İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir domaine iki wordpress kurmak

mgtdizayn

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Bir çok arkadaşımız bu konuda müzdarip ya da yanlış işlemler yapıyorlar.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki siteadiniz.com’a subdomain açarak, deneme.siteadiniz.com ve test.siteadiniz.com şeklinde iki site oluşturdunuz.

Bunun kurulumu için öncelikle host panelinizden (cpanel & plesk) sub domain oluşturursunuz ve wordpressleri bu subdomainlere kurarsınız.

Ben ise size bir işin seo kısmı için küçük bir ip ucu vereceğim.

Bu subdomainleri isterseniz aynı veritabanını kullanarak kurabilirsiniz.

Örnek veritabanı isminiz sitewp olur mesela ve siz iki subdomainde aynı veritabanını kullanarak birinde wp_ tablo ön eki kullanıp ikincisinde wp2_ tablo ön ekini kullanabilirsiniz.

Ancak bu iyi bir sonuç vermez size çünkü, wp_ tablo ön ekini default olarak algılar ve bazen çakışma yaşanabilir. Buda seo açısından aşırı derecede kötü sonuçlar doğurur. Google botları konulara ulaşamaz mesela.

Bunun için önerimiz ayrı ayrı database oluşturmanızdır.

İlkerÇOBANOĞLU

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam,

User tablosu için bir kaç sorum olacak.

Ayrı ayrı db oluşturup, her db deki kullanıcıyı farklı db dekiler ile paylaşmak tam olarak mümkün olabiliyormu?
Subdomain sayısı önemlimi? Faraza soruyorum, 15 tane DB de yapabiliyormuyuz.
wp_1 .. wp_8 tablo oluşturduk diyelim. Web server üzerindeki CPU yükünü muhakkak arttırır. User tablosu optimizasyonu için, burada izleyeceğimiz yol nasıl olmalı?
Seo açısından + ve - olarak ne olur?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Not : Daha önce bu konuda bir cevap varmıydı bilemiyorum. Aramamda sonuç alamadığım için sormak istedim.

mgtdizayn

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Sub domain sınırsız açabilirsiniz fakat hostinginiz ne kadar izin verir orası tartışılır.
CPU ister istemez artıcak çünkü sub domaini her bir sub domaini ayrı bir site olarak düşüne bilirsin. O yüzden CPU çıkacaktır Hostingine bağlı olarak izin durumu ön plana çıkmatakdır. Wordpressi kompile optimize edilmesi gerekmetedir. Cpu kastıran başlıca nedenleri ;

Tema'da gereksiz kodlar sadelik ön planda olmalı ,Gereksiz Eklenti , Gereksiz kodlar , İrfame kodları , Başka sitelerden çekilen reklamlar. Bu tarz işlemler CPU kastıran başlıca nedenlerdir.

İlkerÇOBANOĞLU

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler. Bu konudaki sorum şöyle;

Bir domain var. Altında 8 tane subdomainim var.(Host tarafında CPU tarafında sorunum yok.)
Şimdi 8 ayrı subdomaindeki kullanıcılar, diğer subdomainlerede girdiklerinde, yeni user oluşturmadan devam etsinler istiyorum. Yani tekrar eden user register olmasını istemiyorum. Gereksiz olacak ve kullanıcıyı her subdomain için kayıt ettirmek mantıklı değil.

8 Subdomain için tek girişi wordpress sitesinde nasıl sağlarım? Db üzerinde özel bir işlem gerekiyormu? Gerekiyorsa ne ve nasıl olmalı?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5