İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Birden fazla Wordpress-Tek üyelik tablosu - evet yanlış duymadınız!

TuRKuaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Biraz önce wm sitelerinde dolaşırken zone.org'a denk geldim. Arada bir takip ederim siteyi böyle. Wordpress bölümünde ibrahimd'nin makalesini buldum. Olduğu gibi buraya ekliyorum.

Birden çok blog içeren bir projeniz var diyelim. Wordpress en ideal script. Fakat en büyük sorun, ziyaretçilerin çeşitli olanaklardan yararlanabilmesi için tüm bloglara ayrı ayrı üye olması zorunluluğu. Peki bu sorunu nasıl aşabiliriz?
Adım adım anlatıyorum;
1- Birinci blogumuzu, normal bir wordpress kurulumu şeklinde tamamlıyoruz. (prefix wp_)
2- İkinci blogumuzu kurarken, wp-config.php deki tablo ön ekini diğer blogtan (yani wp_ den) farklı birşey olarak ayarlıyoruz. (örneğin oyun_)
3- Şimdi ana dizindeki wp-settings.php'yi her hangi bir yazı editörüyle açıp şu değişiklikleri yapıyoruz;

Bul
Kod:

$wpdb->users = $wpdb->prefix . 'users';

Değiştir
Kod:

$wpdb->users = 'wp_users';

Bul
Kod:

$wpdb->usermeta = $wpdb->prefix . 'usermeta';

Değiştir
Kod:

$wpdb->usermeta = 'wp_usermeta';

Dikkat edilmesi gereken husus, usermeta ve users tablolarının ön eklerinin 1. blogunkiyle aynı olmasıdır.
4- Şimdi de, wp-includes/capabilities.php yi açıp bazı değişiklikler yapacağız.

Bul
Kod:

$this->cap_key = $wpdb->prefix . 'capabilities';

Değiştir
Kod:

$this->cap_key = 'wp_capabilities';

Bul
Kod:

$this->ID, $wpdb->prefix.'user_level'

Değiştir
Kod:

$this->ID, 'wp_user_level'

Bu kadar
Kısaca, 1. blogu normal kuruyoruz. Sonraki blogları kurarken, tablo ön ekini farklı birşey yapıyoruz ve değişiklik yaptığımız 2 php dosyasını eskileriyle değiştiriyoruz.

Bu makale İbrahim DAĞLI tarafından zone.org için yazılmıştır. Link vermek koşuluyla tepe tepe kullanabilirsiniz.

Evet arkadaşlar şimdi beyin fırtınasına başlayalım. Bir çok kişi (buradakiler) bildirgeç tarzı site yapmak istiyordu. Takıldığımız noktanın çözümü burda. :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
güzel yazı olmuş :) teşekkürler bi domainim vardı ne yapsam diye düşünüyordum bu iyi olcak ariyer.com a
k.ariyer.com
b.ariyer.com
s.ariyer.com :) 3 blog açim bende wp lerle oynıyım azcık her kes wpci olmuş.

man_blood

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Wp ye üye olmak kullanıcıya ne kazandırır? yani ben bu wp deki üyelik olayını anlamıyorum üye olanlara biz son yazılan yazıları gönderebiliyormuyuz hayır ozaman ne işeyarıyor üyeolmak. Bilmediğimiçin soruyorum yoksa yukarda yazı güzel bir paylaşım olmuş.

ibrahimd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5