İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir Hosting Sitesi Nasıl Olmalı ? Güvenilmez Siteler kendilerini nasıl ele verirler ?

webabi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nelere Dikkat Edeceğiz ?

Bir çok kişi biz aynı yazıyı bir çok yerde biz okuduk diyecek,ama biz konuyu yıllar önce biz yazdık Biz yazalı 6-7 yıl oldu ama değişen bir şey olmadı..
Bu yüzden kulaklara küpe olsun diye bir daha yazalım dedik.....

HOSTING ALIRKEN DİKKATLİ OLUN

1-Hizmet sağlayıcının ciddi bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Web sitesinde açık adresini belirtmeyen, iletişim için sadece bir mail adresi ya da cep telefon numarası belirten, muhtemelen bir evden/kafeden yönetilen firma olamamış satıcılardan uzak durmalısınız!

2-Kullanıcılarına, gerçekleştirilmesi imkansız vaatlerde bulunan firmalardan uzak durmalısınız! Web sunucular da, evinizdeki bilgisayarlardan çok farklı değildir. Size sunulan web alanı bir hard disk üzerinde barındırılmaktadır. Sınırsız bir hdd olmadığına göre sınırsız bir web alanı tanımlama da, müşteriyi bilinçli olarak kandırmaktan başka birşey değildir!

3-Bandwidth(bant genişliği) miktarı, bir webhosting planı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliktir. Satın alınandan fazla bandwidth kullanılması durumunda ya siteniz kapatılır ya da extra her GB için sunulandan çok daha yüksek bir bedel ödemeniz istenir! Hosting firmaları, kullanıcılarının bandwidth konusundaki eksik bilgilerinden yararlanarak çeşitli kafa karıştıran planlar sunabilmektedir! Bu nedenle bir hosting planı seçerken web alanından çok size ayrılan bandwidth miktarına dikkat etmenizi öneririz. Bandwidth miktarını planlarında belirtmeyen, ya da "SINIRSIZ" gibi gerçekleştirmesi mümkün olmayan ifadeler kullanan firmaların samimi olmadığını unutmamalısınız!

4-Söyleki size vaat edilen 500 tonluk bir havuz, fakat elinize verilen bir çeşme hortumu ve size bu hortumla bu havuzu doldurun diyorlar.
Bandwidth; web sitenizin, ziyaretçilerine sunduğu ve aldığı aylık data miktarı olarak tanımlanabilir. Bir ziyaretçi, sadece download ederken değil, web sayfalarınızda gezerken de bandwidthinizi kullanmaktadır.
Örneğin; web sitenizin giriş sayfasının adı index.html olsun. Bu index.html'nin diskteki boyutunun 75kb ve bu index sayfası üzerindeki resimlerin toplam boyutunun da 50kb olduğunu kabul edelim. Bu durumda index.html sayfasını görüntüleyen her ziyaretçi toplam 125 kb data almış olmaktadır. Bandwidth limitiniz içerisinde, ziyaretçinin browserının sunucuya yolladığı data miktarı da yer almaktadır. Bu miktarın genelde 1/5 oranında olduğunu düşünürsek; 125kb + 125/5kb = 150 kb bir karşılıklı data transferi olmuştur. Bu sayfanın günde 1000 kez ziyaret edilmesi durumunda = 150kb x 1000 = 150.000kb data, ve ayda da 150.000kb x 31 =4,650,000kb bandwidth kullanılmış olacaktır(yaklaşık 4,5GB). Üstelik bu rakam sadece tek bir sayfanız için hesaplanmıştır. Web alanınıza ftp ile dosya yüklerken ya da e-mail yollayıp alırken bile bandwidth harcarsınız.

Not: Aynı ziyaretçinin sitenize tekrar gelmesi durumunda bazı resim ve dosyalar, ziyaretçinin bilgisayarının cashesinden (önbellek) açıldığı için hesaplamalarda kesin bir sonuca varmak mümkün değildir. Yukarıdaki örnek tekil 1000 ziyaretçi geldiği kabul edilerek sunulmuştur.

En ucuzu arayacak kadar zengin olmayın! Hesaplı bir webhosting elbette daha iyidir, ancak unutmayın ki "ucuz etin yahnisi yavan olur". Ucuz ve aşırı rağbet gören firmalarda, tek bir sunucu üzerinde 1000-1500 hatta daha fazla site host edilmekte ve sunucular aşırı yavaş çalışmaktadır. Çok sık kapanan ve çok yavaş açılan bir site sahibi olmak en son istediğiniz şey olmalıdır.

Not : Firma olmadanda bir çok kişi bu işi firmalardan çok daha iyi yapmaktadır..

Webabi İletişim ve Bilişim Teknolojileri

Turkstar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firma sitesinde fax tel no isteyen verir
onemli olan güvenilirlik referanslari dir
herkes programlama bilmez
güvenilmez diye bişi yok güvenilir

mr_cpu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firma sitesinde fax tel no isteyen verir
onemli olan güvenilirlik referanslari dir
herkes programlama bilmez
güvenilmez diye bişi yok güvenilir

bende sizin merdiven altı dediğiniz hostçulardan biriyim çok fazla olmasada birkaç müşterim var zarar ederekte olsa işimi devam ettiriyorum yeri geldiğinde müşterim için sunucuyu yeniden formatlattım yeri geldi pleski yediden kuruyorum daha firmalaşamadım ama müşterilerime hiç bir zaman yapamayacağım şeyleri vadetmedim öyle çok host satayım gibi bir derdimde yok ama host alacak olanlar bence ençok desteğe önem versinler derim ben

merzifonlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güven güven güven:)

güven icinde referans.. referanslari iyi analiz ediniz. Örnegin simdi bir firmayi arastirirken bu sayfayida okudum. kim hakkinda ne yazmis diye tariyorum. Hostinge ihtiyacim oldugu icin mi? hayir..

arastirmadan yola cikmayiniz.. Ya da kisinin ciddi referanslari olmali. isi bildiginden emin olunuz.. Ne kaliteli diye paranizi simsarlara yüklü meblaglar ödeyerek kaptiriniz.. nede ucuz diye belescilere kaptiriniz..

türkiyedekilerin hepsi cok pahali satiyorlar.. czayir depremleri vs bosverin yilda bir kac defa karsilasilacak sorunlar nedeni ile kendinizi kaziklatmayiniz...

pcpazari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bana göre ayırt etmek çok kolay.

Sınırsız domain, Sınırsız web sınırsız mail gibi ibareler yer alan siteleri doğrudan eleyin. Bir serverın kapasitesi ortlama bellidir.

Bundan dolayı bazı kaliteli şirketler serverda max 400 site ibaresi eklemişlerdir. Bunlara çok dikkat etmek lazım.

Ancak unutulmamalıdır kaliteli hizmet ucuza olmaz. Nedeni de açık, Vergi, Şirket büro kirası, çalışan maaşları ...

Bir reseller hesap ile kıyaslarsanız ciddi fark olduğunu görebilirsiniz.

Mert45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
webabi bu arada siten açmıyor. yılbaşından sonra kimlerin host satacağı ortada olucak nasip.Benide çok kötülediler ama sonuç ortada.

merzifonlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sinirsiz kavramini algilayaman demogoji ile sinirsiz diyenleri elestirmeyi tercih ediyorlar..

milletin aklini bulandirmayin. Evet dediginiz gibi sinirsiz deyip sonradan fatura cikaranlar elbet var ancak bu sinirsiz kavramini kötülemek degildir..

Sinirsizligin nerede oldugunu arastirin öncelikle?

döngülere dikkat ediniz.

sinirsiz kapasite verebilir bir kisi ancak transfer ücreti kor.. sinirsiz transfer verir ancak islemci ve ram limiti kor. bunlar ince hesaplar.

sinirsiz transfer var diye kimseyi dolandirici diyemezsin. Ama sinirsiz ram derse biri iste o zaman sorgulanabilir..

hesapli firmalara gelince. Onlar aslinda hesapli degil. Kücük firmalar. ya da sabit müsterisi potresi olanlardan daha iyi kazanc elde etmek isteyen tarz firmalardir.

bunlari ayirt etmek gerekiyor.

Hazar17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
webabi bu arada siten açmıyor. yılbaşından sonra kimlerin host satacağı ortada olucak nasip.Benide çok kötülediler ama sonuç ortada.

konuyu tam okumadım ama ..

Mert45.. neyin sonucu oırtada.. egerki siz manhost sahibi iseniz ve [email protected] sizinse bir " hırsız " oldugunuzu Kanıtlıyabilirim..

Database Hırsızı :) ).

R10'dada adınıza konu acıldı zaten..bi yetkili çıkıpta savunma yapmadı..

pcpazari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merzifonlu kardeşim,
Sınırsız web alanı verdiğini idda edenler var mı ? var.
peki trafik limiti koydun farz ediyorum. Aylık 2 GB. veya 1 Gb.
Bu kişi her ay bu servera 2 GB veri gönderebilir mi ?
evet gönderebiliriz. 10 ayda bu değer 20 GB olur mu olur ? olur.

başka söyleyebileceğim bir şey yok.

toplumesajci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en güzeli ne host alacaksın nede satacaksın,
herkes kendi hostunu kendisi yapsın.
Türkiyede host satanlardan ciddi para kazanan bir kaç yer var ,ama bunların pekde iyi hizmet verdiğini söyleyemem. Müşterilerimin israrıyla bir çoğunu görmek nasip oldu malesef göründüğü gibi değil.
Telekomdan 4 megabit hat al ,server kur kesintisiz güç kaynağı jenaratör tak sabit ip ile kendi sitelerini yayınla en güzeli bu. Host şirketlerinin hemen hepsi yıllardır boşa kürek çekiyor ,zaten ara kazanamadıkları piyasanın itiylele uğraşıyorlar. Zaten host şirketlerinin çıkardıkları sorunların büyük kısmı piyasanın itlerinden, kötü kullancılardan ,hekerlardan,saldırılardan ,spamdan,kaynaklanmaktadır.
Saygılar

yenidata

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en güzeli ne host alacaksın nede satacaksın,
herkes kendi hostunu kendisi yapsın.
Türkiyede host satanlardan ciddi para kazanan bir kaç yer var ,ama bunların pekde iyi hizmet verdiğini söyleyemem. Müşterilerimin israrıyla bir çoğunu görmek nasip oldu malesef göründüğü gibi değil.
Telekomdan 4 megabit hat al ,server kur kesintisiz güç kaynağı jenaratör tak sabit ip ile kendi sitelerini yayınla en güzeli bu. Host şirketlerinin hemen hepsi yıllardır boşa kürek çekiyor ,zaten ara kazanamadıkları piyasanın itiylele uğraşıyorlar. Zaten host şirketlerinin çıkardıkları sorunların büyük kısmı piyasanın itlerinden, kötü kullancılardan ,hekerlardan,saldırılardan ,spamdan,kaynaklanmaktadır.
Saygılar

4 megabit hat al direk bloklasınlar ortada firewall var ne adam gibi güç sistemi unutma burası türkiye elektrikler gittimi 2 gün gelmeyebiliyor :) senin dediğine burdaki insanların cogu güler gecer bu kadar basit olsaydı datacenterlar neden o kadar para dökecekti bu işe.

bu işi kalitesiyle yapan belli olur cok basit.

host alıcaksın önce vergi kaydı var mı yok mu bak mutlaka vergi kaydı olan yerden al ki bişi olursa elinde faturan olsun hak talep edebilesin.

web sayfasındaki ibarelere bak sınırsız diyorsa yalandır hemen vazgec

mümkünse iletişime gec herşeyi yaparız ederiz diyendende uzak dur çünkü bu işi 100 de 100 hakkı ile kimse yerine getiremez bana imkansız geliyor.

bunlar olduktan sonra gerisi önemsiz host firmasının sitesi güzelmiş yok tasarım calıntı gibiymiş önemi yok sonucta siz adamların yaptıgı siteyi değil kendi sitenizi barındıracaksınız.

bi hatam olduysa özür dilerim ( malum hala yeniyim :))

Mert45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konuyu tam okumadım ama ..

Mert45.. neyin sonucu oırtada.. egerki siz manhost sahibi iseniz ve [email protected] sizinse bir " hırsız " oldugunuzu Kanıtlıyabilirim..

Database Hırsızı :) ).

R10'dada adınıza konu acıldı zaten..bi yetkili çıkıpta savunma yapmadı..

çok merak etti şimdi ne database siymiş bu ve kullandığınız kelimelere dikkat edin hırsız kelimesini kullanarak resmen hakarette bulunuyorsunuz. sizden özür dilemenizi ve ithafınızı gei çekmenizi istiyorum.Delilinizide ortay koyun.

Hazar17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok merak etti şimdi ne database siymiş bu ve kullandığınız kelimelere dikkat edin hırsız kelimesini kullanarak resmen hakarette bulunuyorsunuz. sizden özür dilemenizi ve ithafınızı gei çekmenizi istiyorum.Delilinizide ortay koyun.

forumturkiyem.org kapattıgım siteydi. maxiturka.net e sqlu kurulmuştu ! [email protected] ile gorustuk kendısı dbnin o db oldugunu dogruladı. ama yabancı siteden indirmişmiş.. cok inandırıcıydı

ayruıca ;

r10da zaten konunuz açılmıştı. ve vb lisanstada insanları dolanrdırmıstınız. kanıtları var.

http://www.r10.net/hosting-sikayetleri/88652-asoza-com-manhost-dikkat-edin-bu-hirsizlara.html

Hazar17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
R10'a Yazdıgım Mesajı Aynen Kopyalıyor Ve Dolandırıcı Biri Oldugunuzu Kanıtlıyorum. ;

--------------------------------------------------------------------------------

manhost senle bi kaç ay önce msnde konusan bendim. loglar diger pcde silinmemiş ise ekleyecegim.

maxiturkanin sana ait oldugunu kanıtlarım. db dnsler aynı kişisel bilgiler cart curt.

ayrıca... cok güzel bi kanıtım daha var

sitedeki admin adıyla manhost.com un en altında yazan BlueROSE midir nedir aynı kişiler

Mesela ; Tam Hatırlamıyorum

Forumda: Teknik Sorumlu: BlueSORE

Hostta: BlueROSE..

Diger pcme gecince eksinlikle kanıtlayıp dolandırıcı oldugunu ıspatlayacağım

-------

Edit /////

-

Bastaki Residmde Sağ Alt Köşeye , Yanıdnakı Resımde En Altta Ortakı İsme Bakınız. Buyrun Dolandırıcı İşte !..

Şuan önbellekten çektim.. diger pcden orjinal heryeı yuklerım ..

nasıl savunacaksın kendini acaba hangi yalanlarla..

whoisteki isimleri arattım..

gelen sever ipleri maxiturka ve manhostla aynı.

dnslerde aynı..

http://whois.domaintools.com/zeyneldemirtas.com

http://whois.domaintools.com/maxiturka.net

http://whois.domaintools.com/asoza.com

maxiturka.net regleyen e-mail ve zeyneldemirtas.com ur egleyen e-mail aynı.

ve sunucu ipleri aynı

bu kadarda tesadüf olmazki...

estranged

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herşeyden önce kişinin insanlığına bakar, hosting işinde telefon yazsın, vergi nosu yazsınddeniyor illaki sanki bunlar olunca herşey 4 4 lük oluyor. Bunlar olan firmalardan da çok kazık yiyen dolandırılan gördüm, hosting konusunda isterlerse sizi çok güzel dolandırabiliyorlar, yeter ki istesinler. Bir kılıfına uydururlar. Bunun yanında vergi levhası vs olmayıp da çok güzel iş yapanlar da olabiliyor işine verdiği değer ve ahlaki değerleriyle ilgili bu insanın. Bunlar önemsiz mi demek bu tabiki değil ama bunlar yan faktörler öncelikle vergi levhası varmı yok mu varsa iyidir yoksa kötüdür değil, işlerini iyi yapıyorlarmı diye araştırın.

Mert45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu gösterdiklerin kanıt değildir arkadaşım Enaz 100 sitede dil dosyasında BlueROSE yazısını görebilirsin

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
kb.com.tr ne kadar şikayet etselerde adam gibi firma. anında ticket yanıtlama ve mail yanıtlama. Akın bey sağolsun çok iyi bir insan.

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ben yemedim kazık :p sahibiyle görüşün, teknik konularda bilgi edinin gözünüz tutarsa çalışın. Bu kadar basit işte.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5