sohbet odaları

Bisiklet Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
Bilgiler
Katılım
14 Şubat 2009
Mesajlar
9,784
Reaksiyon
313
Puanları
111
178 Aydır Üye

Bisiklet kullananların çok fazla önemsemediği yollarımızda acaba kendimizi güvenli hissetmemizi sağlayacak şeyler var mıdır? Şimdi bunu konuşalım.

Bisiklet Kullanımında Riskler

Türkiye’de bisiklet çok fazla kullanılmıyor. Bu nedenle de bisikletlilerin güvenle sürüş yapabilecekleri bisiklet özel yolları yok denecek az. Ancak yine de bisikleti özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz çok seviyorlar ve kullanıyorlar. O halde onlar, nasıl güvenli bisiklet kullanırlar? Bu soruya hemen yanıt vermek kolay değil. Ancak bazı genel güvenlik tedbirlerini hatırlatmak gerekli olabilir. Kesinlikle araç trafiği yoğun olan yollarda bisiklet kullanmayınız kullandırmayınız. Özellikle sokak aralarında bisiklet kullanırken, benzer durumlarda yayalara söylediğimiz gibi yolun sol kenarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde gelen trafiği kontrol etme olanağı artacaktır. Gece görünürlüklerini artırmak için, jantlara ve bisiklet arkasına ışık yansıtıcı reflektör kullanımı ve yine yansıtıcı özelliği fazla giysiler giyilmesi çok faydalı tedbirler olabilir.

Özellikle yol boyunca görüşün kısıtlandığı dönüşler ve kavşaklarda çok daha fazla dikkatli olunması gerektiğini söylemeliyiz.

Gelen ve dönüş yapan trafiğin kontrol edilmesi, trafik ışıklarına uyulması hayati önem taşımaktadır. Bu tür kavşaklar geçilirken, özellikle 08-14 yaş grubu için, mutlaka bisiklet üzerinden inilerek, en güvenli ve en kısa mesafelerden, mümkün olan en kısa sürede karşıya geçilmesi gereklidir. Çok geniş kaldırımların ve bisiklet özel yollarının bulunduğu kesimlerde, yayaların güvenliğini olumsuz etkilememek kaydı ile, kaldırım kenarlarının ve bisiklet yollarının kullanılması şüphesiz onlar için çok daha güvenlidir.

 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst