İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir text'in içinde bir kelime kaç kez geçiyor?

H

hoppala

Misafir
Merhabalar...
Örnek text:
Msn messenger son derece güzel msn yeni versiyonuyla harika msn'ni microsoft üretti.

Php ile bu textin içinde kaç kez "msn" geçtiğini nasıl hesaplıyabilirim ?
Saygılar

S

Skeleton

Misafir
Al bakalım:
PHP:
<?php
// Fonksiyon
function GetWordCount($search_in, $search_for, $is_case_sensitive) {
	return preg_match_all("/".$search_for."/".($is_case_sensitive == true ? "" : "i"), $search_in, $matches);
}
// Kullanımı
echo GetWordCount("Msn messenger son derece güzel msn yeni versiyonuyla harika msn'ni microsoft üretti.", "msn", false);
?>

A

..::aTi::..

Misafir
farklı çözümler herzaman iyidir

$verisay=explode("$aranan",$adigecentext);
$gecen_kelime_sayisi=count($verisay)-1;

;)

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hazır gelen bir fonksiyonu kullanmak bence daha iyi bir çözüm :)

daRksnak3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet
elmasgunesin dediği hazır fontsiyonu var :)

substr_count($yazi,"aranacak kelime");

A

..::aTi::..

Misafir
hazır fonksiyonu olduğunu biliyorum benim demek istediğim herkesin substr_count demesi yerine farklı mantıklarda çözümleri daha iyi olur :)
programcılıkta aynı işi yapan 1 kodu 10 kişiye yaptır hiç birisi aynı yazmaz. onun için farklı mantıklarda işlemler bana göre çok daha iyidir.
burda explode kullanmanın bana göre iyi yanı vardır sana göre yoktur işlem yapana göre + text uzunluğuna ve amacına göre değişir.

Y

Yns

Misafir
substr_count veya explode() kullanılarak oluşturulan çözümler "case sensitive".Bence skeleton'un vermiş olduğu çözüm daha uygun eğer büyük-küçük harf duyarlılığı varsa.(Ki soruya bakılırsa var.)

Eğer yoksa regEx ile makinemizi yormaya gerek yok :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5