İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir korsan webmaster hikayesi …

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çağımız web dünyasının en parlak günlerini yaşamaktayken,web sektöründe her geçen gün yeni bir iş kapısı açılıyor yurdum insanına.Peki bu işler herhangi bir bilgi bilmedikten sonra kalıcı mı?Cevabı tabiî ki hayır.

Kimden bahsediyorum;

-spam yaparak arama motorlarında üst sıralara çıkma telaşesinde olan,

-teleport vb. çaldığı tasarıma iki-üç konu atarak reklamı basıp arkadaşlarına tıklayın diye yalvaran,

-illegal sitelerde bulduğu marez scriptleri satmaya çalışan,

-bir şey bildiğini sanıp böbürlenen fakat html bile bilmeyen,

-grafik programlarında iki efekt metodunu öğrenip grafikerim diye ortalarda dolaşan,

-rakip sitelere ddos ile saldırı yaptığını sanıp bütün emeklerin yok olmasına neden olan,

-bir reseller alıp hosting firması varmış kimliği ile forumlarda boy gösteren satış yaptığı sitesinde çalıntı tasarım ve script kullanan,iletişim sayfasını hazırlamayan,referans sayfasına başka firmaların referanslarını yazan,

-başka sitelerin veritabanını çalarak 10’larca site açan ve satan,

-nerde para oraya yumal mantığı ile web de bir meslek edindiğini sanan,

-“profesyonel wep sitesi yapıyoruz” diye slogan atan fakat profesyonellikten son derece aciz durumda olan,

korsan webmasterlardan bahsediyorum arkadaşlar,yukarda saydıklarımı yapanlar size sesleniyorum siz bu web aleminin yüz karasısınız,kendinizi bu yaptıklarınızla batırdığınız gibi doğru yolda ilerleyen webmaster adaylarını da yolundan çeviriyorsunuz.

Neden diye soruyorum kendime,neden web ? Eskiden iş bulamayanlar emlak dükkanı açarlardı,şimdi ise daha kavramının bile ne olduklarını bilmedikleri bir sektöre el atıyorlar.Bu korsan webmasterlar yüzünden herkes web tasarım yapmaya başlayacak,sokaklarda laptopla gezip renkli renkli sitelerim var diye bağırmalarından korkuyorum.

Size soruyorum arkadaşlar ne olacak bu halimiz?

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
birde bunların dışında profesyonel dolandırıcılarda var onuda ekle grafix

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yukardakileri yapanlar bana göre, zaten potansiyel dolandırıcıdır.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
eskiden ayda 3-4 site yaprdım müşterilerime ama 3-4 ayda 1 tane gelirse şükür diyorum. Fiyat veriyorum ya cok bak su fiyata yapan var deyip cıkıyor. Oraya yaptırıp ya sunu yapamadılar veya yapmadı yardım edermisiniz diye gelende cabası

InnoCent

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ee Normaldir Bi HTML Tasarım 3 4 gun Sürüyor ve 500 ile 1000 YTL arasında degişen fiyatlarla yapiyor..Kım Bu işe El Atmaz ki.:Firma tutuor bi webmaster yaptirior siteleri kolay yoldan Para Cepte..Böyle gittigi Sürece tasarım 5o ytl'e kadar düşer..

Rapmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim internetle olan haşır neşirliğimin bir nedenide çoğumuz gibi para kazanmak.Fakat sadece para kazanmak değil, zamanımı boş yere orda burda harcamak yerine neden takılıyorum internette ?
Sadece para kazanmak değil benım internetteki amacım.Yaptıklarımı sunup emeğimin karşılığını almak.Ama artık böyle birşey kalmadı bence.Artık biryerlere gelebilmek için özgür makale yayınlayıp emek harcamak geçmiyor.Çünkü böyle yapınca biryerlere gelemıyorsun.Bunun nedeni ise tabiki biiziz.

Peki niye bu kadar çok bunu yapan kişi var?
Bunun nedeni yine bizleriz.Çünkü artık çoğu kişi böyle şeyler yapıyor, bunu görüp bedavan para kazandıklarını görenlerde bu işi yapmaya çalışıyor ama bence bilinçli olarak yapmıyorlar .
internette para kazanmak astında bence bilindiği kadar kolay değil.Çünkü bu işten helal para kazanmak için bence kendini bu işe adaman gerekir , zamanının çoğu internette geçer belki bazen 2 3 gün hiç kalkmadığın olur.Hayatından birçok şeyi bile kaçırabiliyorsunuz.

Ama ben bunları kaçırmadığıma inanıyorum çünkü yeri geldiğinde kalkabiliyorum , bence bu yukarıdaki işi yapan arkadaşlarda daha Legal iyi yollardan para kazanmaya baksınlar çünkü bu hareketlerin sonu yok nereye kadar giderki ? 100 ytl için bir insanı dolandırmaya değermı be ?

Valahi biraz abarttım sanki konu dışınada çıktım ama vallahi okuyunca bunları söyleyesım geldi :)

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
internette para kazanmak astında bence bilindiği kadar kolay değil.Çünkü bu işten helal para kazanmak için bence kendini bu işe adaman gerekir , zamanının çoğu internette geçer belki bazen 2 3 gün hiç kalkmadığın olur.Hayatından birçok şeyi bile kaçırabiliyorsunuz.

%100 Katılıyorum.

antiTRust

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ne diyeyim arkadaşım sana %100 katılıyorum ve de şunu ekliyorum eskiden kendi kendime site yapar banner hazırlar psd template çıkarır mutlu olurdum , sonra şirketlere siteler yapmaya başladım 3-5 harçlığımı çıkardım yine mutluydum, ama gel görki senin dediğin olaylara 50 ytl ye site 1 ytl ye script olaylarını görünce soğudum bu işten ve sadece isteselerde bokunu çıkaramayacakları domain işine girdim en azından birikimim var üreticiliğimi kullanabiliyorum dedim, ama gel gör ki bu korsanlar uyanmış olsa gerek ekmek yiyemeyeceklerini anlayınca ellerinde tuttukları domainleri 1 ytl den ucuza satmaya başladılar ve domain işine de taş koymaya çalışıyorlar. bilmiyorum bu sektör nereye gidiyor ama acayip soğumuş durumdayım belki 100 tane projelik domain var hepsini tutuyorum elimde ne satasım var ne site yapasım, ama birilerini fena halde ..... ım var! bitirdiler resmen bendeki aşkı şevki heyecanı , askere gittim hostçunun tekinden host aldım şirket sitelerini koydum bir geldim ki hostçu meğer tostçuymuş bana iki kaşarlı bir karışık tost yapmış sonra kapamış gitmiş siteleri, şirketlere de site yapacak yüzüm kalmadı artık ne diyim Allah hidayet doğru yol nasip etsin para nerde biz orda mantığıyla yüzme bilmeden balina avına çıkan bu kardeşlerimize

Yalova77

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Devir değişti,
İki insan örnek vereyim size;
Sabahtan akşama canı çıkasıya kadar çalışan ay sonu geldiğinde asgari ücret alan bi adam..
Birde 14 yaşında olup, spam yapan, vvarez script satan ve aylığı 1000$ dan fazla olan bir velet..

Yorumum yok sadece devire bakın diyorum.

darkman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@grafix imzandaki sitede trojan uyarısı alıyorum! sanırım body etiketinde bişeyler saklı.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
evet sudan ucuz web sitesi yapılır 2 tane yaptırana 1 tane bedava diye kampanyalar görürseniz şaşırmayın

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bunlar ne yazıkki zavallı insanlar, amcasına, babasına, dayısına yaptığını gösterip övgü alınca çeşitli sitelerde konu açıp eleştiri istiyorlar. Eleştiride bulundugun vakitte kabahatli oluyorsun. Genetik yaşları olgunluğa erişmiş ama zeka yaşları hala darwin testlerindeki düzeyde gezen insanlar bunlar.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bana ucuza script yazdırıp, başkalarına pahalıya satabilen potansiyeldeki insanlara da denk geldim.

depeche

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam hatasını kabul etmiş.
Daha niye üstüne gidiyosun ki?
Gergin olmayın bu kadar yahu.

seninde imzanda 100 ytl ye script yazıyor. seninde eleştirilmen gerek piyasada sizin gibi adamların yüzünden çoğu insanın yaptığı yatırımlar ölü yatırımlara dönüşüyor yada iş potansiyelini düşürüyorsunuz.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
A firması , bizden teklif aldı pahalı geldi. B öğrencisine yaptırdı. Öğrenci sırra kadem bastığında alan adını nasıl alabiliriz , nasıl alabiliriz diye kapımızı çaldı. Verdigimiz teklifi bu sefer hosting ve alan adı transfer ücreti olarak ödedi bize.

Bence burada öğrencilerin veya girişimci gençlerin bu tür işleri yapması gayet doğal. Yalnız yapan kişinin bir takım birikimi ve yatırımı olması şart. Bu tür güzel projelerde görüyoruz bazen yalnız gençlerimiz, satarım kundaklar kaçarım mantığıyla ilerlemesi çok üzücü bir durumdur.

Türkiye'de bu tür durumlara mahal veren küçük işletmeleride yabana atmamak gerekiyor. Bence bunun temelinde bilgisizlik vardır. İşletmeyi yöneten kişi bilgili olsa , Neyi nereye yaptıracağını bilir. İşin traji komik tarafı kişi şahıs veya kurumsal şirket kısaca web sitesi yaptıracak kişi ne denli bir araştırma yapıyor diye sorduğumuzda koca bir hiç çıkıyor ortaya.

bir musibet bin nasihatten iyidir * dedim , diyorum , diyeceğim. Korsanlarada teşekkürler. Bazen işlerim açılıyo sayelerinde. Uğraşmıyorumda. :)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
seninde imzanda 100 ytl ye script yazıyor. seninde eleştirilmen gerek piyasada sizin gibi adamların yüzünden çoğu insanın yaptığı yatırımlar ölü yatırımlara dönüşüyor yada iş potansiyelini düşürüyorsunuz.

Benim yaptığım işin bedeli bu. Fazlasını mı istemem lâzımdı?
Konuya gir incele ondan sonra yorum yap lütfen.
Konuda neden 100 ytl olduğu yazıyor. ;)
Her scripti 100 ytl ile yapmıyorum ;)

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
kendi mamülüyse ister 1 e satar ister 1000 e kimi enterese eder ki . Bende anlamadım. NeFuSa bu arada işler tıkırında herhalde =) pırlanta göz kamaştırıo..

bybart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2

Ama engellenemez bişey bu reklam stratejisi denilebilir mi bilmiyorum ben bu 100 ytl olayını değilde değeri kadar emek harcayarak yapılmış gibi algılıyorum, nasıl tüm marketlerde fiyatlar 99.999 ytl vb. olduğu gibi...

bende bilgisayar satış sektöründeyim firmanın biri tüm yerel otobüslere reklam vermiş kocaman bir bilgisayar resmi altında da yazıyor.. Şok, bilgisayar 590 ytl..
Gelde anlamayan müşteriye anlat...

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Benim scriptimin değeri 100 ytl.
Ne azına veririm, ne çokuna.
Her scripti 100 ytlye yapmıyorum yani bende.
Neyse konu ben değilim zaten, dolandırıcılar ve sahteciler. :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5