İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Borsa İlleti....

F

fatihhk

Misafir
Arkadaşlar borsayla ilgilenenler bilir hisse.net'i. Orada gördüğüm bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Yeni yeni borsayla ilgilenmeye başlayan arkadaşlara ise özellikle okumalarını tavsiye ediyorum...
Bu yazıyı webmaster'lığa ve forex'e de uyarlamak mümkün tabi:)

Originally Posted by TCM

*** Daha önce yazdığım yazıya bir paragraf ilavesiyle aşağıya tekrarlıyorum. Borsaya yeni başlayan ve "tam bana göre bir yermiş burası yav, ben ne paralar kazanırım şimdi, niye daha önce haberim olmamış buradan" diyenleri daha çok ilgilendireceğine eminim....Yazılanların büyük çoğunluğu tarafımdan yaşanmış, görülmüş ve hissedilmiştir....Katılanlar ve sallayanlar mutlaka olacaktır. İlavesi olanları daha sonra kullanılmak üzere severek alırım.***

---Enflasyon-cari açık-altın-dolar-petrol ... verileri, seans başlamadan vob verileri, kah bilgisayar başında kah küçücük, çoğunluğu sigara dumanı altında stresle seyredilen milyonlarca rakam, öğle arası cnbce ve yorumları, seans sonu başlayan ve gece yarılarına kadar takip edilen dış borsalar, uykusuz dolaşılan forumlar, rüyalara taşınan umutlar, sabırsızca borsa dergilerinin palavralarıyla geçirilen haftasonları, keşkelerle dolu sevdiklerimize çocuklarımıza doğaya kitaplara bilgiye sevgiye harcamaya kıyamadığımız ama boşa harcadığımız saatler günler ve seneler...
---Kaç kere sevdiklerinizi, çocuklarınızı, eşinizi, anne ve babanızı terslediniz kimbilir borsa kötü geçtiği için. Yaz tatillerini bile dostlarınızla geçirmek yerine seans salonlarında, ekran karşılarında geçirmediniz mi? Kaybedilen günlerin akşamları geçmek bilmedi hiç. İntikam için ertesi günün 9.30 u beklendi hep. Birkaç hafta işler yolunda gittiyse borsayı en iyi bilen siz oldunuz hep…Ama yine de kazandığınız paraya rağmen huzursuzdunuz, hep aklınızdaydı; keşke kredi çekipte daha fazla parayla oynayıp daha fazla kazansaydınız. Nasılsa olayı çözmüştünüz ya artık. Derinlikli borsa ekranı da satın alsak iyi olurdu aslında, ne olacak ki canım alt tarafı bir seanslık kazancımızdı o an. Yeni yeni indikatörler bile çıkar olmuştu klavyenizden kimsenin bilmediği. Sıkarken arkadaş muhabbetleri şimdi ilginç gelmeye başlamıştı. Kazanıyorduk ya , onlara da bildiklerimizi aktarmalıydık, atmalıydık havamızı, dalga geçip durdukları “borsacı” kimliği ne kadarda yakışır olmuştu üzerimize artık. Bütün muhabbetler borsaya açılmalıydı keyifle…Hiç sonu gelmedi bu keşkelerin seneler boyu; düşerken satsaydık keşke, çıkarken alsaydık keşke, çıkarken almıştık ama daha çok alsaydık keşke, inerken satmıştık ama VOB da 30 endeks de satsaydık keşke, kredili alsaydık, açığa satsaydık, yüksekten satmıştık ama az daha alım için bekleseydik, beş yıl önce oğlana bisiklet alacağımız parayla ISFIN alsaydık da o parayla şimdi sıfır bir çin motoru alsaydık hatta yeni model Honda Civic e sulansaydık, lineer yerine logaritmik takılsaydık keşkeeeeeeeee….
---Bu sıkıntıları yaşayanların çoğu belki de bu stresleri komik paralar için çekiyorlar. Herkesin parası kendine göre değerlidir ama bir insan elindeki 1.000 ytl ile borsadan milyonlar kazanmayı amaçlıyor, rüyalarında Yiğit BULUT la konuşuyor, ekranda çizdiği paralel çizgilerde barfiks yapıyor, seansta al sat yaparak kazandığı 20 ytl nin ikisini vergi vermek zorunda kaldığı için sağa sola sövüyor, ayda 16 ytl sini borsa dergilerinin hayvan muhabbetlerine veriyor ama çocuğunun kaçak oyun cd si için verdiği 3 ytl sine kızıyor ve keşkelerle dolu bir yaşam sürüyor daha da kötüsü bundan zevk alıyorsa hayatına format atma zamanının geldiğini fark etmelidir.
---Yukarıdaki anlatılanların çoğunluğunu yaşayanlara pek yapılacak bir şey kalmadığını düşünüyorum. Alkol, qumar, sigara ve uyuşturucu bağımlılığını tedavi etmek gibi bir şey olsa gerek. Sanal alemde kimin yazdığı belli olmayan birkaç paragrafın bunu başarma ihtimali pek olmaz. Borsaya yeni başlayanlara faydalı olabilir ancak bu cümleler. Borsanın amacı para kazandırmaktır. Ama size, bana ve ayda arttırdığı 100 ytl sini borsaya yatıranlara, grafikler içinde boğulanlara değil, büyük paraya para kazandırmak için bu sistem yürümektedir. Haberlerin iyi veya kötü olması, petrolün varil fiyatı sadece göstermeliktir. Borsa yükselecekse haberler iyi, düşecekse kötü yorumlanır. Beş sene önce İMKB 0,5 cent iken varili yirmili dolarlarda olan petrol iki ay önce 3,7 cente dayanınca 70 dolarlardaydı. Petrol fiyatları artınca borsalar düşer diyenler, 45,000 leri geçince “iyi ki petrol artıyor, araplar petrol satıp kazandıklarını İKMB ye yatıracak 70 leri görecez” demeye başlamadılar mı? Üç ay önce niye artmaz bu dolar diyenler, şimdi SUSD nin yanındaki oku her yeşil gördüklerinde merkez bankasına sövüyorlar niye müdahale etmiyorsunuz diye. Yarın dolar iki milyonu görürse “aaaa hisse fiyatları ne kadar ucuz kalmış dolar bazında” deyip şimdi beğenmedikleri hisselere atlamazlar mı acaba? Sistem her zaman yürür, herkesin okuduğu duyduğu değil sistemin istediği olur. Haziran ayında borsa düşecek diyen var mıydı hiç? Sistem % 85-90 küçük yatırımcının kaybederek, % 10-15 lik büyük paranın kazanması üzerine kuruludur. Siz hiç borsadan para kazanmış ev bark sahibi olmuş memur, küçük esnaf vs. gördünüz mü? Bir arkadaşım 97-98 yılı yükselişinde AKBNK lardan ev sahibi olmuştu stresle geçen iki yılın sonunda, üstteki anlatılanların çoğunu yaşayarak, birkaç ay daha beklese villa da alabilecek duruma gelecekti gerçi. Daha sonra hanımının baskılarıyla evi aldı, borsayı bıraktı ve kurtuldu. Başka da sisteme kafa tutan görmedim.
---(27.12.2006)* Bu yazı, borsaya yeni başlayıp ta daha herhangi bir “borsa hastalığı” na henüz yakalanmamış ( gecenin ikisinde kalkıp nikkei yi merak etmeyen, tatil günlerinde borsa niye tatil oluyor diye söylenmeyen, noelde yabancı tatile gitmesin diye eylem yapmaya kalkmayan, portföyü % 10 düştüğünde cinsel hayatı sekteye uğramayan) kişiler için yazılmıştır. Bu arkadaşlar hayatlarına herhangi bir internet likit fonuyla devam etmelidir. Çünkü yukarıda da anlatıldığı gibi borsa akıllı, mantıklı, yaşamayı seven insanın işi değildir. Herkes kendini akıllı, kurnaz görebilir. Zaten ne kadar akıllı olduğumuzun göstergesi, Seda Sayan ın, kuşum Aydın ın öğle programlarındaki izlenme oranlarında, oryantal yarışmalarına sms atanların sayısında, kontör alacak parası olmayıp ta milyarlık cep telefonu alanların mms kayıtlarında, bir gecelik takla için 150.000 dolar alan ama aslında ne kadar masum ve fedakar bir anne olduğu konusunda fikir birliğine varılanların fikirlerinde bellidir) risk altındaki kişilere, gerçeği görmeleri ve kalan hayatlarında stresten, fakirlikten uzak sevdikleriyle bir arada mutlu, sağlıklı ve huzurlu yaşamaları için yazılmıştır.
---Üstteki yazının başına ve sonuna pek çok şey eklenebilir (* lı kısım bugün yazılmıştır), şimdilik bu kadar, zamanla ekler, okur “keşke” deriz…Allah hepimizi borsa illetinden kurtarsın.....

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
17 yaşındayım walla kendimi bildim bileli borsayı , doları , euroyu herşeyi biliyorum yetiştiğim ortam çok karışıktı çok şeyler gördüm 1 gecede dolarla zengin olan , borsada 1 haftada herşeyini kaybeden çok kötü ya anlamıyorsun ki heycana kapılıyorsun ha oldu ha olcak derken bir bakmışsın elinde hiç birşey kalmamış..
(örneklerden biliyorum )

S

serkanus

Misafir
borsada çok fazla risk var büyük oyuncular ve bu işin kurtları ancak kâr eder, yoksa keriz silkelenmesine dahil olursunuz.
illa da girecem derseniz a tipi fonlarla riski azaltabilirsiniz.

borsa anlık gündeme göre değişebiliyor, türkiyenin durumu ortada.
bence bu tip şeylerle uğraşacağınıza yeni müşteri bulmaya çalışın kendi işinizde yeni ürünler üretip oradan kazanmaya devam edin daha kalıcı bir kazanc elde edersiniz.

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
küçük yatırımcılar 3-5 bin lot alırken 3 tane büyük yatırımcı birer milyon lot satması küçükleri öldürüyor...

windows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
11 ayda . 1,200 $ ım 24.000 $ oldu.
3 gunde 10.000 $ ım 2600 $ oldu.
Dalgayla haraket edemezseniz boğuluyorsunuz.Sörf gibi:D
Bazen spek çiler bile kendi spekine kanar.
Lot tan lota fark var.
iş bank var bide Dyoboy var.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sadece 4 saatle paranın 3e katlanma şansını kaybetmiş ve şirket batışı izlemiş biri olarak mark dan nefret ediyodum kaldırdılar tırsıp :)

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
borsada bence ilk 15 dk vede son 15 dk. çok deli paralar dönüyor bir anda çok fazla alış ve satışlar oluyor

bide şahit olduğum bir şey Atıyorum "Vestel" büyük alıcılar 2 saat içinde % 7 yaptırıyor ondan sonra herkez bakıyor bu kağıtta bişey var vede yükleniyorlar ilk seansta %10 oluyor sonra 2. seansta % 15 oldu mu bakıyorsunuz bi anda çok büyük satışlar olmaya başladı vede 3 dk da - %3 ....

netistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar. ben de borsa ile 4-5 yıldır ilgileniyorum. borsaya tecrubesiz girilmez. borsada çok dümen var. geçen sene takip ettiğim ana 2 hisse vardı. birisi kozad 2.5 tu. çok salladılar hisseyi. şuanki değeri 13.8 civarı. bunun yanın mesela 22 lerden 2 lere gelen haznedar tuğla var. araştırmadan girmek insanları batırır, kazananmaya bile sevinilmez bir seansta % 50 düşen hisseler var. borsa gerçekten de illet eğer araştırma yapmadan, bilgisizce girerseniz.. bu seneki yatırım düşünenlere euro veya dolar tavsiye ederim. fonlarda çok hızlı artıyor. borsa oynayan arkadaşlar da çok gidip gelmeler olacak. kısa süreli al-sat yapabilirsiniz.iyi günler

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Borsada büyük yatırımcılar oyun oynar küçük yatırımcılar ise o oyunun yarattığı dalgalanmayla sürüklenip durur

djkickass

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zaten ne kadar akıllı olduğumuzun göstergesi, Seda Sayan ın, kuşum Aydın ın öğle programlarındaki izlenme oranlarında, oryantal yarışmalarına sms atanların sayısında, kontör alacak parası olmayıp ta milyarlık cep telefonu alanların mms kayıtlarında, bir gecelik takla için 150.000 dolar alan ama aslında ne kadar masum ve fedakar bir anne olduğu konusunda fikir birliğine varılanların fikirlerinde bellidir

HELAL OLSUN

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bilen de bilmeyen de yorum yapmış. Mantıksız işlem yapmayan herkes kazanır.
yok keriz silkelemesiymiş yok bilmemneymiş. Stop emri koy silkelenme. Birsürü indikator var, onları değerlendir. Keriz silkeleme forexde tutmaz, çünkü işlem hacmi geniş. Tabiki kolay değil, kolay olan şeyi herkes yapar.
Saygılar:)

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teknik bilgi olmadan sermaye piyasasında işlem yapmak qumar oynamaktır. Dolayısıyla, bilginiz yoksa, sermaye piyasasında işlem yapacağınıza herhangi bir qumar sitesinde qumar da oynayabilirsiniz. Arasında hiçbir fark yok.

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teknik bilgi olmadan sermaye piyasasında işlem yapmak qumar oynamaktır. Dolayısıyla, bilginiz yoksa, sermaye piyasasında işlem yapacağınıza herhangi bir qumar sitesinde qumar da oynayabilirsiniz. Arasında hiçbir fark yok.

+10000 :) Kahvede pişti oynamakdan farkı yok.

Metro

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Borsa demeyin çok özledim çook :) Geçen yıl kozad vardı elimde 3.90 ort maliyeti bi de şimdiki fiyatına bakın kaça katlamış. Aman ha arkadaşlar laflarımıza bakıpta pata küte girmeyin, hiç dışardan göründüğü gibi değildir.
İyi bilgi ve deneyim gerektirir, benim mesleki alanıma girdiği için ilgileniyorum mesela. Bu gözleri canlı borsada izlerken bozdum :(
Fazla söze gerek yok yukarıda iki arkadaşımızın verdiği örnek çok güzel uymuş. Birisi dalga örneği, öbürü kahvede oyun oynamak.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazı güzeldi.
borsa veya kur üzerine hiç bir zaman yatırım yapmadım. geceniz gündüzünüz bu olmadan da girmeyin derim.

MeSsO_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerçekten bende çok prof. olduğumu idda etmiyorum ama çok para kazandım genç yaşta:D
İlgilenenler bilirler ısfın,bfren,kardemir grubu hepsini çok cuzi imktarlardan alıp parayı 5-6 a katladım hatta isfin hissesini 800 liradan aldım 1 sene akdar sonra 8350 den bozdurmuştum :D
Bana sorarsanız borsa takip ve mevsim işi her hisse belli dönemler belli mevsimler öenmli olan takip.

xxxx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kozad ın ekürisi ipmat galiba:) ipmat 0.50 lerden 7-8 ayda 6 lara geldi al diyen arkadaşı dinlemedim sonra kafayı yedim.sonra biri memsa dedi 0.49 ortlama 0.25 lere geldi 1 yıl para bekledi orada ha çıktı ha çıkacak...ve beklenen an şirket iflas bayrağını çekmek üzereydi haber yayıldı.....su içmek yerine 0.29 lar dan kağıdı vermek insanın kendisini aklıllı hissettirdi...
ve bu olaydan sonra borsayı bıraktım.....
geçen gün tv izlerken alt şeritte memsa yı gördüm.0.77 idi inanamadım ve nete girdim....
işi bilicen abi:)

xxxx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya sorma 1.11 di en son ulan gel de kafayı yeme bıraktım çok şükür kim açtı bu başlığı:d

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
amerikalıların bi lafı vardır;

do not put all your eggs in only 1 basket!!!

turkcesi sacma gibi gelse de aslında borsa ile ilgilenenler bunun turkcesini de kullanıyor olabilir..

ne diyor cumlemiz,

yumurtalarını sadece tek bir sepete koyma!!! neden?

sepet duserse, domino etkisi yaratır ve yumurtalarının ya hepsi ya da cogu kırılır

ha nepıcen?

yumurtalarını ayıracan.....

yani sistematik şekilde değişik miktarlarda değişik hisselerden, portfoyler yani paketler olusturacaksın....

ben 250 ytl civarında bi parayı 3000 lira seviyesine cıkardım bu felsefe ile hareket ederek,
hemde ortalama 1,5-2 sene içerisinde... hangi yatırım aracı verir ki bu parayı?
arada yaptıgım alım satımlardaki karlardan yediklerimde cabası

ha ne oldu? neden dedim bi kez de tam riske girip felsefemi yıkmıyorum?

untar diye muthis qumarbaz bi hisse var, bu hisseden kazanmadım desem yalan olur

ancak oyle bi dalgaya kapılıp kandırıldım ki, akabinde de şirket battı zaten

bizim paranın hisselerinin değeri yok bile artık takasbankta takılıyor ölece :D

ama bana hem ders oldu, hemde yukardaki sözün gerçekliğini test etmiş oldum....

0.40 lardan 0.90 lara aynı gun icinde cıkar mı hisse yaw? :)

sonra da ben 0.70 seviyesinden mi ne alabildim, satamadım 3 gun icinde paket oldum

sonrada tahtası kapandı hissenin,

ha bugunlerde gene bi planım var, ancak sıkı sıkıya sarılıdğım felfeseye bağlı kalarak olacak

herkese ii kazanclar

borsa kafayı yedirtir, asla zarurui ihtiyaclarınızdan kısıp kaybetmeyi goze alamayacağınız miktarlar yatırmayın derim

kolay gelsin!

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5