İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir sansür de Vimeo.com'a

T

trgy

Misafir
Video sitesi Vimeo'ya Türkiye'den erişimler mahkeme kararıyla engellendi.
30 Eylül 2010 / 12:48

Yaklaşık 10 bin internet sitesine erişimin yasak olduğu Türkiye, sansürcü ülkeler arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube'u 3 yıla yakın süredir 'engelleyen' Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, bu kez popüler bir başka video sitesi olan Vimeo'yu Türkiyeli kullanıcılara kapadı!

Öğleye doğru Vimeo.com adresine gidenler, artık kamuoyunun alıştığı 'tedbir' kararını gördü. Duyuru penceresinde şu ifadeler yer alıyor:

"ANKARA CBS'nin, 28/09/2010 tarih ve 2010/93921 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (vimeo.com) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca uygulanmaktadır."

Kaynak: http://www.haber3.com/vimeo-da-yasaklandi--609647h.htm

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Alkışlıyorum. Bravo. Çok yerinde bir karar.

Üçüncü dünya ülkelerinden biri olarak bizim neyimize globalleşen dünyanın bir parçası olduğumuzu düşünmek! Oturalım oturduğunuz yerde. Web 2.0 sonrası karşımıza çıkan sosyal medyanın verdiği globalleşme ivmesi bize çok fazla. Biz, bizim değerlerimize bu ortamlar üzerinden hakaret edenlere cezasını vermeyi çok iyi biliriz. Tek dişi kalmış sözde medeni devletlerin yaptığı gibi öyle başı boş bırakmayız. 5-10 milyon vatandaşımız mağdur olur belki ama bize terbiyesizlik yapan site de cezasını alır. Adalette nokta atışı tam olarak budur (!) Ne de olsa milyarlarca dolarlık yurt dışı internet reklam harcamalarımız var. Yaptırımımız çok büyük... :mad:

bkz : imzam

NetWork

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Haber çok hatalı,

Engellemeyi yapan MAHKEMEDİR,
Kararı uygulayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı dır.

Mahkeme, yeni yasaya göre zaten her başvurulan siteyi engellemek durumundadır.

Lütfen yanlış yönlendirmeyelim, baştaki parti böyle bir yasa getirirse, yargı böyle bir hüküm verirse, telekominikasyon başkanlığı bunu uygulamak ZORUNDADIR.

0nur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Haber çok hatalı,

Engellemeyi yapan MAHKEMEDİR,
Kararı uygulayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı dır.

Mahkeme, yeni yasaya göre zaten her başvurulan siteyi engellemek durumundadır.

Lütfen yanlış yönlendirmeyelim, baştaki parti böyle bir yasa getirirse, yargı böyle bir hüküm verirse, telekominikasyon başkanlığı bunu uygulamak ZORUNDADIR.

ben böyle partinin...

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
@NetWork hocam güzel demişsiniz de o kanunu yapan kim? Ben miyim yoksa yagmayok mu (o da sansürcü o olabilir ama neyse :D) ya da bu forumdan biri mi? Yasaya göre karar verilmek durumunda madem öyle yasa niye her başvurulan siteyi kapatacak şekilde konulmuş?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben miyim yoksa yagmayok mu (o da sansürcü o olabilir ama neyse :D)

Bunu yapsa yapsa bilgi yapabilir. ozanTi böyle sansürcü diye hakaret etme mazallah siteyi kapattırabilirim.

Neyse lafımı da attıktan sonra konuya geçim.

Burada bu karar haklı veya bu karar hatalı diyen hiç kimsenin bazı hakaretleri görmezden gelip "aman canım ne var bunda, iyi demişler. ben olsam fazlasını derdim" mantığı ile haraket etmiyordur. Bundan eminim. Öncelikle bunu bu tarz konularda hep ifade ederken burada etmemek olmaz.

Burada benim üzerinde durup düşünme gereği duyduğum konu "cezanın nasıl olması gerektiği yönünde." Neden suçu işleyene de ceza verilmediği, verilemediği yönünde. Evet eğer bu tarz sitelerde bir suç işleniyorsa tabiki bir yaptırım uygulanmalı, ama bu yaptırım suçu işleyeni bulma yönünde de olmalı. Anladığım kadarıyla birisi mahkemeye başvurduğunda detaylara fazla girilmeden çözüm ( Ceza ) olarak yayını tümden kapatma şeklinde gerçekleşiyor. Burada amaç galiba içerik görünmesin diye verliyor. Uygulanabilirliği nasıl olur bilmiyorum ama bu gerekçe ile verliyorsa sadece mevcut sayfalar kapatılsın o zaman. Çünkü ne kadar bir çoğumuz (örnek video sitesi olduğundan yola çıkarsak) çoğumuz zaman geçsin diye videoları izliyorsa da bazılarımızda bilgi için izliyorlar.

Özet şeklinde: bilemiyorum ama pire için yorgan yerine pireyi yakmak daha mantıklı geliyor.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Bunu yapsa yapsa bilgi yapabilir. ozanTi böyle sansürcü diye hakaret etme mazallah siteyi kapattırabilirim.

Neyse lafımı da attıktan sonra konuya geçim.

Burada bu karar haklı veya bu karar hatalı diyen hiç kimsenin bazı hakaretleri görmezden gelip "aman canım ne var bunda, iyi demişler. ben olsam fazlasını derdim" mantığı ile haraket etmiyordur. Bundan eminim. Öncelikle bunu bu tarz konularda hep ifade ederken burada etmemek olmaz.

Burada benim üzerinde durup düşünme gereği duyduğum konu "cezanın nasıl olması gerektiği yönünde." Neden suçu işleyene de ceza verilmediği, verilemediği yönünde. Evet eğer bu tarz sitelerde bir suç işleniyorsa tabiki bir yaptırım uygulanmalı, ama bu yaptırım suçu işleyeni bulma yönünde de olmalı. Anladığım kadarıyla birisi mahkemeye başvurduğunda detaylara fazla girilmeden çözüm ( Ceza ) olarak yayını tümden kapatma şeklinde gerçekleşiyor. Burada amaç galiba içerik görünmesin diye verliyor. Uygulanabilirliği nasıl olur bilmiyorum ama bu gerekçe ile verliyorsa sadece mevcut sayfalar kapatılsın o zaman. Çünkü ne kadar bir çoğumuz (örnek video sitesi olduğundan yola çıkarsak) çoğumuz zaman geçsin diye videoları izliyorsa da bazılarımızda bilgi için izliyorlar.

Özet şeklinde: bilemiyorum ama pire için yorgan yerine pireyi yakmak daha mantıklı geliyor.

elim sürçmüş bilgi yazacaktım :D

neyse gelelim asıl dediğin konuya. senin dediğini yapabilmeleri için biraz daha düzgün bir açıdan bakabilmeliler olaya. bunların yaptığı o sitenin ip bloğunu yasakla tamam oh ne güzel. işin teknik kısmına bakmıyorlar bakmazlar da. çünkü kanun yapıcılar da adalet adamları da bilişimden çok uzaklar maalesef. kanun koyucuların danışmanları da pek iş yapmıyorlar heralde bu konuda. ya da "Ben giriyorum siz de girin." gibi laflar söylettiriyorlar.

menes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Haberi siyasallaştırmayalım isterseniz,
kararı alan mahkeme gerekli yere bildiriyor onlarda işleme koyuyorlar.
kararı verene bakmak gerek.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Uygulanabilirliği nasıl olur bilmiyorum ama bu gerekçe ile verliyorsa sadece mevcut sayfalar kapatılsın o zaman.

Tabi ki mümkün. Ancak altyapı ve maliyet meselesi. Şu anki yöntem en ucuzu. DNS sunuculara lokal ip veriyor her ISP oldu bitti...

Henüz farkına varmamış arkadaşlarımız olabilir ancak şunun farkına varmalıdırlar ki mevcut yasa ile burada cezalandırılan karşı taraf değil tamamiyle Türk halkıdır.
http://forum.iyinet.com/guncel-konular-haberler/138753-bir-sansur-de-vimeo-coma.html#post928139

1000 konutluk bir toplu konutta oturan birisi bir suç işledi diye sizde dahil tüm komşuları hapise atmakla aynı şeydir.

Tek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Bence cok yerinde bir karar gerekli mailler yollanmistir kesinlikle aykiri videolar bulunuyor diye site yoneticileride kesin onemsemyip bu mailleri yayina devam etmislerdir haliyle en dogrusu mahkeme karari ile yasaklanmistir :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bence cok yerinde bir karar gerekli mailler yollanmistir kesinlikle aykiri videolar bulunuyor diye site yoneticileride kesin onemsemyip bu mailleri yayina devam etmislerdir haliyle en dogrusu mahkeme karari ile yasaklanmistir :)

Filmc bu konuda sizinle herkes aynı fikirde ( ceza verilmesi konusunda ) en azından kullanıcıların yazılardan gördüğüm bu. Farklılaştığımız konu cezanın nasıl olduğu ? Bu bağlamda görüşünüzüde duymak isterim açıkçası. Bu şekilde ( Sitenin tümünün kapatılması ) verilen bir ceza sizce ne kadar adildir tam anlamıyla olması gereken bu mudur ?

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Haberi siyasallaştırmayalım isterseniz,
kararı alan mahkeme gerekli yere bildiriyor onlarda işleme koyuyorlar.
kararı verene bakmak gerek.

kararı veren mahkeme değil demedik ki. kararı mahkeme ilgili kanuna göre veriyor. ilgili kanunu yapan kim?

Tabi ki mümkün. Ancak altyapı ve maliyet meselesi. Şu anki yöntem en ucuzu. DNS sunuculara lokal ip veriyor her ISP oldu bitti...

Henüz farkına varmamış arkadaşlarımız olabilir ancak şunun farkına varmalıdırlar ki mevcut yasa ile burada cezalandırılan karşı taraf değil tamamiyle Türk halkıdır.
http://forum.iyinet.com/guncel-konular-haberler/138753-bir-sansur-de-vimeo-coma.html#post928139

1000 konutluk bir toplu konutta oturan birisi bir suç işledi diye sizde dahil tüm komşuları hapise atmakla aynı şeydir.

Dinçer abi gerçekten sayfa kapama(sadece sayfa site değil) ne kadar maliyet artışına sebep olur ki?

gerekli mailler yollandıysa bile günde kaç tane öyle video ekleniyordur. kontrolü zor olan bir şey bu sonuçta. bu nedenle biz diyoruz ki sadece gerekli sayfalar kapansın.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
İlgili kanun maddesi;

5651 sayılı kanun Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi madde 8 (2) Erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde hâkim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilir. Soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebilir. Bu durumda Cumhuriyet savcısı kararını yirmidört saat içinde hâkimin onayına sunar ve hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Bu süre içinde kararın onaylanmaması halinde tedbir, Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılır. Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesine ilişkin karara 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilir.
Cumhuriyet Başsavcılığı yukarıdaki madde gereğince tedbiren erişimi engelletmiş.Mahkeme kararı değil.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5