İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Botnet için Ortak Beyin Fırtınası (Aynı sayfaya 2. İsteğin reddedilmesi)

Elazığlı168

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Hepimizin derdi olan botnet için biraz beyin fırtınası yapalım dedim.

Ve öyle boş boş ekrana bakarken aklıma birşey geldi örneğin bot saldırısı geldi www.aaaa.com sitesine saldırı geldi genelde saldırılar direk ana sayfaya yapılır yada ip bazı bir saldırı yapıldı eğer paylaşımlı bir hostingteyseniz ve shared ip kullanıyorsanız muhtemelen bu anlatacağım işinize yaramayabilir.

Ancak ip siteye aitse örneğin 77.75.33.181 ipini tarayıcıya yazdığınızda r10.net açılır ve botlara ipe saldır komutu verildiğinde botlar direk r10.net sayfasını açar binlerce bot sayfayı sürekli refreshler 2 saniyede 3 saniyede 4-5-6-7... saniyede bir yeniler ( .exe nin yazılış tarzına göre)

Shared hostta genelde ipe girildiğinde panel cpanelse apache success sayfası çıkar o yüzden bu sayfada htacess kullanmamız zor olabilir

Benim düşündüğüm noktada phpciler ve htaccessden iyi anlayanların yardımına ihtiyacım var düşündüğüm kod şöyle bir şey olmalı

Örneğin sitenin içine eklenecek bir php kodu yada htaccess ( bu daha iyi olur) kodu şunu gerçekleştirecek saldırılar genelde ana sayfaya geldiği için bir ip ten sadece ilk isteğe izin verecek aynı ip ikinci defa aynı sayfaya erişmek istediğinde yada sayfayı yenilediğinde başka bir siteye yönlendirilecek yada siteye erişmesine izin vermeyecek

Siteye erişmesine izin vermemesi daha güzel olabilir çünkü başka siteye yönlendirme yapıldığında binlerce botun başka sayfaya yönlendirilmesinde yine apache çalışacağı için makine yine kitlenebilir

Eğer bu sistem çalışırsa belki ilk istekler geldiğinde apachede anlık bir kitlenme yaşanabilir ama daha sonra makine toparlanabilir ancak şöyle bir sorun var gelen ip adresleri ikinci isteği gönderdiklerinde neyle engellenecek php koduyla iptables arasında bir bağlantı kurulabilir mi? iptables sürekli ip banlayacağı için şişip makine loadlarını 500 e çıkarır mı?

Sizlerde düşüncelerinizi paylaşırsanız ortak bir nokta bulabiliriz...

Tuyra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
10-15 satırlık php kodu ile zaman ve ip eşleşmesi yapılır. mesela son 5 dakika içinde herhangi bir sayfa 5 den fazla ziyaret edildiyse ip banlanır. htaccess'e de ipsi eklenir ban olarak.
Fakat işe yaramaz. Çünkü botnette asıl amaç sunucu gelen isteği, php, mysql vb. ve özellikle de apache'ye göndermemek. Bu şekilde çözüleceğini sanmıyorum, ufak çaplı saldırılarda bir nebze önlem olur. Sunucunun gelen istekleri php ile yorumlayabilecek gücü olmalı en azından :)

aoguney

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet gelen isteğin, php, mysql ve özellikle de apache'ye göndermemek lazım. Gittiği anda zaten yeterince şişiriyor makinayı..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Aynı sayfayı 5 kere ziyarette insanları banlarsanız ziyaretcilerin çoğu saldıran ıp ler arasında gider. Başka sayfaya yönlendirirseniz zaten hiç bir fark olmaz yine saldırı alırsınız ama başka sayfaya derken üstünde sadece ana sayfa yazan linkin olduğu bir sayfaya yönlendirirseniz bi nebze olsun saldırıların boyutunu düşürebilirsiniz

Tuyra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Site botnet saldırısı altında iken aynı sayfayı 5 dakika veya daha az (2-3) dakikada yenileyeni banlamak hiç sorun olmayacaktır :)
Fakat bu yöntem % 20 lik bir çözüm bile değil bence. Botnet saldırılarında apachenin yoğunuluğunu geçtim, sunucuya gelen pingler bile hem hattı hem de sunucu kaynaklarını tüketmeye yeterli olabiliyor.

Elazığlı168

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
normal bir ziyaretçi kafası yerindeyse sürekli bir sayfayı yenilemez ki zaten normal ziyaretçi ana sayfadan giriş yaptıktan sonra başka sayfalara gider ki saldırı ana sayfa hedefli normal ziyaretçi giriş yaptıktan sonra tekrar ana sayfaya giremesede bişi olmaz diğer sayfalarda dolaşsın ama dediğiniz gibi htacess de kullansak php kodda kullansak ilk istekler alınıp değerlendirildiğinde apache kitlenecektir donanımı güçlü bir makineyle denenebilir legalpara ediyorum apache bu ilk istekleri değerlendirebilirse ilk etapta firewalla falan bile gerek kalmayabilir

pingleri engellemek kolay

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_all

totomcs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
botnet

Hepimizin derdi olan botnet için biraz beyin fırtınası yapalım dedim.

Ve öyle boş boş ekrana bakarken aklıma birşey geldi örneğin bot saldırısı geldi www.aaaa.com sitesine saldırı geldi genelde saldırılar direk ana sayfaya yapılır yada ip bazı bir saldırı yapıldı eğer paylaşımlı bir hostingteyseniz ve shared ip kullanıyorsanız muhtemelen bu anlatacağım işinize yaramayabilir.

Ancak ip siteye aitse örneğin 77.75.33.181 ipini tarayıcıya yazdığınızda r10.net açılır ve botlara ipe saldır komutu verildiğinde botlar direk r10.net sayfasını açar binlerce bot sayfayı sürekli refreshler 2 saniyede 3 saniyede 4-5-6-7... saniyede bir yeniler ( .exe nin yazılış tarzına göre)

Shared hostta genelde ipe girildiğinde panel cpanelse apache success sayfası çıkar o yüzden bu sayfada htacess kullanmamız zor olabilir

Benim düşündüğüm noktada phpciler ve htaccessden iyi anlayanların yardımına ihtiyacım var düşündüğüm kod şöyle bir şey olmalı

Örneğin sitenin içine eklenecek bir php kodu yada htaccess ( bu daha iyi olur) kodu şunu gerçekleştirecek saldırılar genelde ana sayfaya geldiği için bir ip ten sadece ilk isteğe izin verecek aynı ip ikinci defa aynı sayfaya erişmek istediğinde yada sayfayı yenilediğinde başka bir siteye yönlendirilecek yada siteye erişmesine izin vermeyecek

Siteye erişmesine izin vermemesi daha güzel olabilir çünkü başka siteye yönlendirme yapıldığında binlerce botun başka sayfaya yönlendirilmesinde yine apache çalışacağı için makine yine kitlenebilir

Eğer bu sistem çalışırsa belki ilk istekler geldiğinde apachede anlık bir kitlenme yaşanabilir ama daha sonra makine toparlanabilir ancak şöyle bir sorun var gelen ip adresleri ikinci isteği gönderdiklerinde neyle engellenecek php koduyla iptables arasında bir bağlantı kurulabilir mi? iptables sürekli ip banlayacağı için şişip makine loadlarını 500 e çıkarır mı?

Sizlerde düşüncelerinizi paylaşırsanız ortak bir nokta bulabiliriz...

Mrb,

Fikir fena degil ama caresiz gibi duruyor.

Soyle bir durum izah edeyim. Toplam olarak 16 Gbit baglanti yonetiyorum 1500 Mbit´lik bir botnet saldirisina maruz kaldik yaklasik 1 ay boyunca site meshur bir ilac firmasi idi bu firmaya 6 adet Quadcore makinayi cluster yaparak online yaptik adamin sitesi neredeyse hic kapanmadi ama 1 ay boyunca 1300 kusur Mbit trafik yapti yani kisaca botneti bu sekilde hem yedik hemde site online kaldi fakat astironomikde bir trafik maliyeti cikti sonucta makinaya gelen istege bir sekilde cevap versenizde yapilan trafik insanin musterinin belini bukuyor.

Servera gelen her sorgu trafige mal oluyorsa ping de olsa apache request´de olsa 1500 Mbit yerine 2500 Mbit´lik bir botnet gelse bu yapilan trafik musteriye pes ettirmeye yetiyor.....

Botnet hakkinda pek bir cozum acikcasi mantiken goremiyorum,

Saygilar,

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
aslında saldırı esnasında farklı bir yere yönlendirme yapilsa oda işe yarar mesela

10 saniyede 8 baglanti kuranı 9. baglantısında belirlediğimiz yere yönlendirmek gibi
ama nasıl yapilir bilemem :)

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Merhaba arkadaşlar botnet in ana sayfaya yapmış olduğu saldırıları %90 oranında engelledim. zaten pinglerde sunucudan engellenebildiğine göre o halde botnet artık birşey yapamaz sanırsam. son zamanlarda biri dadanmıştı yaklaşık 500 tane zombi ile seslichat.com adresli siteme saldırı düzenliyordu birgun boyunca nasıl engelleyeceğimi bulmaya çalıştım. ve sonunda yaptım. ve ben yaptıktan sona cocuk bana ulaştı abi sen bunu nasıl engelledin vs. dedi. yaptığım sistemin işleyişini biraz anlatayım. öncelikle bulmuş olduğum yöntem veritabanı filan kullanmıyor bir klosorde her girenin istatistiklerini tutuyor. giriş yaptığı zaman sayfayı son yenilediği zaman gibi dolayısı ile 10 saniye içinde 3 bağlantı gelirse aynı ip adresinden (bu sayfayı yenilediğinde olsun veya yeni bir explorerden giriş yapmış olsun farketmiyor) site veritabanına hicbir istekte bulunmuyor sadece adamın flood yaptığı belirten veya bircok bağlantı yaptığını söyleyen bir txt mesaj görüyor karşısında tabi hicbir şekilde ban atmıyor baska sayfaya yonlendirmiyor belirli süre sonra yeniden o kişiyi serbest bırakıyor dolayısı ile bunu yapan bir userde olsa zarar gormuyor siteye yeniden bağlanabiliyor. sitemde wp kurulu sunucum windows. korumayı denemek isteyen var ise www.seslichat.com dan deneyebilir. ulaşmak isteyen olursa 0222 232 02 23 nolu telefondan bana ulaşabilir.

%90 saldırıyı engellemen %100 çözüm bulabileceğin anlamına gelmiyor..
Saldıran kişi Eski tip exeler ile çalişip saldiriyorsa ve sıradan basit bir flood botları ise bunu engellemen gayet kolay verahattır..

Öğle btlar vardirdki 5 tanesi senni makinanı kilitler..
ve öğle botlar vardırki birak senin makinayı sizin Ortak kullandığınız hat havuzunu bile etkiler..

bottan bottan saldırı boyutu ve kuvveti değişir aklınızda olsun sadece.

ZorcocuK

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
%90 saldırıyı engellemen %100 çözüm bulabileceğin anlamına gelmiyor..
Saldıran kişi Eski tip exeler ile çalişip saldiriyorsa ve sıradan basit bir flood botları ise bunu engellemen gayet kolay verahattır..

Öğle btlar vardirdki 5 tanesi senni makinanı kilitler..
ve öğle botlar vardırki birak senin makinayı sizin Ortak kullandığınız hat havuzunu bile etkiler..

bottan bottan saldırı boyutu ve kuvveti değişir aklınızda olsun sadece.

doğru diyorsunda o nedenle 500 bot olarak rakam verdim. adam web sitemi sömüren 500 ayrı ip kullanan botlarla saldırı ve ben bunu engelledim. yani kanımca en azından orta caplı botnetcilere bir önlemdir bu. şimdi ortalık botnetci kaynıyor fakat bunların %80 lik kısmı zaten orta caplı olanlar. geriye kalanlar zaten senle benle uğraşmazlar sanırsam.

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
haklısın
ortalık botnetçi kayniyor :)
16 yaşındaki bebeler bile heves saliyor msn iletilerine yaziyorlar exe yazacak olan varmı die utanmazlığa bakın :D

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Bahsettiğiniz şeyi mod_dosevasive yapıyor zaten. httpd.conf içerisinden ayarı da yapılabiliyor. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Aynı şekilde Cs firewall de bunu yapabiliyor.

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok fikir üretilebilir fakat şu var ki botnetin kesin ve kalıcı bir çözümü yok. Tüm çözümler geçici ya da anlık.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5