İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bu dedicated 1 foruma nasıl dayanmaz?

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba

Bundan 2 ay önce teknoserver'dan 1 dedicated almıştım. Özellikleri şöyle:

P4 2400 Mhz
1024 MB DDR
80 GB
3000 GB/Ay
10 Domain Plesk vs.

bu dedicated'da 1 forum ve 1 tane normal site var adamakıllı çalışan normal sitenin hiti 1k bile değil, forum ise ortalama 7k. Sizce bu makinede bu sitelerin yavaş açılması ve arasıra kapanması hayra alamet mi? Ticket attım teknoserver'a aldığım yanıt şu oldu:
Sunucunuzda kullanımlar ciddi anlamda yükselmiş durumda hem web hem mysql ciddi anlamda işlemci kullanımı mevcut. İleriki düzeyde bu donanımı size yeterli gelmeyecektir.

Benim, sistemin yetmediğine inanasım gelmiyor yani forum da olsa cpu'dan çok da yese 7k ile böyle bir makineyi kastırması biraz ilginç değil mi?

Şimdi ne yapayım sizce. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce aynısı başıma geldi.
Aynı özellikteki sunucu, forum siteme yetmemişti.
O zamanlar bende anlam verememiştim açıkcası.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce aynısı başıma geldi.
Aynı özellikteki sunucu, forum siteme yetmemişti.
O zamanlar bende anlam verememiştim açıkcası.
Şu anda ne yapıyorsun? Makineyimi geliştirdin forumu mu kapadın onu da yazsaydın:)

Edit: evet forum vbulletin ve seo'da var.

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forumum IPB 2.1.7 ve FURL (seo oluyor) eklentisi açıktı.
Şuan sitemin hitleri ve online sayısı arttı. Ayrıca başka bir arkadaşımla (IPB forum kullanıyor) ortak 2 GB ram ve AMD 3800+ bir sunucu kiraladık.
1.5 aydır hiçbir sorunumuz yok.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
vbulletin forum sistemlerinde önemli olan ramdir... 20 k tekil için 4 gb ramli makina kullanıyordum

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ram çözüm olacaksa 1 gb daha alırım. İşlemcin neyde Sarget. Seninkine göre karşılaştırıp ne alacaksam ona göre alıyım

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Ram çözüm olacaksa 1 gb daha alırım. İşlemcin neyde Sarget. Seninkine göre karşılaştırıp ne alacaksam ona göre alıyım

p4 2.8 HT
4 gb ram
2gb bw vardı

sagonet dc deydi.

makina ilk başta yani sitenin hafif zamanlarında 1 gb ram ile çalışıyordu daha sonra forum gelişince ve bir kaç site daha eklenince 2gb a çıkarttım 20 k ya ulaşıncada 4 gb ram yapmıştım ve sorun düzelmişti.

Ram olayına girişmeden önce vb support ile çok görüştüm çok tartıştım scripten kaynaklanıyor sanmıştım fakat öyle diildi, adamlar kesinlikle default ayarlarda kullanmayı tavsiye etti ve scriptlerinde bir sorun olmadıklarını sölediler, ram i yükselttim herşey düzeldi.

Ram yetersiz kalınca swap yapıyor sonra cpu ya yükleniyor ve cpu şişiyor sendeki olayda buysa sürekli cpu şişiyar httpd yi kesince rahatlıyorsa emin ol ram dendir.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öyleyse ram artırımını deniyeyim eğer başka bir tavsiyesi olan yoksa.

Bilgiler için teşekkürler SargeT

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@SargeT yanlış hatırlamıyorsam siz de IPB kullanıyordunuz. ( yanlış hatırlıyorsam kusura bakmayın )
Peki benim o sunucudaki sorunum için ne diyebilirsiniz?

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
olayın tekil hitle alakası yuok forumda aynı anda kaç kişi online oluyor ona balmak lazım

Anlık 500 kişi falan onlayn ise tabiki bu işlemci yetmez sana

sorunda ram değil işlemcidir onuda söyleyeyim sana...

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
@SargeT yanlış hatırlamıyorsam siz de IPB kullanıyordunuz. ( yanlış hatırlıyorsam kusura bakmayın )
Peki benim o sunucudaki sorunum için ne diyebilirsiniz?

evet şuan ipb kullanıyorum vb den sonra ipb ye geçiş yaptım ama eski hitler ile şuanki hitim arasında dünya kadar fark var.

Vb ile ipb arasında pek bir fark yok, adamların yani supportun sölediği en önemli şey mümkün olduğu kadar forumu default ayarlarda eklenti kurmadan kullanmaya çalışın, aksi taktirde kuracağınız bir eklenti ile sql de anlamsız sorgular gerçekleşebilir ve buda sitenize zarar verebilir dediler. bendede seo var seonun çok şişirdiği doğru ama ona kendi çapımda bir çözüm buldum, Şuan forumda kullandığım tema ajax olduğu için seo yu desteklemiyor ama ikinci bir tema kullanıyorum ve google botun o temayı kullanmasını sağlıyorum böylelikle google sayfamı çok kolay bir şekilde indexliyor, diğer kullanıcılarım ise ajax destekli ara yüzde hiç bir sorun olmadan forumu kullanmaya devam ediyor,

forum sistemleri için her zaman en önemli gereksinim ram olmuştur makinanız ne kadar güçsüz olursa olsun raminiz yüksek olsun inanın bir problem yaşamazsınız. en basit bir saldırıda bile sql şişmesi olabiliyor ama ram iniz yükse ise etkili saldırılarda bile sql in şişmesi çok güç.

Şuan AMD opteon bir sunucum var 4 gb ram e sahip ve hiçbir sorun yaşamıyorum

yaklaşık 50 tane site barınıyor 3-5 tane forum sistemi var ve çok şükür herşey sorunsuz.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
olayın tekil hitle alakası yuok forumda aynı anda kaç kişi online oluyor ona balmak lazım

Anlık 500 kişi falan onlayn ise tabiki bu işlemci yetmez sana

sorunda ram değil işlemcidir onuda söyleyeyim sana...

yazdığın yazıda tek katıldığım nokta online user sayısı. Bazı forumlar çok gereksiz yere coike time out süresini uzatıyor ve böylelikle forumda olmayan kullanıcıyı bile forumda göstererek sunucuya yük bindriyor. ama aynı anda online 500 user i olan bir sitenin günlük tekil hiti nerden baksan 15-20 k yı bulur.

2,5 yıl boyunca forum sistemleriyle aşırı derecede haşir neşir olmuş birisi olarak bir çok yöntem denedim, ama bu tür sunucu yetmeme olaylarında sonuç alabildiğim tek şey ram olmuştur..

xeon 3,2 makinada düşük ram konfigürasyonuyla bile bir çok sorun yaşadım, yukardaki yazımda belirttiğim gibi işlemcim değişmedi aynı işlemci 3 ay öncesine kadar aynı sorunu yaşarken ram upgrade ile birlikte hiç bir sorunum kalmadı, gayet memmunum işlemci kullanımı %4 ün üzerine çıkmıyor max olsa olsa % 5 lerde seyir ediyor.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazdığın yazıda tek katıldığım nokta online user sayısı. Bazı forumlar çok gereksiz yere coike time out süresini uzatıyor ve böylelikle forumda olmayan kullanıcıyı bile forumda göstererek sunucuya yük bindriyor. ama aynı anda online 500 user i olan bir sitenin günlük tekil hiti nerden baksan 15-20 k yı bulur.

2,5 yıl boyunca forum sistemleriyle aşırı derecede haşir neşir olmuş birisi olarak bir çok yöntem denedim, ama bu tür sunucu yetmeme olaylarında sonuç alabildiğim tek şey ram olmuştur..

xeon 3,2 makinada düşük ram konfigürasyonuyla bile bir çok sorun yaşadım, yukardaki yazımda belirttiğim gibi işlemcim değişmedi aynı işlemci 3 ay öncesine kadar aynı sorunu yaşarken ram upgrade ile birlikte hiç bir sorunum kalmadı, gayet memmunum işlemci kullanımı %4 ün üzerine çıkmıyor max olsa olsa % 5 lerde seyir ediyor.

Benim cookie time out süresi oldukça fazla(3 saat) belki o da makineyi zorluyor olabilir. Artık yapacağım ilk şey ram artırmak eğer fayda etmezse makineyi değiştiririm :(

B

baladura

Misafir
Tamamıyla kontrol paneli ve apachenin RAM düşmanlığı diye düşünüyorum..

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Apache ve Mysql optimizasyon + php için xcache öncellikle bunları bir değerlendirin.

Ardından Mysql fazlaca kullanan forum sistemleri elbetde, Ram ve Cpu kullanırlar. Rush (yoğun) saatlerde çalışan crontab'leriniz varsa bunların saatlerini yeniden düzenleyiniz.

Toparlarsak; gerekli optimizsayonlar ile CPU kullanımı azaltmış olursunuz. Ram ilaveside oldukça rahatlatacaktır.

vBulletin eğer lisanslı ise forumlarında ilgili kısmında optimizsayon için destek isteyebilirsiniz. Aynı bölümde xcache kurulumu ile ilgili bilgide bulabiliyorsunuz.

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar : İsmini vermek istemedigim 1 musterimizin , yaklasik gunluk 80.000 + tekil hit alan vbulletin 3.6.x surumlu vbulletin forumunu , core 2 duo 2.4ghz islemci , 3gb ram'li 1 sunucuda 62 gun uptime ile barindiriyoruz , load'u merak edenler icinse maximum 4.01 , ortalama 1.60 gordukki bu oldukca normal , henuz load balance gitmedik , tek sunucuda bu kadar buyuk 1 forumu rahatca profosyonel 1 httpd , mysql ve php hizlandiricilar ile barindirabiliyoruz , soylenenlerin bir coguna katiliyorum , forumlarda ram oldukca onemli zoint seo gibi eklentiler asiri derecede sunuculari yoruyor , sahsen reseller hizmeti verdigimiz sunucularda cpu ve ram gozetimi yapmiyoruz lakin vbulletin forum barindirilmasini yasakliyoruz , bos yere ajax kullanimi ve gereksiz query'ler xeon Quadcore gibi aletleri bile bos yere zorlayabiliyor.Herseyin basi profosyonel 1 optimizasyon , halan cozum alinamamissa donanim upgrade'ine gidilmesi.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
abacus cok guzel soylemis, optimizasyon cok onemli.
Profesyonelce yapilirsa cok iyi sonuclar alinir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5