İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir PC durup dururken niye kilitlenir?

MuZiKCi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim makina adamı deli eder.Arkadaşlar hiçbir şey yokken birden bire kilitleniyor.
Bazen açtıktan 5 dak sonra,bazen 7 saat sonra :) alakasız bir zaman kavramı var.Ekran kartını değiştirdim gene kitledi,rem değişti gene kitledi,ses kartından olmaz dediler ama bakın ne oldu...
Geçenlerde hoparlör yandı.1 hafta kullanamadım,bu sürede kilitlenme olmadı.Yeni hoparlör buldum taktım pc yine kilitlenmeye başladı.Galiba sorun ses kartında.Sizce hangi ses kartını alayım ?

SpYTaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
creative alabilirsin .... (sadece ses kartı değil takılı olduğu pcı yuvasındanda olabilir kartın yuvasını değiştir almadan önce )

A

..::aTi::..

Misafir
herşeyi almadan önce bence söküp çalışıyormu diye
benim eski makine uzay kasayken boştaki fdd kablosuna çarpınca bütün bilgisayar bi duman aldı kablolar yandı ama sadece ide kablolarını değiştirince çalıştı cihaz.
yani öyle kolay kolay bişey olmaz.

kiltlenmesinin sebebi işletim sistemin bile olabilir yeniden kurulum yapmayıda deneyebilirsin

SpYTaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
..::aTi::..' Alıntı:
benim eski makine uzay kasayken boştaki fdd kablosuna çarpınca bütün bilgisayar bi duman aldı kablolar yandı ama sadece ide kablolarını değiştirince çalıştı cihaz.

kiltlenmesinin sebebi işletim sistemin bile olabilir yeniden kurulum yapmayıda deneyebilirsin

Biz nasıl para kazanıcaz :D

MuZiKCi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
format

..::aTi::..' Alıntı:

Bi kere format attım,yemedi onu da parçaları denedim,3 tane fan var deliler gibi çalışıyolar onboard ses dalgası,bakalım daha neler görecez.

A

..::aTi::..

Misafir
MuZiKCi' Alıntı:
Bi kere format attım,yemedi onu da parçaları denedim,3 tane fan var deliler gibi çalışıyolar onboard ses dalgası,bakalım daha neler görecez.

yeni bilgisayar alman lazım olucak galiba :p bütün parçaları almışın anakart al bitsin bu iş ;)

ama problem başka bişeydir. muhtemelen az ram veya bir yazılım olabilir. veya hdd için bi scandisc olayına gir bakalım bozuk biyer varsa oraya gelincede atabilir. şimdi abartı olucak ama üniv. de hdd i düşürmüştüm her açılışta
bızt bızt cizyvyyyyyyyyy diye bi tur çizip açıyordu. bazen böyle reset atma dışında hala çalışıyor :rolleyes:

ama ses kartına hoparlor yanması ile bişey olması dışında herşey olabilir bence zaten bişey olduysa ses kartı değil anakart alman gerekir büyük ihtimalle

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
sistemde mhz olarak uyumsuzluk olabilir belki, benim makinadaki ramlar 400 mhz , ama 400 mhz olarak çalıştırınca kilitleniyor, bios'tan 333'a indirdiğimde bir hafta aralıksız çalışıyor yine tık yok.

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sorun bence güç kaynağındandır (power supply) bilgisayara dıştan donanım bağlandığında aralarına elektriksel etkileşim oluyorsa bunu güç kaynağının yetersizliği veya içindeki kondanstörlerin artık özelliklerini yitirmesinden kaynaklanıyor. Diğer sebep ise eve gelen elektrikte voltaj düşüklüğü olabilir. (bilgisayarım açıkken haparlörü elektriğe takınca bilgisayarım kilitleniyordu)

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
islemcın gıdıcı gıbı gordum acta bı sıcaklı sevıyelerıne bak fanlarına bak makınenı soguk tut ole ses kartıdır hparlordur seylerden bısey olmaz en fazla elektrık kacagı olur evın yanar ok dedıklerıme bı bak ısı olc

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- Ramlarin yerlerini sök değiştir, 2 tane ram varsa birini çıkar(333 mhz / 400 mhz olayı)
2- Bios pilini çıkar geri tak( tabi pc power fişi çekiliyken)
3- İşlemcinin ısısını konrol et- fanının çalışıp çalışmadığına bak
4- Ses kartından ses çıkışı varsa problem yoktur. sorun ordan kaynaklanmayabilir...
5- Pcl ve agp kart yuvalarını kontrol et, tam takılı olmayan kart olabilir
6- Eğer pc kilitlendiğinde hdd ışığı yanıyorsa sürekli, hddde de problem olma ihtimali var.

Gelişmeleri yazarsan yardımcı olmaya çalışırım...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5