oyalayan adamın yedeklerini vereceksiniz.Hadi kardeşim güle güle

Bu kadar..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu sorunun cevabı Türkiye'de hosting işi yapılmaz.
Diğer taraftan cevabı, ödemeyi sebep göstermeden yapmayanların ertesi sabah servisini kes.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
servisleri kesmen doğruda gecikme cezasını normal hosting kullanıcılarına uygularsan gelecek ay herkes bırakır seni

birebir hepsiyle konuşarak cezaları bu seferlik onlara özel almayacağını söyle ama bundan sonra düzenli olarak ödemesini sebepsiz yere göndermeyenlerin hesabını kapat

bence

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anladım, gerçekten güzel cevaplar. herkes öyle içten yazmışkı sanırım türk firmalarının ortak sorunu olsa gerek. bu konuda yabancılara çok imreniyor, adamlar 1 sn geciktimi kapatıyor istersen adamlara yalvar yakar ne dersen de cevap bile vermiyorlar ödemeni yapana kadar. türklere uymuyor bu ama bir şekilde uyarlamamızda şart sanırım.

Verilen cevaplar için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5