İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir Telefon Sözü " Alo " Neden Alo diyoruz ?

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hep merak etmişimdir ; telefonu açınca neden alo diyoruz. Alo ne demek ? Ne manası var ?
İlk önceleri ingilizler hello diyor sonradan hızlı söylene söylene alo 'ya dönüşüyor sanıyordum ancak araştırdım ve sebebini öğrendim..

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell , telefonu ilk icat ettiği zamanlarda bir sevgilisi vardı sevgilisinin adı Allessandro Lolita Oswaldo idi. A. Graham Bell atölyesinde çalışırken onu arayacak bir tek kişi vardı o kişide sevgilisi Allessandro Lolita Oswaldo'ydu. Ve bunun için telefonu ilk kaldırır kaldırmaz Allessandro Lolita Oswaldo diyordu daha sonradan isim uzun olduğu için A. Graham Bell ismi kısalttı ve telefonu açar açmaz Ale Lol Os demeye başladı sonraları sevgilisi işi ile çok vakit geçirdiğini söyledi ve ayrıldı. Bu olaya çok üzülen A. Graham Bell telefon her çalışında sevgilisinin aradığını düşünerek ismi daha da kısaltarak Alo demeye başladı ve bu olaya saygı duyan telefon aboneleri Alexander Graham Bell için telefonu ilk açtıklarında Alo demeye başladı ve bu böylece günümüze kadar geldi...

dorm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sabah gazetesinde bi köşe yazısında okumuştum da aslında bu tamamen uydurmacaymış. şimdi hatırlamıorum ama böle bişi yokmuş.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla benim bildiğim bu şekilde , ben biraz araştırdım bu hikayeyi buldum doğrusu tam olarak nedir bilmiyorum..

burakmert

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yabancılar telefonu açınca alo demiyolar.. hello falan diyolar..

Graham Bell türkmüş yada ahaha

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Almanlar telefonu "JA" diyerek açıyor. Yani "Evet" diye açıyorlar
Bu her ülkede değişiyor..

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
bu alo komedisini yıllar önce duyduğumda şaşırmıştım.
izlediğim hiçbir filmde ingilizi amerikalısı alo demiyordu.
Ve o gündür bu gündür. yalan olduğunu düşünürüm.

Bu sanırım vakti zamanında meydan larus gibi ansiklopedilerde vardı bu anlatım. Tabi bu ansiklopediler o zamanlar kuponla dağıtılıyordu :)
kuponla dağıtılan ansiklopedi bu kadar olur.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
ispanyolca konusan ulkeler de bildigim kadari ile ALO diyorlar.
ipanyolca yanilmiyorsam dunyada en cok konusulan 2. yada 3. lisan.

S

Senbul

Misafir
Ruslar ve rusca konusulan ulkelerdede telefon "Da" diyerek acılıyor.
Hiç ALO kelmesini kullanan duymadım.

I

iyiyiz

Misafir
tr.st' Alıntı:
italyadada genelde si diyerek açıyorlar.

Yanildin dostum ,italya da yasayan (flomenese) bir gurbetciyim.Italyada telefonu acinca %99.999999999 u ´Pronto´ diyor ;) (Turkce benzeri ´buyrun´) Konu da italya gecince yazmamaizlik edemedim heuhehe.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla bende efendim diye açıyorum ama madem öyle almanlar alo demiyor biz neden alo diyoruz anlamış değilim o zaman benim birinci kanım daha güçlü , telefonu yabancılar bulduğu için bizde onlardan gördük onlar hello diye açınca biz onu alo gibi anlamış filan olup o şekilde kullanmaya başlamış olabiliriz :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5