• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

    deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet pubg uc smm panel smm panel
sohbet odaları

Boş siyaset yapmayalım: Biraz da Dünya'ya Bakalım! 20 bin Türkü Kurtaran Bakan ...

Bilgiler
Katılım
12 Nisan 2007
Mesajlar
1,082
Reaction score
0
Puanları
0
201 Aydır Üye
20 bin Türk'ü kurtaran bakan vefat etti

Almanya’da 1947 yılında 20 bin Türk kökenli mülteciyi kurtaran eski Bakan ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri emekli Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken vefat etti.


Almanya’da 1947 yılında 20 bin Türk kökenli mülteciyi kurtaran eski Bakan ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri emekli Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken vefat etti.

Haluk Bayülken’in vefatı nedeniyle bir oğlu Orhan Bayülken ve kızı Handan Bayülken’e bir telgraf gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Bakanlık ve diğer üst düzey görevlerde Devletimize önemli hizmetlerde bulunan Ümit Haluk Bayülken, seçkin ve örnek kişiliğiyle her zaman anılacaktır” dedi.

ÜMİT HALUK BAYÜLKEN KİMDİ?

1921 yılında İstanbul'da doğan Bayülken, Haydarpaşa Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1944 de İkinci Daire Genel Müdürlüğünde Aday Meslek Memuru ve Üçüncü Katip görevlerini yapan Bayülken, askerliğinin ardından 1947 de Genel Evrak Müdürlüğünde Üçüncü Katip ve aynı yıl Frankfurt Başkonsolosluğunda Muavin Konsolosluğu yaptı.
Bayülken, bu görevi sırasında Türkiye'den gelen bir Heyetle birlikte Milletlerarası Mülteciler Teşkilatı'nın (IRO) Almanya'daki kamplarda yaşayan Türk soyundan mültecileri belirlemesini ve bu mültecilerden 20 binini Türkiye'ye sevk edilmesini sağladı.

1964'te dışişleri genel sekreterliği, 1966'da Londra büyükelçiliği ve 1969'da Birleşmiş Milletler'deki Türk delegasyonu başkanlığına getirilen Bayülken, Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu hükümetlerinde Dışişleri Bakanlığı yaptı.

Bayülken, 1974-1977 arası CENTO Genel Sekreterliği, 1977'den sonra da Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği görevlerinde bulundu.

12 Eylül 1980'den sonra kurulan Bülent Ulusu hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı yapan Bayülken, 1983 seçimlerinde Milliyetçi Demokrasi Partisi listesinden bağımsız Antalya milletvekili seçildi daha sonra partinin kendi feshetmesiyle mecliste bağımsız kaldı. Siyasi hayatı sona erdikten sonra ODTÜ’de ve bazı hukuk fakültelerinde dersler verdi.


ANKA
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst